Kiderült, melyik sajt olvad a legjobban

Persze nem mondhatjuk, hogy „sajt nélkül nincs élet”, annyit azonban biztosan, hogy sajt nélkül sokkal szomorúbb az élet. Főleg igaz ez az olvadt sajtra: de vajon melyik a legnyúlósabban olvadó delikvens?

Találkozhattunk már azzal a helyzettel, hogy a pizzára, melegszendvicsre vagy tésztára reszelt sajtunk nem olvadt olyan selymesre, mint ahogy azt megszoktuk. Vajon mi történhetett? Talán nem volt elég meleg a sütő, vagy lejárt a sajt szavatossága, esetleg túl sokat használtunk belőle? Ezek közül egyik sincs kifejezetten hatással az olvadásra, ennek egyetlen befolyásoló tényezője a sajt fajtája.

Kiderült, melyik sajt olvad a legjobban

Miért ne cserélgessünk?

Ugyan elméletben minden lehetséges a sajtos ételek esetében: trappista helyett használhatnánk cheddart, gouda helyett edamit, és így tovább. De nem véletlen, hogy csak elméletről van szó.

Hiszen a különböző sajtok nemcsak ízben és küllemben térnek el egymástól, hanem abban is, hogyan viselkednek főzés vagy sütés közben. Vannak olyanok, amelyek szemcsések, „lisztes” állagúak lesznek olvasztás után, netán teljesen szétesnek.

A sajtok olvadási pontja

Ezért a viselkedésért elsősorban a sajtok olvadási pontja felel, azaz az a hőfok, amelyen a tejtermék fehérjeszerkezete megváltozik. Ugyanis minden sajt vízből és zsírból áll, amit ezek a fehérjeszálak tartanak össze.

Meleg hatására elenged a fehérjeszerkezet, magyarul a sajt megolvad. A különböző fajták esetében ez a hőfok így alakul:

  • lágy sajtok (pl. mozzarella): 55℃
  • félkemény sajtok (pl. cheddar): 65℃ (így ezek a legjobban olvadók)
  • kemény sajtok (pl. parmezán): 80℃

A friss sajtok (pl. kecskesajt, feta, ricotta) egyáltalán nem kedvelik a hőkezelést, elveszítik kellemes állagukat, néha az ízük is satnyul.

Minél fiatalabb, annál jobb

További különbséget fedezhetünk fel az egyes sajtkategóriákon belül is: egy fiatalabb, rövidebb érlelési idejű félkemény sajt például jobban olvad, mint egy idősebb. Tehát, amikor sajtot vásárolunk, döntsük el, hogy mit szeretnénk belőle főzni. Hosszan nyúló sajt = fiatal sajt.

A legsűrűbb sajtszószok

És milyen sajtért nyúljunk, ha sajtszószt vagy sajtos tésztát főzünk? Ez egy fokkal komplexebb kérdés, mivel nem csupán sajt kerül a szószba, hanem tejtermék és gyakran liszt is. A liszt segíti megőrizni a szósz sűrű állagát, azonban nem használhatjuk mindig.

Például egy tészta esetében nem mindig a legjobb megoldás a liszt, mert ettől kellemetlen állaga lehet a szósznak. Ilyenkor inkább használjuk fel a tésztafőzés egyik csodaalapanyagát, a főzővizet. Ebben keményítő van (ami a tésztából fő ki), ami ugyanúgy be tudja sűríteni a szószt, anélkül, hogy szemcséssé tenné. Maximális sajtos íz, tökéletes nyúlós állag, összességében a legfinomabb sajtos tészta.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Okosabban a konyhában, tippekkel, trükkökkel:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek