5+1 tipp a dietetikustól a karácsonyi pluszkilók ellen

Ünnepi lakoma - és ezzel együtt egészségünk vagy éppen az év során szépen leadott kilók megtartása. Nem könnyű, de nem is lehetetlen kihívás!

Célegyenesbe érkeztünk az ünnepek felé, elkezdődött a felkészülés (rohanás, menütervezés, bevásárlás, utolsó pillanatos döntések), aztán pedig kezdődik a vendégjárás, a családi ebédek időszaka. Ilyenkor hajlamosak vagyunk kevésbé odafigyelni az étkezésre, mondván egy évben egyszer (?) igazán lazulhatunk. Van azonban egy-két egyszerű alapelv, amelyet ha betartunk, minimalizálhatjuk az egy hét alatt felugró kilók számát.

1. Ne éheztessük ki magunkat az ünnepi lakomákra!

A legrosszabb, amit tehetünk, ha korgó gyomorral ülünk le az asztalhoz. Gondos háziasszonyoknál ez nem egyszer pont azért esik meg, mert megállás nélkül sütnek-főznek. Vannak, akik tudatosan teszik, mondván: „most úgyis nagy lakoma következik, lekoplalom előre”. A nézet ott sántít, hogy farkaséhesen már hajlamosak vagyunk túlenni magunkat. A hirtelen nagy mennyiségű étel- és energiabevitel pedig leterheli az emésztőrendszerünket, jelentősen megemeli vércukorszintünket. Javaslom, hogy tízóraizzunk, uzsonnázzunk az ünnepek alatt is! Egy alma, 4-5 szem dióval vagy mandulával, bele kell, hogy férjen még a karácsonyi rohanás idején is!

2. Ilyenkor is figyeljünk a helyes arányok betartására!

Korábbi cikkünkben bemutattuk már a „tányér-modellt". Az ünnepi időszakban különösen a „féltányérnyi zöldséghalomhoz” ragaszkodjunk! Ha ezt betartjuk, a zöldségekkel fogunk jóllakni és nem a bejglivel. Hagyományos étkezések alkalmával sokszor nehéz megfelelni a zöldségevés követelményének - főleg vendégségben -, de nézzünk alaposan körül, valamit biztos találunk: zöldséglevest, ecetes céklasalátát vagy savanyúságokat.

3. Ne kóstolgassunk!

Ha már sokadszorra készítjük el ugyanazt süteményt, tortát, bízzunk a tudásunkban! Higgyük el, kóstolgatás nélkül is ugyanolyan finom lesz, mint legutóbb!

4. Mérsékeljük az otthoni sütikínálatot!

nem kell hat tálcát sütivel megpakolni, elég egy-két-féle sütemény is. Nagyon egyszerű: ha hatalmas sütemény-, édesség készletet halmozunk fel, otthon, addig esszük, amíg el nem fogy. Abban is biztosak lehetünk, ha minden egészségtudatosság ellenére olthatatlan édességvágyat érzünk, ezt más helyeken is kielégíthetjük: vendégségben, karácsonyi ünnepségeken, céges vacsorákon. Ha rajtunk a sor, és mi felelünk a desszertért, teremtsük meg az egészségesebb desszertválasztás lehetőségét! Készítsünk gyümölcstálat, gyümölcssalátát vagy túrós, joghurtos, gyümölcsös édességeket!

5. Ne együk meg a karácsonyfadíszt!

Csak pár szem szaloncukor, néhány mézeskalács a fáról és máris pár száz üres kalóriával többet ettünk, anélkül, hogy észrevettük volna, vagy anélkül, hogy étvágyunkat ez befolyásolná.

+ 1. Az ebédek, vacsorák köré szervezzünk aktív programokat!

Az ünnepek alatti étkezésekkel nem csak az a gond, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk többet enni, de az is, hogy kevesebbet mozgunk mindezekhez: egyik vacsora, összejövetel, buli a másik után, egyik asztaltól megyünk a másikig. Hogy mindezt kompenzáljuk, a közös étkezéseket kössük össze aktív programokkal! Ebéd előtt vagy után sétáljunk, kiránduljunk, szánkózzunk, korcsolyázzunk! Barátainkkal nemcsak együttétkezős programok keretében találkozhatunk, de közös aktivitás ürügyén is. Ami amellett, hogy jót tesz a szervezetünknek, még lehetővé teszi azt is, hogy utána nyugodtabb szívvel lehet finomakat enni!

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.