Most akkor milyen a tökéletes PADLIZSÁNKRÉM? Ilyen?

A padlizsánkrém olyan, mint a húsleves, a lecsó vagy a brassói - mindenki a saját (vagy anyától/nagyanyától örökölt) receptúrájában bízik. De érdemes megkötni a kezünket?

Tudjuk, érzékeny téma, ha a padlizsánkrémmel kezdünk foglalkozni, mert mindenkinek van egy receptje, amire esküszik, és foggal-körömmel védi az „igazit", de annyira sokan keresitek most is (hiába nincs hivatalos szezon), hogy újra előhúztuk a tarsolyból.

  • "Mert nem lehet benne majonéz!' <---> "Dehogynem, hiszen az adja a krémességét!"
  • "Mert el lehet készíteni sütőben!" <--->"Ugyan, hogy mondhatsz ilyet, csak parázson jó, attól lesz füstös."
  • Mert mehet mellé sült paprika és fokhagyma bőven <--->"Dehogyis, hiszen nem ajvár készül!"

Szóval akkor milyen is az igazi padlizsánkrém?

Variációk egy témára

Szabad a gazda? Na, hát a padlizsánkrém _b_á_r_m_i_l_y_e_n_ lehet.

Vannak irányvonalak, amelyek követhetőek, egyik országban ez a tipikus, a másikban az. Vannak tippek, amelytől krémesebb, lágyabb, füstösebb, semlegesebb lesz a kencénk (majonéz, olívaolaj, turmixolás), de a padlizsánkrém alapvetően egy nagyon kreatív műfaj. Nálunk főleg az Erdélyben készített változata számít autentikusnak, de már oda is a török időkben szivárgott be, változatai pedig megtalálhatóak a bolgár, arab, török és balkáni konyhában is.

Az alap eljárás: süssük az egyben hagyott, előre megszurkált (!) padlizsánokat nyílt lángon vagy sütőben addig, amíg szinte szenes nem lesz a héjuk, hámozzuk meg, majd fa eszközzel kaparjuk ki a húsát, keverjük be kevés apróra vágott hagymával, sóval, borssal - a többi rajtunk áll.

Receptajánló:

Az erdélyi, más néven vinete

Kezdjük akkor az erdélyivel, amit más néven vinetének hívnak. Itt az egyszerűség a hívószó, tehát a jól megsült padlizsánt villával pürésítik, sóval, borssal, (vörös- vagy lila)hagymával, kis citrommal és esetlegesen egy kis olajjal keverik ki.

A balkán, a görög és az arab

A Balkánon sok helyen tesznek bele sült paprikát, Görögországban joghurttal vagy fetával dúsítják, az arabok pedig általában kevés tahinit tesznek bele meg római köményt, csak az „íze végett" - ez a baba ganush. Ezen kívül persze országonként, falvanként és családonként változhatnak az összetevők.

Tippek kezdőknek és haladóknak

  • Lehetőleg egyforma méretű, vékonyabb, feszes héjú padlizsánt válasszunk.
  • Ha füstös ízt szeretnénk elérni, grillezzük meg a padlizsánt vagy nyílt gázlángon, esetleg vaslapon süssük meg.
  • Villával szurkáljuk meg sütés előtt, így a benne keletkező gázok robbanás nélkül tudnak távozni.
  • A jól bevett mondás szerint tartózkodjunk a fém eszközöktől, mert megkeseredhet a padlizsán húsa (mások szerint pedig ez csak arra a késre/villára igaz, amiben vas is található, a mai fém eszközökre nem.)
  • Ha homogénnek, krémesnek szeretnénk, tegyünk bele (házi) majonézt vagy csakkis növényi olajat, sőt, le is turmixolhatjuk.

Ezeket is nézd meg:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Epres menzás piskóta

Mi történne, ha a klasszikus és retró menzás piskótába egy nagy marék eper költözne? Erre a kérdésre keresi a választ az alábbi süteményrecept és higgyük el, meg is találja gond ...

Égetett cukkinikrémleves

Az önmagában szerény ízű cukkinit fantasztikus és különleges krémlevessé alakíthatjuk, ha turmixolás előtt jó alaposan megkapatjuk a sütőben. Nem kell félni a kozmálástól: épp ez ...

Címlapról ajánljuk

A nagyi tippje: így lesz a legfinomabb a retró gyümölcstorta

A retró gyümölcstorta egy igazán nosztalgikus, szívet melengető sütemény, amiből akkor is lecsúszik egy-egy szelet, ha nem ez a kedvencünk. A nagyi foteljéből a legjobb enni, de ha erre most nincs lehetőség, akkor se csüggedjünk, mert Napi Tippünkkel a mienk lesz a legfinomabb a retró gyümölcstorta!

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...