Így készítsd el Olaszország legbujább, opálos-sárga italát, a limoncellót

A házi limoncello, ami nem kevesebb, mint tizenegy citromból készült, és a vodkától oly' buja, most a tied lehet. Öntsd az olasz életérzést a poharadba, dőlj hátra, és szürcsölj bele a nyárba!

A limoncello az egyik legismertebb olasz likőr. Ezt az erős, napfényes, citrommal átitatott olasz likőrt általában digestifként vagy vacsora utáni italként fogyasztják. Hazájának tekinti magát Sorrento, Amalfi és Capri is. Ezen a zsebkendő nagyságú háromszögű területen lényegében mindenki készíti, és generációról generációra adja tovább a receptet. A limoncello tehát otthon, házilag is elkészíthető alkoholos ital (persze az itthon kapható citromok a közelében sem járnak a napfényes Olaszország citrusainak), ha a saját konyhánkban kísérletezünk vele, készüljünk fel rá, hogy sajnos nem azonnal fogyasztható: receptünk mindössze 15 percnyi gyakorlati munkát igényel, de legalább egy hetet kell várni, mielőtt elfogyaszthatjuk a végeredményt (de léteznek olyan szigorú receptúrák is, ahol az elkészítés időtartama nagyjából nyolcvan nap körül van, és a héjak érlelésének, fermentációjának ideje semmiképpen nem lehet kevesebb két hónapnál).

A házi limoncello receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

A Limoncello eredetét rejtély övezi

Sorrento, Amalfi és Capri lakosai egyaránt állítják, hogy a limoncello tőlük száramzik, ugyanis ez a három olasz város különböző generációk által továbbadott limoncello-készítéssel büszkélkedhet. Caprin egyesek azt mondják, hogy eredete Massimo Canale üzletember családjához köthető, aki 1988-ban jegyezte be az első „Limoncello” védjegyet. Egyes források szerint a szeszes ital az 1900-as évek elejéről származik, az Azzurra szigetén található kis panzióból, ahol egy Maria Antonia Farace nevű hölgy gondozott egy saját citrom- és narancskertet. A háború utáni időszakban unokaöccse nyitott egy bárt Alex Munte villájának közelében. Ennek a bárnak a specialitása a Nonna (nagymama) régi receptje alapján készült citromlikőr volt. 1988-ban az unokaöccs fia, Massimo Canale elindította a Limoncello kisméretű, kézzel készített gyártását, bejegyezve a névjegyet.

Sorrentónak és Amalfinak azonban megvannak a saját legendái és történetei a hagyományos sárga likőr előállításával kapcsolatban. A sorrentói tengerparton például az a történet járja, hogy az 1900-as évek elején a nagy sorrentói családok mindig gondoskodtak arról, hogy illusztris vendégeik megkóstolják a hagyományos receptjük szerint készült limoncellót.
Sőt, Amalfiban egyesek úgy vélik, hogy a szeszes ital még régebbi eredetű, szinte a citromtermesztéshez köthető. Vannak, akik felidézik a parasztok és halászok szokását , hogy reggelente egy kis citromlikőrt ittak a hideg ellen. Mások szorgalmas szerzetesekről beszélnek, akik az élet örömeit igyekeztek megőrizni az imádságok között a középkorban, amikor az utak veszélyesek voltak, és a tengereket fosztogató szaracénok népesítették be.

A házi limoncello receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

Lee Marshall, az 1984 óta Olaszországban élő brit újságíró szerint (aki az Internazionale olasz hetilapnak ír) a limoncello története rövid, és nem az agrárhagyományban gyökerezik, mint általában. A L'invenzione della tradizione (A hagyomány feltalálása) című cikkében Marshall azzal érvel, hogy a huszadik század eleje előtti limoncello készítésről nem rendelkezünk történelmi dokumentációval. Sőt, Marshall azt írja, hogy néhány családon és társadalmi körön kívül kevesen itták 1988 előtt, csak azután lett elérhető a környékbeli bárokban, éttermekben és boltokban, miután a Caprin élő helyi vállalkozó, Massimo Canale elkezdte kisüzemű gyártását, majd levédette a „Limoncello di Capri” nevet.

Más szóval, Marshall szerint a Limoncello, mint kereskedelmi jelenség, egyidős az internettel .

Lehet, hogy soha nem tudjuk meg az igazságot, kivéve azt a tényt, hogy a hagyományos sárgaszesz évtizedek óta átlépte a határokat, meghódítva a világ piacának felét.

A házi limoncello receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

A történeti kitekintés után nézzünk szét a magyar piacokon és szupermarketeben is: ha kellően jó minőségű citromokkal találkozunk, neki is állhatunk az olasz citromlikőr otthoni elkészítésének.

FONTOS: kizárólag vastag héjú, organikus, azaz kezeletlen citromot válasszunk a házi limoncellónk érleléséhez!

Extra tipp: Fogyasztás előtt fűszerezzük egész fekete borsszemekkel, ami újabb izgalmat hoz a savanykás citromlikőrünkbe.

HOZZÁVALÓK:

11 db kezeletlen citrom, 750 ml vodka, 3 dl víz, 200 g cukor, 1 ek fekete bors

ELKÉSZÍTÉS:

Kezdjük azzal, hogy a citromokat alaposan megmossuk, majd a héjukat vastag csíkokra hámozzuk. Öntsük a vodkát az üvegbe, és keverjük össze a citromhéjjal. Szórjuk hozzá a szemes fekete borsot. Adjuk hozzá a vodkát, keverjük össze, majd szorosan zárjuk le az üveget fedővel. Hagyjuk, hogy a citrom és a vodka szobahőmérsékleten – lehetőleg hűvös, árnyékos helyen, például a kamrában – legalább öt napig, vagy akár egy teljes hónapig érlelődjön, fermentálódjon.

Minél tovább hagyjuk állni, annál intenzívebb, citromosabb íze lesz.

A házi limoncello receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

Ha kóstolás után elégedettek vagyunk az ízével, szűrjük át egy finom szitán, és facsarjuk ki a citrom héját, hogy minden csepp limoncellót felhasználjunk. Egy serpenyőben keverjük össze egyenlő arányban a vizet és a kristálycukrot, melegítsük fel, amíg a cukor fel nem oldódik, gyakran kevergetve. Hagyjuk kihűlni a keveréket, majd lassan keverjük hozzá a limoncellóhoz.

A házi limoncello receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

Egyes recepteknél ezután újabb egy hónapos pihentetés következik, én ezt most nem vártam ki, de ha van kedvünk, és nem futunk ki a nyárból, érleljük nyugodtan tovább.

Fogyasztásig tároljuk a limoncellót a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban.

A házi limoncello teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több házi finomság itt:

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?