6 módszer, hogy nyugodt maradj az ilyen bizonytalan időkben is

2020 kétségkívül nem egyszerű év, de az alábbi megküzdési stratégiákat elsajátítva kicsit könnyebbé teheted magadnak ezeket a bizonytalan időket.

Ne olvasd annyit a híreket!

Rengeteg kutatás kimutatta már, hogy növeli a szorongás és a depresszió kialakulásának esélyét az, ha túl sok hírt fogyasztasz. Persze a tájékozódás fontos, de a 24/7-es híráradat nagyon rossz hatással lehet a mentális egészségedre. Bőven elég, ha napi egyszer-kétszer ránézel arra, mi történik éppen a világgal, és még véletlenül se hagyd, hogy hírcsatorna menjen egész nap a háttérben. Válassz olyan médiumokat, amik nemcsak a negatív, de a pozitív hírekre is fókuszálnak, így nemcsak azt fogod hallani, hogy mi rossz a világban, hanem azt is, hogy mi a jó.

Figyelj arra, amin tudsz változtatni!

A szorongás nagy része az ilyen időszakban abból jön, hogy olyan dolgok történnek veled, amiket nem tudsz kontrollálni – ilyenkor az ember tehetetlennek érzi magát, és ez nem tesz jót a mentális egészségnek. Éppen ezért figyelj arra, hogy mi az, amiért tehetsz valamit: a világjárvány közepén is csinálhatsz például olyanokat, amitől nagyobb biztonságban érzed magad, vagy ami segít megvédeni a saját vagy a családod egészségét. Koncentrálj erre, és kevésbé érzed majd magad tehetetlennek. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy megfelelő forrásokból tájékozódj, de ne feledd: az információ hatalom!

Gondolj arra, miért vagy hálás!

Ha sokat koncentrálsz a negatív dolgokra, előbb-utóbb csak az lesz, amit észreveszel az életben, ez pedig egyenes út a szorongás és a depresszió felé. Ez persze nem a kényszeres pozitivitást jelenti, sokkal inkább azt, hogy ne kizárólag a rosszra koncentrálj, hanem arra is, hogy még mindig van az életedben olyan, amiért hálás lehetsz. Ha elhatalmasodik rajtad a rossz érzés, próbálj meg ezekre koncentrálni.

Figyelj oda magadra!

A home office időszakában nagyon nehéz szétválasztani a munkát a magánélettől, mégis meg kell tenned, és arra is időt kell szakítanod, hogy magaddal törődj. Olvass egy jó könyvet, nézd meg a kedvenc filmedet, vagy vegyél egy hosszú, forró fürdőt – mindegy, mit teszel, csak töltsön fel testileg-lelkileg. Ebben az őrült időben muszáj néha egy kicsit lelassítanod, és magadra is odafigyelni, különben a mentális egészséged látja a kárát.

Mozogj!

Még akkor is, ha nem vagy nagy sportember – a mozgás endorfint termel, ami, ha akarod, ha nem, boldogabbá tesz. Persze nem kell a megváltást várni egy húszperces kocogástól, de hidd el, a rendszeres mozgástól sokkal jobb lesz az alaphangulatod is, ráadásul az sem árt, ha a járvány idején formában tartod a testedet és az immunrendszeredet.

Emlékezz, hogy minden múlandó

A legrosszabb időszakokban az a szörnyű, hogy mindig azt hisszük: örökké fognak tartani – pedig muszáj emlékeztetnünk magunkat, hogy, mint minden, ez az időszak is múlandó, és egyszer véget ér. A legtöbb embernek már maga a bizonytalanság is szorongást okoz, teljesen mindegy, hogy jó vagy rossz lesz végül az eredmény. Ilyenkor fontos arra koncentrálni, hogy teljesen mindegy, mi történik, átmeneti állapotról van szó. Ez elveszi a súlyát a problémának.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Szerző: S.-Nagy Niki

Címlapról ajánljuk

További cikkek