Nem húsból, de nem is zöldségből készül a legintenzívebb alaplé

Aki rendszeresen főz, tudhatja, hogy egy jó alaplé rengeteg ízletes étel kulcsa. Egy rossz alaplé viszont el is tudja rontani a főztünket. A most bemutatkozó alaplével szerencsére ez lehetetlen, nézzük, miről is van szó!

Alaplevet sok mindenből főzhetünk a hústól kezdve a csonton át egészen a zöldségekig. Természetesen mindegyik levesnek más íze lesz, ami talán némi rossz hír a vegetáriánusok és vegánok számára, hiszen a húsmentes alaplevek gyakran gyengék, és nem képesek olyan erőteljes ízt átadni. Van azonban egy harmadik megoldás is: ha se nem állatból, se nem növényből főzünk alaplevet. Igen, már megint a gombák a megmentőink.

Nem húsból, de nem is zöldségből készül a legintenzívebb alaplé

Nincs rosszabb egy íztelen alaplénél

A nem húsos alapleveknek általában az a problémája, hogy szinte semleges ízzel, aromával rendelkeznek, ezért alig érezzük a hatásukat, amikor valamit főzünk velük. Mert egy alaplének nem kell harsánynak lennie, de mégis kell, hogy legyen benne annyi zamat, hogy tudjuk, hogy nem vízzel készítettük azt a vadast, rizottót vagy zöldségragut.

Csak zöldségekből ritkán lehet igazán finom alaplevet főzni.

És ne higgyük, hogy ez a probléma csak a zöldségevőket érinti. Hiszen a húst gyakran sajnáljuk: inkább egy rendes levest vagy főételt készítünk belőle, mintsem alaplevet. Így a húsos ételekbe is gyakran zöldségalaplé kerül (vagy valamilyen bolti kocka, de arról inkább ne is beszéljünk).

Mi a baj a húslevessel?

És nemcsak a hús ára tarthat vissza minket a húsalaplé főzésétől, hanem az így kapott leves eltarthatósága is. Ez ugyanis sokkal könnyebben megromlik, megbuggyan, mint a zöldséges társa. Sőt, a fagyasztóban is kevesebb ideig tárolhatjuk.

Ezen túl pedig nyilván adott az a probléma is, hogy nem tudjuk univerzálisan használni: ha van húsmentesen étkező rokonunk vagy lakótársunk, a nekik készülő ételeket nem tudjuk majd a húsos lével megfőzni.

Főzzünk gombából alaplevet!

Az összes fenti problémára egy megoldás van: a gombaalaplé. Ez csupán szárított vagy friss gombából és vízből áll össze, mégis lehengerlő íze van, ami nem nyomja el az ételünk fő vonalait, mégis érezhetjük, hogy megbújik a fogások alján.

Főzhetjük egész gombából, de félretett maradékokból is: így maradékmentő akció kerekedik a dologból. Tároljuk a fagyasztóban a gombák levágott tönkjeit (ha nem használjuk fel őket), és amikor elég összegyűlt, kezdődhet is az alapléfőzés.

Az arányok pedig a következők: 2 liter vízhez 500 gramm friss gomba vagy 75 gramm szárított gomba kell. Ehhez adhatunk ízlés szerint sót, esetleg pár fokhagymagerezdet is. Az alaplevet fel kell forralni, majd utána alacsony lángon, lefedve főzni 30 percen keresztül.

A leszűrt alaplevet használjuk fel frissen, vagy tegyük el későbbre: a hűtőben 3-4 napot kibír, a fagyasztóban pedig akár fél évig is vígan eléldegél.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Izgalmas konyhai praktikák minden alkalomra:

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek