A tökéletes trükk – Így készíts kölesből mennyei körözöttet!

Ez a recept egyszerűen zseniális, megéri várni rá, mert a végeredmény pont olyan finom lesz, mintha túróból készítenéd a körözöttet, az alapanyagok viszont azoknak is kedveznek, akik valamilyen oknál fogva mellőzik a tejtermékeket étrendjükből.

A vegán étrend közel sem csak abból áll, hogy az ember éjt nappallá téve csak gyümölcsöket, zöldségeket és tofut majszol. Szinte minden élelmiszernek van már alternatív változata, így már nem is kell meglepődni azon, hogy az egyik legfinomabb magyaros szendvicskrémnek, a körözöttnek sem kell feltétlenül túróból készülnie.

A következő receptet Veganuár alkalmából készítettük el, egyik fő alapanyaga a köles, ezt a ma népszerű gabonafélét tökéletes állagúra lehet varázsolni egy éjszaka alatt. A fűszerezésből ezúttal sem hiányozhat a füstölt pirospaprika, a fűszerkömény és a vöröshagyma, jöjjön is az egyszerű, de hibátlan recept!

Amire szükségünk lesz: 100 gramm köles, 150 gramm tejmentes margarin, 1 darab citrom, 1 evőkanál füstölt pirospaprika, 1 evőkanál őrölt fűszerkömény, 1 kis fej vöröshagyma (reszelve), 1 evőkanál fokhagymapor vagy vöröshagymapor, só és bors ízlés szerint

A kölest hideg vízben többször, alaposan átmossuk. Közben 25 gramm sót feloldunk 1 liter langyos vízben, így 2,5%-os sóoldatot készítve.

A kölest áztassuk legalább egy éjszakán át!

A tiszta, lecsepegtetett kölest jól zárható befőttesüvegbe tesszük, és felöntjük a sóoldattal.
Legalább egy éjszakát hagyjuk így pihenni, másnap nagyon könnyen puhára főzhető lesz. Ha szeretnénk savanyítani (vagyis erjeszteni, fermentálni), hagyjuk 3-4 napot szobahőmérsékleten.

Levegőztessük meg naponta kétszer, és készüljünk fel rá, hogy minél tovább erjesztjük, annál büdösebb lesz. Viszont nyugalom: a főzés során elveszti a szagát, az íze viszont csodásan túrószerű lesz!

Ha nem sietünk, érdemes néhány napig savanyítani a kölest!

Az éjszakáztatott/erjesztett kölest szűrjük le, majd tegyük egy kis lábasba. Öntsük fel nagyjából másfélszeres vízzel, és főzzük puhára, szükség esetén pótolva a vizet. A megfőtt körözöttet tegyük egy nagy keverőtálba, és adjuk hozzá a margarint. Hagyjuk picit így, a köles jól megolvasztja nekünk a rádobott margarint, majd amikor ez megtörtént, keverjük össze alaposan.

Ha erjesztettük a kölest, lehet elég savanyú magától is. Ha viszont csak egy éjszakát pihentettük, reszeljük bele egy citrom héját, és facsarjuk bele a levét is, ettől lesz olyan jó túróízű!

A kölestúró felét pürésítsük le!

Jöhet a fűszerezés!

Sok-sok fűszerpaprika, kömény, só és bors dukál bele. Reszeljünk bele egy kisebb fej hagymát is, és ha igazán bitang ízélményre vágyunk, szórjunk hozzá vöröshagymaport is!

Alaposan fűszerezzünk!

Keverjük el jó alaposan az egészet, majd ragadjunk botturmixot, és krémesítsük le nagyjából a felét. Ez persze fakultatív, de szerintünk így lesz olyan jó körözöttes az állaga, hiszen így egyrészt krémes lesz, másrészt viszont a kölesdarabok is érződnek benne, akárcsak a túrós verzió esetében.

Tegyük hűtőbe tálalásig, de legalább 1-2 órát, hogy jól összeérjenek az ízek. Petrezselyemmel, friss borssal és nagyszemű sóval megszórva tálaljuk.

A köleskörözött teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Íme néhány szuper recept a tunkoláshoz:

Fotók és recept: Rosanics Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket is próbáld ki!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek