Csodálatos szószok és mártások, amikhez csak a maradék alaplevedre lesz szükség!

Mi fán terem a jus, a gláz, a demigláz vagy éppen a barnamártás? Mindenhez csak egy jó alaplé kell, a cikk végére nagykanállal ennénk majd a pecsenyelevet!

Az alázatos, jó minőségű alapanyagokból elkészített alaplé egy mártás vagy leves lelke. Talán építőkockához hasonlítható leginkább: ha rendben vannak az alapok, szintet léphetünk és alkothatunk valami még finomabbat, például jus-t, glázt, dömiglázt vagy csodálatos barnamártást.

Nem mondjuk, hogy a jó alapléhez és mártásokhoz kevés alapanyag kell, a végeredmény azonban mindig magáért beszél!

Még ha itthon nem is főz mindenki otthon az alaplevet, a „játék” alapszabályai ismertek. A jó minőségű alapanyagokból, hosszan rotyogtatott folyadékok nem csak az éttermek, hanem az otthonunk meghatározó alakjai is, mivel számos ínycsiklandozó módon használhatjuk fel őket.

Az alaplé készülhet szárnyasokból, négylábúakból, halból és zöldségből is, de általánosságban elmondható, hogy a jó alaplé ismérve, hogy tiszta és mérsékelten zsíros. Ezért is fontos, hogy milyen alapanyagból főzzük, mivel hőkezelés hatására a zsírban emulzió indul be, ami zavaros levet eredményezhet. Mindegyik verzió egy kicsit más ízvilágot képvisel, de egy közös bennük: ha minőségi, bárhogy is használjuk fel, még többet hozhatunk ki a fogásunkból.

Az alaplevedből rengeteg csodálatos dolgot hozhatsz ki, csak egy kis türelem és néhány plusz alapanyag szükséges hozzá

A szaftos pecsenyelé, a jus

A jus [ejtsd: zsü] talán még az ismertebb fogalmak közé tartozik. A pecsenyelé néven is ismert folyékony nedű csontok, magas kollagén tartalmú húsrészek, esetleg zöldségek, paradicsompüré pirításával indított, folyadékkal felengedett, beforralt ízes kivonat. Lehet külön készíteni belőle egy nagy mennyiséget, hogy mindig rendelkezésünkre álljon. Figyeljünk arra, hogy legalább a fele húsból legyen.

Ez a pecsenyelé remek kiegészítő húsok glasszírozására vagy például vinaigratte-ekhez, de halhoz is jó. A hűtőben pár napig áll el, de akár le is fagyaszthatjuk.

A magában is isteni mártás: Demi-glace avagy „dömigláz”

Magyarul leginkább fél kivonat vagy húskivonat néven fordíthatjuk, ez a francia konyha egyik alapmártása, tradicionálisan barna borjúalapléből készül. Ez nem más, mint felére redukált barna alaplé, habarással, zöldséggel és paradicsompürével (ez lényegében maga a spanyol-mártás) megkötve.

A demi-glace régebben hosszú napokig készült, nem is olyan régen még sok étterem fogásának egyik alapeleme volt

A demi-glace állagát a csontokból és inakból kifőtt zselatintól, színét pedig a főzés előtt megpirított csontoktól kapja. Sokáig az éttermek egyik legfontosabb alapmártása volt. Napokig rotyogott, többször szűrték és tisztították. Napjainkban inkább csak az alaplevet redukálják, az van „raktáron”, és azzal dolgoznak tovább, ahogy a recept megkívánja.

A még sűrűbb hússzirup, a gláz

Glace vagy gláz néven is ismert ez a sűrű, sziruposra redukált barna alaplé. A dömigláztól abban különbözik, hogy ez egy minimum 75%-os redukciója a barnalének. Felhasználhatjuk főételeknél mártás gyanánt, de akár dekorációs célból is. Vigyázzunk, mert ez egy igazi húsesszencia, nehéz ellenállni, hogy ne kanalazzuk be magában.

Mivel a kivonatoknál előkerül, kitérek a barnamártásra is. A barna- vagy spanyol-mártás (sauce espagnole) a klasszikus francia konyha egyik alaptétele, ami bár önmagában ritkán kerül az ételre intenzív íze miatt, viszont remek dömigláz és gláz készíthető belőle.

Elkészítése: Tisztított vajon megfuttatunk mirepoix-t, majd liszttel, sűrített paradicsommal behabarjuk és barna alaplével felöntjük. Babérlevéllel, feketeborssal ízesítjük, majd besűrítés után leszűrjük.

Jó kotyvasztást!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Tanulj még többet a főzésről! Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Forrásaink voltak. 2. fotó: Unsplash

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?