5 ok, amiért érdemes becsempészned az étrendedbe a lenmagot

A lenmagnak millió pozitív egészségügyi hatását sorolták már fel, de vajon tényleg megéri mindenre rászórni, amire csak tudjuk?

Bár apró, a lenmagról tudni kell, hogy méretével ellentétben nagy mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért érdemes nagyjából mindenre rászórni, amire tudjuk. Bőven van benne fehérje, növényi eredetű rost és zsírsavak is. Valójában egyébként a nagyon fontos alfa-linolénsav nevű zsírsavból arányaiban ebben van a legtöbb a növényi források közül, így tényleg igazi szuperkajának mondható ez az egyébként fillérekért kapható kis magféle.

A következő öt előny miatt pedig abszolút érdemes a legközelebbi bevásárlásnál lenmagot is raknod a bevásárlókocsidba.

5 ok, amiért érdemes becsempészned az étrendedbe a lenmagot

Rengeteget segít az emésztésen

A lenmagban rengeteg rost van, ami a lassú és nehéz emésztésű emberek számára igazi megváltás lehet. Nemcsak egy-, hanem kétfajta rostnak is nagyon jó forrása a lenmag: van benne oldódó és oldhatatlan változat is. Utóbbi például abban segít, hogy a különböző anyagok gyorsabban haladjanak át a bélrendszeren, és növeli a széklet térfogatát is, ami pedig ahhoz járul hozzá, hogy a székletürítés rendszeres legyen, és ritkuljon, vagy megszűnjön a székrekedés.

Bőven van benne fehérje

Növényi forrásokból viszonylag nehéz bevinni fehérjét, de a lenmagban méretarányosan nagyon sok található ebből a fontos makrotápanyagból. Aki a számok szerelmese: egy teáskanálnyi lenmagban 2 gramm fehérje található, így egy-két kanál a salátához adva nagyon szépen adhat az étel fehérjetartalmához.

Többszörösen telítetlen zsírokat tartalmaz

A fehérje mellett a lenmagban a szív egészségét elősegítő, többszörösen telítetlen, egészséges zsírsavakat is találunk. Ezeket leánykori nevükön omega-3 zsírsavakként ismerjük, és rengeteg egészségügyi előnyük van: csökkenthetik a vérnyomást, a triglicerid szintet, a rossz koleszterin szintjét, valamint a testben található gyulladásokat.

Csökkenthetik a rák kockázatát

Kutatások találtak összefüggést a gyakori lenmagfogyasztás és a káros tumorok növekedésének csökkentése között. Ez a benne található lignánoknak köszönhető, amelyeknek antioxidáns-hatásuk van. A lignánok főként a már meglévő tumorok fejlődésének gátolásában játszanak szerepet. Egy kutatás már 40 napos lenmagfogyasztás során is látott különbséget a tumornövekedésben.

Csökkentheti a bőr gyulladását

Nemcsak enni, de bőrre tenni is érdemes a lenmagot: külső pakolásként ugyanis csökkentheti a bőr gyulladását. Az omega-3 zsírsavak ugyanis külsőleg is jók a gyulladáscsökkentésre, nemcsak belsőleg keltenek pozitív változásokat. Egy kis résztvevőszámos kutatás például azt mutatta ki, hogy azok a nők, akik gyakran használtak lenmagolajat, sokkal jobb bőrminőségről számoltak be.


A pozitív élettani hatásokat hordozó ételekről itt olvashatsz:

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek