9+1 tipp, hogy a zöldspárga elkészítésével ne legyen gikszer

Szereted a spárgát, ezért minden évben tűkön ülsz, hogy beüssön a szezon, és rávethesd magad a zöldellő csomagokra? Mert valljuk be, legtöbben a zöldspárgára esküszünk...ressebb, frissebb, tavaszibb, könnyebb is elkészíteni. Mazsoláztunk pár tippet, hogy tökéletes legyen a végeredmény!

Szóval lássuk, mit kell tudnod, ha egy csinos csomag zöldspárga ütötte a markodat, és még kezdő vagy spárgafronton, vagy simán szeretnél minden, de minden lehetséges infót begyűjteni ennek a pompás tavaszi kedvencnek az elkészítéséről!

9+1 tipp, hogy a zöldspárga elkészítésével ne legyen gikszer

1.) A rügy nem baj

Ha esetleg virágzásnak indul a zöldspárga rügye, attól még ugyanolyan finom. A liliomfélék családjába tartozó növénynek tulajdonképpen a megvastagodott hajtását fogyasztjuk, és se nem fás, se nem túlérett, csak mert már nem zártak a rügyek – írja az nlc.hu.

2.) Less bele a csomag aljába!

Mindenképpen nézegesd meg az összekötözött és egybe csomagolt spárgasípok alsó, vastagabb szárrészét: ha szürkés, fás, száraz, a spárga öreg, inkább hagyd ott!

3.) Még nyersen is ehető

Ha tényleg igazán friss és fincsi, a zöldspárga pici karikákra vagy hajszálvékony csíkokra is szelhető (hosszanti irányban, zöldséghámozóval), és nyersen is fogyasztható! Tele van vitaminnal, hidd el! tedd saláták, levesek, húsok, tészták tetejére!

4.) Nem kell hámozni

A zöldspárgát nem szükséges meghámozni (a fehérrel ellentétben). És pont.

5.) Törésteszt

Unásig ismételt trükk, de a legpraktikusabb, amit tehetünk: fogjunk egy zöldspárgasípot, és körülbelül a háromnegyedénél, ahol hajlik és törik, azaz az alsó, kemény, fásabb rész leválik a friss rész tetejétől, törjük ketté. Az alsó részre nem lesz szükségünk

+ 1 tipp: a letört alsó, vastagabb részeket sem kell kikukáznunk, alapléfőzéshez akár fel is használhatjuk őket, de párolás/főzés után mehetnek krémlevesbe is, végső esetben pedig a komposztra!

6.) A kevesebb több

A spárga elég karakteres ízvilágú, így a legjobb mellé a vaj, a só, a fekete bors, a tojás bármely formája (főként a buggyantott vagy a félig lágy), de mehet mellé szárnyas hús, friss hal vagy érlelt sajtok is. Szezonálisan az újkrumplival és az eperrel jó barát.

7.) Cukros trükk

Tudtad, hogy ha a spárga főzővízébe egy icipici cukrot is csippentesz a só mellett, kiemelik a spárga jellegzetes ízét? Próbáld ki!

8.) Állva főzd!

Ha vastagabb szárú spárgát kaptál, vagy mindenképp meg szeretnéd főzni, állítsd őket a rügyes fejükkel kifelé a fazékba, és maximum 5 percig főzd így őket. A tetejük zsenge, nem igényel hőkezelést sem, a forró gőz is elég neki, ami kicsapódik.

9.) Jégfürdő

A megfőzött spárgát a forró vízből kivéve rakd rövid időre jégkockákra, és forgasd bele, vagy tedd jeges vizes fürdőbe. A hősokkolás meg fogja állítani a zöldség által beszívott forró víz okozta tovább puhulást, és ressebb, feszesebb lesz a végeredmény.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több spárga itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!