6 dolog, amit imádunk a '70-80-as évek éttermi étlapjain

Egy egzotikus világba kalauzolunk, amiben a legmenőbb éttermi főételek is kétszámjegyű összegbe kerültek, a legdrágább étel az étlapon még nem a Surf'n'Turf steak volt, hanem a Rózsa Sándor kedvence vagy erdélyi fatányéros névre hallgatott. 15 dolog, ami visszarepít a '70-80-as évek hazai szövetkezeti vendéglői és éttermi világába.

Az utóbbi évtizedekben a gourmet éttermek megjelenésével olyan detonáció érte a magyar gasztronómiát, hogy nagymama-nagybácsi legyen a talpán, aki manapság értelmezni tudja akár egy átlagos bisztró étlapját (és akkor a fine diningot nem is említsük). Merüljünk el most egy kicsit abban az időszakban, amikor országszerte pontosan ugyanazok az ételek sorakoztak a ma már retrónak számító étlapokon!

Az írógép betűtípus

A retró étlapokat böngészve szembetűnő, hogy legtöbbjük ugyanazzal a klasszikus írógépi betűtípussal (ma Typewriter néven megtalálható a Wordben). Az étlapok többsége nem kapott önálló tördelést és nyomdai kivitelezést, így tehát egységesen így néztek ki, egyenesen az írógépből.

Fotó: Fortepan - Az Árpádhíd étterem étlapja 1972-ből; Adományozó: Chuckyeager tumblr

Tejszínhab: 1 Ft

„Az élet nem habostorta, Pelikán" – hangzott el Virág elvtárs szájából a legendás Tanú című filmben, majd vált szállóigévé a mondat. Kis érdekesség, hogy az akkoriban drágaságszámba menő tejszínhabot önálló tételként jelezték és külön számolták fel. Hiába, aki tud élni...

Fotó: Fortepan; Csanády utca 28., Tej bisztró 1974-ben; Adományozó: Bauer Sándor

A smoothie divat előtt: turmixok 40 évvel ezelőtti étlapokon

Gondolnánk-e mai fejjel vagy sem, az egészségtudatosság mánia még a kanyarban sem volt, de már munkahelyi menzákon is feltűnt gyümölcsturmix.

Az egészséges étkezés egyik alapdarabja a szocializmus évtizedeiben is készült, szigorúan tejes alapon, cukorral.

Ha gondolták volna, meddig csúcsosodik ez az őrület mára! Nagyot nézett volna egy '70-es évekbeli menzás dolgozó, ha a mandulatejjel, eritrittel vagy chiamaggal kértük volna a turmixunkat.

Fotó: Fortepan; Budapest XI., Tas vezér utca, a Sport (később Flamenco) szálló eszpresszója (1980); Adományozó: Bauer Sándor

A nemes egyszerűség: trappistasajtos tészta vajjal

A szegénykonyhák leleményessége közismert. A régi étlapokon feltűnik például a daraleves, ami ma már aligha állná meg a helyét. Egyik nagy klasszikus pedig a grízes tészta, amiben a tészta-pirított búzadara kettősére rendre még lekvár sem jutott, hanem a lekvárhelyettesítővel tuningolt "ízes" tészta került az asztalra. Szintén nem a lakomák szinonimája a sajtos-vajas tészta, amire ugyancsak egy retró étlapon bukkantunk. Összehasonlításképp: az olasz konyha híres a végtelenül egyszerű, néhány összetevős ételeiről, gondoljunk csak a citromos-parmezános pastára, ezen ételek lelkét a kiváló alapanyagok adják, egy parmezán és egy olaszországi citrom ugyanis önmagában élmény. Mindez egy vajas trappistával, hát nem éppen az az ízélmény.

Fotó: Fortepan, Budapest, Szent István körút 22., a Modern étterem étlapja (1972); Adományozó: Chuckyeager tumblr

Pálpusztai sajt paprikás vajjal

Apropó, sajt. Az előételek között ekkoriban nagy öntudatossággal jelölték a trappistát, mint egyfajta minőségi sajtot. A mai óriási kínálatban, a világhírű francia-olasz-spanyol sajtok és a magyar kézműves termékek megjelenésével ma már persze megmosolyogtató, hogy az egykori étlapok büszkén írták ki a trappistát. Az előételek között felbukkanó, legendásan penetráns szagot terjesztő pálpusztai sajt viszont egy igazi gourmet húzásnak tűnik: tulajdonképpen a hosszan érelt sajtok mezőnyét volt hivatott képviselni, de talán beláthatjuk: a mai, a jó magyar termékekre vevő éttermi világban sem véletlenül nem szerepel pálpusztai sajt az étlapokon. Van az a kuriózum, amit talán jobb otthon kóstolgatni.

Fotó: Fortepan, Miskolc, Zsolcai-kapu, Gyors étterem (1971); Adományozó Bauer Sándor

Amikor még nem brownie és csokimousse volt a desszert: kompót

Almakompót 1 forint 40 fillérért, cseresznyekompót 2 forint 90 fillérért, no és a totális egzotikum, az ananászkompót. Ma már lépten-nyomon olyan túlkínálat van édességekből, hogy a cukorszirupban ázó, az eredeti gyümölcs színét veszítő kompót inkább csak mentőötlet, ha édes ízre vágyunk, de ez bizony még vastagon a kompótkorszak volt. A kompótoknak a desszertlapon volt a helyük, és az otthonokban is külön kompótos tálkák tornyosultak a szekrényben.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Szerző: Pásztor Rozina


Ezeket is olvasd el!

Címlapról ajánljuk

További cikkek