Csavard pácolt sült húsba a spárgát, mert most megteheted

Isteni élményt nyújt mind ízben, mind textúrában a szaftos marhasült és a zsenge zöldspárga párosítása. A zöldséget a húsba tekerve még látványos is lesz a fogás, az egészet pedig egy ütős, aromás szósz fogja össze. Jöjjön a recept!

Még egy darabig élvezhetjük a spárga jelenlétét a konyhánkban: főzhetünk belőle levest, leveles kabátba bújtathatjuk, elkészíthetjük sült húsok mellé köretnek... vagy ez utóbbi vonalon elindulva (és pér lépést kiahgyva), közvetlenül a húsban is megsüthetjük a ress zöldséget. A marhahúshoz például kiválóan illik a spárga, a kettejük egyesítéséből létrejött tekercsek ízharmóniáját pedig egy aromás páccal is kiegészíthetjük.

Japán sörkorcsolya

A fogás az Izakaya című japán szakácskönyvből származik, amelynek a címe nagyjából annyit tesz magyarul, mint japán bisztró. Ezeken a helyeken egyszerű, az étvágyat és az ivási kedvet egyaránt serkentő fogásokat szolgálnak fel.

A spárgás marhatekercs is egyike ezeknek az ételeknek, mellé általában sört isznak, a frissítő alkoholos ital nagyon jól illik hozzá.

Nem mindegy, milyen marha

Mivel a spárgaszálakat fel kell tekernünk a hússal együtt, olyan szeletekre lesz szükségünk, amelyek erre alkalmasak. A marhának például a rump steak része kiváló erre a célra: vékonyra szeletelhető, sovány hús, aminek mégis jellegzetes, karakteres íze van.

Sütés előtt addig kell klopfolnunk a húst, amíg 1,5 cm vastag és nagyjából 15 cm hosszú nem lesz. A szélesség miatt nem kell aggódni, úgyis két szeletet fogunk egymás mellé/enyhén egymásra fektetni, hogy így kapjunk egy kicsivel nagyobb tekercset. Szerencsére a folyamatot támogatja a folpack, amit a hússzeletek alá teszünk.

Ízletes marinádban úszik

A tekercsekhez készül egy finom szósz is, amiben először pácolni fogjuk a spárgás-marhás falatokat, majd a sütés során beleöntjük a serpenyőbe, hogy még alaposabban átjárják az ízek az ételt.

A pác egyik alapja a szaké, ami egy japán, rizsből készített, erjesztett alkohols ital. Nagyobb ázsiai boltokban juthatunk hozzá, ha azonban mégsem tudnánk ilyet venni, használhatunk helyette rizsecetet (és ellensúlyozhatjuk a svasságot egy kicsivel több cukor hozzáadásával).

Készítsünk spárgával töltött mázas marhatekercseket!

Hozzávalók: 0.8 kg marhahús (például marha rump steak), 1 csomag zöldspárga (megtisztítva, a fásabb részét eltávolítva), 4 ek napraforgó olaj (vagy szezámolaj), 1 dl szaké (másnéven japán rizsbor), 4 ek szójaszósz, 30 ml mirin (kb 2 evőkaálnyi), 4 teáskanál porcukor (szuperfinomra szitálva)

A pác elkészítéséhez keverjük össze az összes hozzávalót egy kancsóban. Alaposan keverjük össze, hogy a cukor feloldódjon, majd tegyük félre. Ha nem jutunk szakéhoz (leginkább az ázsiai üzletekben, nagyobb hipermarketekben vagy italdiszkontokban érhető el), használjunk rizsecetet, ebben az esetben viszont növeljük a hozzáadott porcukor mennyiségét, mivel jóval savanykásabb az alapíze.

Kezdjük a spárga blansírozásával. Egy mély serpenyőben vizet forralunk. Adjuk hozzá a spárgát, és mindössze 3 percig főzzük. Tegyük át jeges vízbe, és pár percig hagyjuk lehűlni.

A steaket nagyon vékony szeletekre vágjuk. De tényleg vékony legyen, hiszen fel kell majd tekernünk őket. Ha már előre szeletelt steakkel dolgozunk, minden steakszeletet vízszintesen kettévágunk. Egy húskalapács segítségével maximum 1,5 cm vastagságúra klopfoljuk a szeleteket, ideális esetben 15 cm hosszúságúra.

Helyezzünk két szelet marhahúst egy darab műanyag fóliára (folpackra) úgy, hogy kissé fedjék egymást. Ezután helyezzünk három spárgalándzsát a marhaszeletekre, és tekerjük fel a rövidebb végétől a műanyag fólia segítségével. Csavarjuk össze szorosan mindkét végét, és tegyük a tekercseket 1 órára a hűtőszekrénybe. Ismételjük meg ezt a folyamatot a maradék marhahússal és a spárgával.

Nagyon óvatosan hámozzuk le a fóliát a spárgával töltött marhatekercsekről, majd egy nagyon tálba téve őket, öntsük hozzá a pácunkat. 2 órára a hűtőbe tesszük. Nyilván az a legjobb, ha a pácban teljesen elmerülnek a tekercsek, ha nem, akkor érdemes többször megforgatni és/vagy rákanalzni a pácot.

Melegítsük fel az olajat egy tapadásmentes serpenyőben közepesen magas lángon. Adjuk hozzá a marhahúst, és minden oldalát 5 percig süssük, vagy amíg megpirul. Adjuk hozzá a pácot, és pároljuk 2 percig, vagy amíg a pácléből egy sűrűbb mártást nem kapunk.

Tegyük át a marhahústekercseket egy vágódeszkára, ha szeretnénk, szeleteljük fel mindegyiket. Tálaláskor kanalazzuk rá a serpenyőben lévő, besűrűsüdött pácot.

A tekercsekhez nagyon jól illik:

A spárgával töltött mázas marhatekercsek receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több különleges recept itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?