Kicsit elszaladt veled a ló a nyáron? Így állj vissza az egészséges étrendre!

Szomorúak vagyunk, hogy véget ér a nyár, de lássuk be, azért kicsit jólesik visszarázódni a megszokott napi rutinba - az étkezésünk terén is.

Véget ért a nyár, ideje visszarázódni a megszokott hétköznapokba. Ha a nyaralás, szabadság alatt kevésbé volt fontos szempont az étrended kiegyensúlyozottsága, és úgy érzed, kicsit elszaladt veled a ló, akkor próbáld meg az alábbi tippek szerint visszaigazítani magad az egyensúlyba.

Kicsit elszaladt veled a ló a nyáron? Így állj vissza az egészséges étrendre!

Rendezd a ritmust!

Ha a nyári időszakban szétcsúszott az addig megszokott étrended, étkezési ritmusod, és már igazából nem is tudod, hogy egy-egy étkezésed épp az ebéded-e vagy talán már uzsonnázol, ha a fix étkezések helyett elszaporodtak a spontán nassolások - akkor érdemes itt kezdeni a “rendrakást”. Ez nem jelenti azt, hogy katonásan, minden nap ötször kell enned, de szerencsés lenne napi 3-5 étkezésre összpontosítani és a köztes csipegetéseket elhagyni. Az étkezéseidnél a biológiai éhségérzeted legyen a vezérlőelv - az “unatkozom”, “szomorú vagyok, hogy vége a nyárnak”, “jajj, már megint dolgoznom kell” típusú étkezések tényleg csak alkalmiak legyenek.

Töltsd fel a konyhát!

Töltsd fel a spájzszekrényt, a hűtőt, a fagyasztót friss/fagyasztott/konzervzöldségekkel, gyümölcsökkel. Legyenek otthon hüvelyesek, sovány tejtermékek, hús, hal, tojás - ízlésed szerint. Ha továbbra is home office-ban dolgozol, akkor gondold át, milyen olyan ételek vannak, amiket egyszerűen, gyorsan el tudsz készíteni otthon - akár előző este, akár frissen, ebéd előtt. Ha megtervezed a heti menüt, akkor tudod ehhez igazítani a bevásárlólistát, és biztos, hogy minden lesz otthon, amire szükséged van. Nem kell, hogy órákat tölts a konyhában, egy kiegyensúlyozott, laktató saláta, egy főzelék, de még akár egy klassz szendvics is megállja a helyét ebédként. Ha bejársz dolgozni, akkor gondold át, hogy lenne optimális a munkahelyi étkezés - mit választhatsz a menzán, mit rendelhetsz, ami nem dönt azonnal kajakómába, lenne-e lehetőség - esetleg, akár heti pár nap -, hogy saját ételt vigyél magaddal.

Gyere le a fagyiról!

Fagyi, jégkrém, jégkása, jegeskávé - hideg nyári kedvenceink. Ha édes ízre vágysz, akkor ezek helyett válaszd inkább a gyümölcsöket, fogyaszd őket nyersen, vagy gyümölcssalátaként, gyümölcsös joghurtként, gyümölcsös túrókrémként.

Állj vissza a vízre!

Gyakori, hogy a nyári időszakban, akár a kánikula miatt, akár a nyaralás, társasági élet miatt sok üdítőitalt, gyümölcslevet, limonádét, szörpöt - és persze alkoholt fogyasztunk. A megfelelő folyadékpótlás kulcskérdés egészségünk megőrzése érdekében, így nem kérdés, hogy inni kell, de érdemes visszalavírozni a víziváshoz, hiszen ez a legmegfelelőbb folyadékforrás szervezetünk számára.

Próbálj ki újdonságokat!

Ha szeretsz főzni, akkor tölts el egy kis időt új receptek vadászatával. Fókuszálj a zöldséges ételekre - bátran próbálj ki heti 1-2 húsmentes napot. A zöldségevés nem azt jelenti, hogy salátát eszel üresen - rengeteg csodás, ízekben gazdag, laktató étel alapjai a zöldségek. Nem kell persze itt sem túlságosan belebonyolódni - ha már havi 2-3 új ételt kipróbálsz, nagyon jól bővítheted a repertoárod.

Légy aktív!

Ha aktívan telt a nyár, akkor gondold át, és keresd meg az őszi/téli/tavaszi időszakban is a mozgás helyét az életedben. Ez lehet heti pár edzés, vagy aktívan töltött hétvégék - keresd meg azokat a mozgásformákat, amik örömet okoznak neked. Ha pedig pont a nyáron esett szét az edzésrutinod, akkor fokozatosan építsd vissza, ez is sokat segíthet, hogy visszarendeződjön a megszokott ritmus.

Légy tudatos!

Sajnos klímavédelmi szempontból nem állunk valami jól, elég rendesen megkongatták a tudósok a vészharangot. Nem kérdés, hogy még jobban oda kell figyelni arra, hogy minél kevesebb élelmiszer vesszen kárba, és hogy egyéb cikkeknél is csak olyasmit vásároljunk, amire valóban szükségünk van, hogy minél kevesebb felesleg, szemét termelődjön.

Próbálj meg kevesebb állati eredetű terméket fogyasztani, és ha teheted, használd a közösségi közlekedést, sétálj, kerékpározz! Ahol csak lehet, fontos lenne elkerülni a műanyagfelhasználást (pl. csomagolások) és - akármilyen retrón is hangzik - takarékoskodni az energiaforrásokkal: a vízzel, árammal, gázzal!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Címlapról ajánljuk