Chiamag - a legújabb szupersztár?

Már megint egy újabb szuperélelmiszer bukkant fel a megrögzött egészséghívők kamrájában. Lássuk, melyek a chiamag valódi érdemei!

Minden évnek megvan a maga szuperélelmiszere, ami körül egy ideig nagy a felhajtás, és az a híre, hogy mindenre jó. Gondoljunk csak a tengeri algára, a goji bogyóra, az aloe verára, az echinaceára, a nonira, a propolisra.

A legújabb szupersztár pedig a chiamag

A spanyol zsázsa néven is ismert növény mexikói eredetű. Az aztékok és maják a chia fekete vagy fehér magját gabonaként fogyasztották, de olajat is préseltek belőle, arc- és testfestésre is használták.

Chia puding recept

Mitől szuper?

  1. Fehérjetartalma 20% körüli, ami nagyon magasnak számít a növényi alapanyagok között, ezért jó fehérjeforrás lehet a vegetáriánusoknak is. Egy sportolókon végzett kísérletben pl. a sportolók teljesítményében nem következett be visszaesés, miután a sportitalaik felét lecserélték chiamagból készült italra.
  2. 100 gramm chiamag 36-37 gramm rostot tartalmaz. A chia szénhidráttartalmának nagy része rost, nem emeli a vércukorszintet, nem igényel inzulint. A mag 10-12-szer nagyobb mennyiségű folyadékot képes magába szívni, megduzzad, ezáltal plusz tömeget ad az ételnek (extra kalória, zsír nélkül). Telítettségérzetet kelt, csökkentheti az étvágyat, gyorsítja a táplálék emésztőrendszeren történő áthaladását, és segít a rendszeres székletürítésben. Előbbi tulajdonságai miatt hamar az új „fogyasztó" növény címet is megkapta. De az eddigi (kis számú) kutatások nem igazolták ezt a feltételezést, egy 90 fős túlsúlyos csoporton végzett vizsgálat 12 hét alatt nem mutatott több súlycsökkentést a chia magot szedőknél, mint azoknál, akik placebót kaptak.
  3. Több omega-3 zsírsavat tartalmaz, mint a lazac, viszont a szervezet nem képes ugyanolyan mértékben hasznosítani, mint például a tengeri halakban található omega 3-t, ezért a szuperlatívusszal itt is óvatosan kell bánni.
  4. Gluténmentes, ezért a cöliákiások is fogyaszthatják.
  5. Sok helyen említik a koleszterinszintet és a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikójának csökkentését segítő hatását, de az eddigi kutatások ezeket nem tudják 100 százalékosan alátámasztani. Más kutatások szerint azonban a 2-es típusú cukorbetegeknél a chia étrendbe illesztése csökkentette a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
  6. Magas az antioxidánstartalma, ami többek között megvédi a magban lévő zsírokat az avasodástól, és a szabad gyökök - amelyek például a sejtek öregedésében is szerepet játszanak - hatástalanítására is képes.
  7. Ásványi anyagok közül kalcium-, foszfor-, magnézium-, mangán-, cink- és vastartalma is említésre méltó.

Olvastad már?

A metabolikus szindróma

Hogyan használhatjuk?

A chiamag semleges ízű, bátran adható ételekhez, az ízüket nem változtatja meg. Áztatott állapotban megduzzad, így könnyebben is emészthető, tehetjük joghurtba, gyümölcslébe, készíthetünk vele pudingot. Szárazon, darálva kenyerek, sütemények, palacsinták hozzávalója is lehet.

Mire figyeljünk a chiamaggal kapcsolatban?

  1. Nagy mennyiségben fogyasztva puffaszt, fokozza a gázképződést.
  2. Véralvadásgátlók szedése mellett fogyasztása nem javasolt.
  3. Vérnyomáscsökkentők és 2-es típusú cukorbetegek kezelésére szolgáló gyógyszerek hatását fokozhatja, ezért a kezelőorvossal egyeztetni kell.
  4. Az arra veszélyeztetetteknek fokozhatja a prosztatarák kialakulásának rizikóját.
  5. Allergiás reakciókat válthat ki, különösen azoknál, akik mustárra, szezámmagra, oregánóra allergiásak.

Összegzésként elmondható, hogy a chiamag mindenképpen jó alternatív rostforrás, és változatossá teheti az egészségesen táplálkozók étrendjét.

Azonban mindent tudó, mindenre jó, önmagukban fogyást előidéző szuperélelmiszerek egyelőre (sajnos) nem léteznek.

Címlapról ajánljuk

Ezt add a gyümölcskonzervhez, ha ehetetlenül édes

A friss gyümölcs természetesen a legegészségesebb, de különösen a téli hónapokban, amikor szűkösebb a szezonális kínálat, néha jólesik egy édes gyümölcskonzervekből készült saláta. De az édes is lehet túl édes, ezért Napi Tippünkben azt mutatjuk be, mivel tudsz javítani a túl édes gyümölcskonzerv ízén.

Szász Nóri

További cikkek

4 dolog, amit sose tegyél a konyhapultra

A konyhapultra sorakoztatott tárgyak nemcsak esztétikailag ronthatnak a konyha összképén, hanem akár veszélyt is jelenthetnek. Ha neked is zsúfolt konyhád van, akkor érdemes átgondolni, mi az, aminek nincs helye a pulton. Gyűjtésünk abban segít, mit nem kellene a konyhapulton tárolnod.