Így használd a mákot fűszerként – Meglepően sok mindenhez passzol

A mák egy olajos mag, így elsősorban ilyen szerepben használjuk konyháinkban: süteménybe daráljuk, édes tésztát szórunk meg vele, gombócot forgatunk bele. De mi lenne, ha úgy kezelnénk, mint egy fűszert? Segít a Napi Tipp!

Magyarként, ha a mákra gondolunk, elsősorban olyan finomságok jutnak majd eszünkbe, mint a bejgli, a nudli, a pozsonyi kocka (vagy kifli), esetleg a rétes. Mind, mind különleges, mégis házias finomságok, amelyek gyerekkorunktól kísérnek minket. Ilyen jól bebetonozott tradíciók mellett nehéz lehet másként tekinteni a mákra, mint egy édes sütemények alapját adó olajos magra. Pedig, ha elég bátran, nyitottan és kreatívan állunk hozzá, fűszerként is bevethető.

Így használd a mákot fűszerként – Meglepően sok mindenhez passzol

A mák ízprofilja

Nehéz meghatározni a mák konkrét aromáit, talán az olajos magok közül a legtitokzatosabb ilyen téren (bár őszintén, a többi magra is csak azt a jelzőt tudjuk használni, hogy „diós”), de ha nagyon próbálkozni szeretnénk, használjuk a kesernyés, zsíros, karakteres jelzőket.

Nem fog tehát csak úgy, szerényen beleolvadni a különböző ételekbe, hanem harsányan jelzi majd jelenlétét. Emellett van annyira sokszínű, hogy különböző karakterű alapanyagokhoz is jól illik majd.

Nyári salátákban kiválóan működik

A legjobb kezdet, ami nem fogja ajtóstul az ízlelőbimbóinkra rontani az ajtót, ha salátákba szórjuk a mákot. Nyáron, amikor zsenge zöldségekkel van tele a piac, vegyünk egy kis zacskó olajos magot is, és ezekkel hazatérve készítsük el a hűs zöldségköretet, ami teljesen új szerepbe helyezi majd számunkra a mákot.

Az uborkához, különböző paprikákhoz, paradicsomhoz csodásan illik, tulajdonképpen bármihez, aminek magas a nedvességtartalma. De a masszívabb gyökérzöldségekhez, répához, zellerhez, céklához is társíthatjuk.

A dresszingben he használjunk túl sok fűszert, maximum kevés sót, borsot, esetleg egy leheletnyi zöldfűszert (pl. oregano, bazsalikom), hagyjuk, hadd ragadja magához az irányítást a karakteres mák. Gondoskodjunk azonban a kellő savasságról, ez ugyanis jól illik majd az olajos mag „zsíros” jellegéhez.

Az indiai konyha is használja

A mák legizgalmasabb felhasználásáért egészen biztosan India kapná az első helyezett díját: ugyan mi, Kelet-Európában is tudunk bánni a maggal, nem kell lefitymálni csodás süteményeinket, de azért amit az ázsiai szubkontinensen művelnek az apró, fekete szemekkel, azt teljesen más ligába kell helyeznünk.

Amellett, hogy megannyi szaftos egytálétel ízesítésére használják a szemeket, a bengáli konyhában a különböző zöldséges és húsos kormák (olajos magok őrleményével sűrített, kókusztejes szósz) sűrű, szaftos állagát is a mák adja.

Készíthetünk mi is hasonló indiai fogásokat (egyszerűsített, de cseppet sem helytálló néven curryket), de szabadjára engedhetjük a fantáziánkat és paradicsomos, tejszínes vagy kókusztejes raguk alapjába is szórhatunk némi mákot. Mindig pirítsuk meg enyhén az olajon, tényleg, mintha egy egész fűszer, mondjuk kömény vagy mustármag lenne, hogy előhívjuk mély, karakteres aromáját és egy kicsit ropogóssá is tegyük.

Amennyiben pedig sűrítő tulajdonságát használnánk ki, daráljuk le, és úgy főzzük bele a szószok, raguk alapjába.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Hasonlóan őrült, de isteni konyhai ötletek várnak itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!