5 tévhit a szénhidrátokról, amit érdemes elfelejteni

Nem ősellenség a szénhidrát, még ha sokan annak is tekintik. Nézzük, melyek a legnagyobb tévhitek a témában.

A szénhidrátok azok a tápanyagok, amelyeket a diéta- és fitnessvilág általában a lehető legkárosabbnak tart. Az tény, hogyha nem fogyasztunk szénhidrátot, vagy csak nagyon keveset, akkor attól fogyni fogunk, hacsak nem eszünk töméntelen mennyiségű ételt, de azért a legtöbb embernek igenis szüksége van a szénhidrátokra. Ezekkel kapcsolatban azonban sok tévhit terjed, a leggyakoribbakkal most leszámolunk.

  1. A szénhidrátok nem értékes tápanyagok

Valójában a szénhidrátok azok a tápanyagok, amelyek energiával látják el a testet. Megkülönböztetünk gyorsan- és lassabban felszívódó szénhidrátokat, de mindegyiknek az a funkciója, hogy segítségével működésbe tudjon lendülni a test. Tény és való, hogy a fehérjéből és a zsírból is lehet némi energiát nyerni, de csak áttételes úton és lassan. Ha tehát valamilyen megterhelésnek vagyunk kitéve, azt szénhidrátok nélkül éhezésnek fogjuk érezni.

  • A fogyókúrázók nem ehetnek szénhidrátokat

Vannak olyan diéták, amelyek nagyon kevés szénhidrát fogyasztását írják elő, de ezeket csak orvosi felügyelet mellett érdemes csinálni. Úgy is fogyhatunk, ha normális mennyiségű szénhidrátot eszünk, a lényeg, hogy ha lehet, ezek ne gyorsan lebomló cukrokból legyenek. Ha teljes kiőrlésű gabonatermékeket fogyasztunk, biztosak lehetünk benne, hogy az nem fogja meggátolni, hogy fogyjunk, ha egyébként észszerűen táplálkozunk, és mozgunk is.

  • A szénhidrátok egészségtelenek

Már az is elég furcsa, hogy egyesek nem tartják értékes tápanyagnak azt, amit a testünk arra használ, hogy működni tudjon, de, hogy egészségtelennek nevezzenek egy egész makrotápanyag-csoportot, az abszurd. A cukor nagy mennyiségben fogyasztva persze tényleg nem egészséges, de nem is lehet összehasonlítani a zöldségekkel, amelyek túlnyomórészt szintén szénhidrátokból állnak.

  • A testnek nincs szüksége szénhidrátokra

Ha a testtől megvonjuk az összes szénhidrátot, akkor nagy bajban van: ilyenkor egy idő után képes lesz arra, hogy a máj segítségével zsírból is energiát nyerjen. Ezt ketózisnak hívják. Extrém diétákban, melyek nagy mennyiségű fogyáshoz esetenként szükségesek, illetve gyerekek egyes epilepsziás megbetegedéseiben írhat elő ilyen diétát orvos, ugyanakkor éppen azért szükséges hozzá orvosi felügyelet, mert a szénhidrátok ilyen mértékű megvonása kifejezetten veszélyes.

  • A szénhidrátok üres kalóriák

A szénhidrátok hasznos kalóriák, amennyiben felhasználjuk őket. Egy gramm szénhidrátban nagyjából ugyanannyi kalória van, mint egy gramm fehérjében. Ehhez képest a zsírokban található majdnem kétszer annyi kalória, mint az előbbiekben. Így, ha valami üres kalória, az a zsírokból származó, mert bár zsírokra is szüksége van a szervezetnek, de nem annyira, amennyit általában fogyasztunk.


Jó, ha ezeket is tudod a szénhidrátokról:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek