Vág, szeletel, nyom, reszel – Így lesz más és más íze a fokhagymának

Ha eddig azt hitted, mindegy, hogyan kerül bele a fokhagyma a készülő ételbe, van egy meglepő hírünk! Más és más ízélményt érhetsz el aszerint, hogyan dolgozod fel a gerezdeket.

Különleges alapanyag a fokhagyma, van, aki nagyon nem szereti, és van, aki minden főfogásba belecsempész egy-két gerezdet, a magyar konyhának ráadásul igazi, esszenciális eleme, előszeretettel kerül bele levesekbe, pörköltekbe, húsokra és mártásokba is.

A fokhagyma mennyiségtől és feldolgozástól függően nagyon karakteressé tudja tenni az ételeket, éppen ezért nem árt odafigyelni arra, mennyit használunk, és arra is, hogyan. Főzés előtt érdemes végiggondolni, mennyire szeretnénk, hogy az adott ételben domináljon a fokhagyma íze?

A fokhagymából vágáskor egy allicin nevű vegyület szabadul fel, ez felelős a friss fokhagyma aromájáért (nem mellesleg ez a színtelen folyadék az, ami kitűnő antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik). Minél jobban van felvágva egy gerezd fokhagyma, annál több allicin szabadul fel, és annál inkább lesz érezhető a hagyma jelenléte az ételben.

Elő az éles késekkel!

Ha fokhagymát vágsz, vágj éles késsel, így a fokhagyma aromája nem vész el, szemben azzal, ha életlen késsel nyesegeted szét a gerezdeket. Ebben az esetben a karakteres ízért felelős fokhagymaaroma nagy része a vágódeszkán végzi, nem pedig az ételednek ad finom ízt.

Használj tehát éles kést, mi pedig az ajánljuk, hogy első körben hosszában vágd vékony szeletekre a gerezdet, így a következő körben valamivel egyszerűbb lesz még apróbbá vágni a kis szeleteket. Ha nincs idő pepecselni, a kés élével, határozott mozdulatok segítségével nyomd szét a fokhagymát, és így tedd bele az ételbe, a lényeg így is ki fog főni belőle!

Mit ne tegyél?

„A fokhagymával való visszaélés bűntény. Az öreg, az elégetett, a régen felvágott, a présen átnyomott fokhagyma undorító. A fokhagymával tessék tisztelettel bánni. Úgy vágni, ahogy a Nagymenők című filmben látható [pengével, tizedmilliméter vékonyra]. Ha valakinek jobban tetszik, roppantsa meg a gerezdet a kés lapjával, de senki ne nyomja át présen, mert ami abból kijön, az minden, csak nem fokhagyma.”

Ne préseld!

Ezek a sorok Anthony Bourdain, az Egy konyhafőnök vallomásai című könyvéből származnak, amit pedig az egykori séf mond, nem úri huncutság. Gondoljunk csak bele, préselés közben elveszítjük a fokhagyma értékes külső rétegét (tehát egy elég meghatározó részét veszítjük el a gerezdnek), ami jobb híján a préselő kis fogaira, oldalára tapad egy darabban Ilyenkor arra is figyelnünk kell, hogy egy sütésnél a fokhagyma préselt változatban sokkal könnyebben ég, az égett fokhagyma íze pedig nos... nem jó.

Reszelés

Ha pépesebb formában szeretnéd az ételbe tenni, inkább reszelővel reszeld, így valamivel több marad a héjából. A reszelt fokhagymának nem mellesleg erősebb érezhető az íze egy-egy ételben, így csak módjával, nehogy aztán ne tudjunk a mindenen áthatoló fokhagymaszagtól megmaradni egymás mellett.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek