Kókusz az édenkertből

Napjainkban a piacok mellett már minden nagyobb élelmiszerüzlet termékkínálatában találhatunk kókuszdiót, amelyet általában 100-300 Ft közötti áron szerezhetünk be. Van, aki a régi, jól bevált zacskós kiszerelésben kapható kókuszreszelék mellett dönt, mondván: minek bajlódni a kókusz feltörésével, ha a gyümölcs húsához készen is hozzájuthatok. Ezt egy ideig én is ugyanígy gondoltam, majd megtudtam, hogy mi a különbség a friss kókuszdió és a szárított, chips formában kapható termék között. Óriási! A kókuszdió lédús húsát rágcsálni, és belőle igazi, friss kókuszreszeléket készíteni, számomra maga a csoda. Nemhiába áll régóta a kókusz kedvenc gyümölcseim listájának első helyén.

Honnan származik?

A kókusz Dél-Ázsia területeiről származó, ma a világ minden trópusi szegletében megtermő pálmanövény. Gigantikus, gyakran 30 m-es törzsei a föld felé hajolnak. Virágai ún. gömbös fűszervirágzatok, amelyekből 8-10 termés is kifejlődhet. Csonthéjas termése a 2kg-ot is elérheti.

A kemény héjrész alatt

A zsenge, ovális formájú kókuszdió, kezdetben zöldes-fehéres, szivacsos, rostos állományú, majd az érési folyamat során megbarnul, és vastag, csontos héjrész keletkezik a gyümölcs húsán. A friss, még kifejletlen kókusz belseje kezdetben rengeteg édes kókuszvizet rejt magában, majd ez a kókuszvíz idővel besűrűsödik és gyümölcshússá alakul.

Hogyan hámozd ki kemény héjából az értékes kókuszhúst? Kókuszdió feltörése lépésről lépésre >>

Miért jó fogyasztani?

A kókuszhúsban található magnézium jó hatással van a szívre, telítetlen zsírsavtartalmának köszönhetően, gyakori fogyasztásával csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Kalcium-, cink-, valamint vastartalma is igen említésre méltó. Magas kalciumtartalma miatt a kókusz kiváló természetes csonterősítő.

Tipp: A kókuszhúst magas energiatartalma miatt, kimondottan érdemes fogyasztani műtét utáni lábadozás, makacs betegségek elleni küzdelem, illetve az influenzaszezon időszakában.

Kókuszvíz vagy kókusztej?

Sokan összetévesztik a kókuszvizet a kókusztejjel, amely egy zsírdús, közvetlenül az éretlen kókuszból nyert nedű. A kókuszvíz, kalóriaszegény ital révén, remekül fogyasztható a sportolás ideje alatt is. Káliumtartalma segít pótolni edzés után az izzadással elveszített nátrium-, illetve káliummennyiséget, amely a megfelelő izommunkához elengedhetetlen.

Kókuszzsírt a konyhába!

A finomított kókuszzsír vagy kókuszolaj, egy semleges ízű, illatanyagmentes növényi olaj, amely kiválóan használható sütésre-főzésre. Rendszeres fogyasztása mindenképpen ajánlott laurinsav-tartalma miatt, amely nagymértékben hozzájárul az immunrendszer normális működéséhez.A kókuszzsír, antiszeptikus hatása miatt, a vírusok és baktériumok elleni harcban is jeleskedik. Mivel a kókuszzsír zsírsavai a vékonybélben azonnal felszívódnak, ezért semmiképpen nem vesznek részt a zsíranyagcserében. A kókuszzsír tehát energiává alakul, és nem zsírszöveteinket vastagítja.

Kókuszzsírral készülő, egészséges ételek itt >>

A rovat további cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!