Mutatjuk a legjobb KENYÉR- és péksütirecepteket az Új kenyér ünnepéhez

Augusztus 20-án nem csak az államalapítást ünnepeljük – ez az Új kenyér ünnepe is, amely évszázadok óta fontos nemzeti hagyományunk.

Most az ünnep alkalmából könnyen elkészíthető, gyors és garantáltan finom kenyereket és péksüteményeket ajánlunk.

Az aratási időszak vége hagyományosan a nyár második felére esik, a néphagyomány szerint az aratás után Szent István-napra sütötték meg az új búzából az első kenyeret. Az aratóünnepeken ünnepélyes menet vitte a földesúr elé a búzából font aratókoszorút és az új kenyeret, amit a templomokban is megáldották.

Újra hódít az otthoni kenyérsütés

A koronavírus-járvány miatti korlátozások alatt még azok is megpróbálkoztak a kenyérsütéssel, akik életükben nem bontottak még fel egy zacskó lisztet. Kovászt nevelt, kakaós csigát és buktát sütött boldog boldogtalan, az élesztő pedig olyan érték és hiánycikk lett, hogy szinte hatóvadászatot folytattunk azért, hogy egy kis darabhoz hozzájussunk. Bár a sütési kedv sokakban alábbhagyott a korlátozások feloldásával, augusztus 20. környékén újra visszatérhetünk a pékmesterséghez és megsüthetjük a saját „új” kenyerünket vagy más szuper péksüteményt a hétvégén.

Ha nincs időnk a kelesztésre, vagy éppen a karantén alatt elhasználtuk az összes élesztőt, süthetünk élesztő nélküli házi kenyeret is, itt a szódabikarbóna és az ecet végzi el az élesztő erjesztési dolgát, fontos, hogy figyeljünk arra, a két komponens percek alatt reakcióba lép a tejjel, így minél előbb sütőbe tesszük a kenyerünket, annál levegősebb tésztát kapunk.

Ha a család jobban szereti a bagettet, nem kell aggódnunk, egészen egyszerű megformázni őket, itt meg is mutatjuk hogyan készül el a legkönnyebben. De, ha szeretnénk kicsit egészségesebbé tenni a reggelinket, készítsünk sokmagvas kenyeret, ami igazából csak nevében kenyér, összetevői között csupa értékes, tápanyagdús mag szerepel, élesztő- és gluténmentes, mégis annyi energiát ad, hogy garantáltan kibírjuk vele ebédig.

Azok, akik inkább mellőznék vagy legalábbis csökkentenék a fehér lisztet, süthetnek jobbnál jobb, teljes kiőrlésű liszttel, korpával, hajdinával és rozzsal készült kenyereket. Ha sokáig szeretnénk frissen tartani őket, tegyük jól záródó nejlonzsacskóban a hűtőbe, így akár másfél hétig is frissek maradnak.

Vannak családok, ahol egy nagy vekni kenyér alig fogy el egy héten, de egy tucat kifli úgy tűnik el pillanatok alatt, hogy morzsa sem marad utána. Nekik ajánljuk a legjobb vajas házi kiflit, amit egészen könnyű megsütni, ha pedig valaki az igazi, csavaros, vizes kifli után áhítozik, itt megtalálja hozzá a receptet. Ha pedig a hosszú hétvégén grillezni támad kedvünk, és kipróbálnánk milyen az igazi, otthon készült, minden jóval megpakolt hamburgert, itt van hozzá egy szuper zsemlerecept, amivel garantáltan lenyűgözünk majd mindenkit.

És ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek