"Kamu" munkák, avagy ők fogják először elveszíteni a munkájukat a válság után?

Egy antropológiai elmélet szerint remélhetőleg a "kamu" munkák fognak először megszűnni a válság után, a valóban értékes foglalkozások pedig megmaradnak. 

Egyre többen találgatnak azzal kapcsolatban, milyen lesz a világ, ha egyszer véget ér a járvány, és újraindul az élet. Az már biztos, hogy nagyon más lesz minden, és az is nagyon valószínű, hogy sokan fogják elveszíteni a állásukat.

De vajon milyen típusú munkáktűnnek elelőször?

"Kamu" munkák

Erről kérdezte a Magyar Narancs azt az antropológust, aki néhány évvel ezelőtt írta meg könyvben azt az elméletét, amely szerint a ma létező munkák nagy része teljesen felesleges. Ezeket nevezi “bullshit”, magyarul kamu munkáknak, amelyek teljesen értelmetlen feladatok elvégzéséből állnak. Reményei szerint a jelenlegi válság elsőként ezek között fogja szedni áldozatait, ezek a pozíciók szűnnek meg majd a leghamarabb.

Feleslegesnek érzik

A szerző David Grueber azokat a munkákat nevezi kamunak elsősorban, amiket maguk a feladatkörök végzői feleslegesnek éreznek. Később ez az elmélet visszaigazolásokat is kapott: mikor a tanulmány megjelent, rengetegen írtak levelet arról, hogy a felsoroltakhoz hasonló munkakörökben érzik teljesen hiábavalónak feladataikat.

Lakájok, zaklatók, szigszalagozók

Öt kategóriát hozott létre a kamu pozíciók felosztására, ezek a következők:

  • A "lakájok": az ő feladatuk a puszta jelenlét, ők azok a portások, akik a gazdag lakónegyedekben ajtót nyitnak, a recepciósok, akik a cég rangjának emelése céljából ülnek a pult mögött, feladatuk nincs. Mi idesorolnánk a múzeumi pisszegő néniket is, illetve az embert, aki az okmányirodában megnyomja helyettünk a sorszám kérő gombot.
  • A "zaklatók": ők azok, akik felhívnak, hogy rávegyenek valamilyen tárgy vagy szolgáltatás megvásárlására, amire semmi szükségünk. Grueber ennél még tágabbra veszi a zaklatók körét, és ide sorol minden PR-ost és hirdetőt.

via GIPHY

  • A "szigszalagozók": magyarulők a feleslegesen magyarázkodók, a hibák bepúderezői. Azok a dolgozók, akik a főnökeik hibáit igyekeznek eltakarni, vagy magyarázkodnak azért, hogy egy feladatot senki sem teljesített - ahelyett, hogy valaki tényleg megcsinálná.
  • A "kipipálók":ők ugyancsak a hatalmat szolgálják ki, azért vannak, hogy álintézkedéseket végezzenek, olyan dolgokat, amelyet a cég valójában nem akar csinálni, de kívülről úgy kell tűnnie, mintha mégis megtennék. Ilyenek azok a felügyelőbizottságok, amiket belső hibák kivizsgálására állítanak fel, akik aztán semmit nem csinálnak.
  • A "feladatmesterek":ők a felesleges munkák etetői, akik akkor is feladatot adnak, ha annak semmi értelme, csak hogy a felesleges munka fontosnak tűnjön.

Kik lesznek az elsők?

A kérdésre, kik lesznek az elsők, akik elveszítik majd a munkájukat, az elmélet megalkotója azt mondta, szerinte a lakájok kategóriája eshet ki első körben. Azt mondja, ők pusztán azért léteznek, hogy a gazdagabbak nagyobb hatalmúnak érezhessék magukat, a szegényebbek pedig még kisebbnek. Utánuk következik majd a "zaklatók" munkája, különösen azok, akik olyasmi megvásárlására buzdítanak, amire nincs szükségünk. Összességében az antropológus reméli, hogy azok a kamu munkák szűnnek majd meg először, amelyek pusztán a hatalom fényezésének céljából léteznek.

A kamu munkákat nehezebb távolról végezni

Azért is valószínű, hogy először ezek a felesleges feladatkörök szűnnek majd meg, mert ezeket szinte lehetetlen távolról végezni.Szerinte akkor lesz nagy változásra esély, ha nagyobb megbecsülése lesz azoknak a munkáknak, amelyek ténylegesen értékesek: például az ápolók és orvosok munkájának.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

Érkezik a Dupla Adag első része — Így készül vasban...

Legújabb videósorozatunk első részében egy igazi klasszikus kerül a fazékba: chili con carne – méghozzá kétféleképpen. Dupla Adag című sorozatunkban megmutatjuk, hogyan készül el a hagyományos, húsos verzió, és azt is, hogyan lesz a húsmentes változat ugyanolyan laktató, ízletes és tápláló. Mindeközben megosztjuk veletek a legjobb tippeket, hogyan teheted a vegetáriánus chilit vasban gazdaggá, és azt is eláruljuk, milyen egyszerű trükkökkel segítheted a vas felszívódását. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy receptből két szuper fogás, maradj velünk!

Hirdetés

Kisokos fagyizáshoz – Így különböztesd meg a kamut az igazitól

Mióta az eszemet tudom, hiszek benne, hogy a legjobb dolog a nyárban, hogy minden sétába belefér egy fagyizás. Az egyik kedvenc édességem, és bár szívesen kísérletezek új, és izgalmas ízekkel, egyszer például megkóstoltam a kaliforniai paprika sorbet-t, isteni volt, azért még mindig az alapízek a kedvenceim. Amik egyébként annak is fokmérői, hogy adott helyen tudnak-e fagyit készíteni vagy sem. Annak érdekében, hogy titeket se lehessen zavarba hozni a fagyipultnál, most sorra vesszük az igazán jó fagyi ismérveit. Kajatények sorozatunk legújabb állomása következik.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Eredeti görög saláta

Régóta kerestem az igazi, valódi görög saláta receptjét, mert ahány helyen ettem eddig, pont annyiféle módon volt elkészítve. Most találtam egy receptet, ami gyanús volt, és görög ...