Minden nyáron eljön az a pont, mikor már nem lehet megmaradni lehúzott redőnyök, sötétítő függönyök, ventilátor és hideg víz mellett sem. Ilyenkor jól jön, ha van beltéri klímánk, ami elviselhetővé teszi a négy fal között való létezést. Fontos azonban, hogy a rendszeres klímatisztítás és karbantartás mellett az ideális hőmérsékletet is eltaláljuk, főleg akkor, ha odakint tombol a hőség.
Ez az ideális hőmérséklet kánikula idején
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ felhívta a figyelmet a légkondicionáló berendezések helyes használatára, ami nemcsak a rendszeres takarítást és karbantartást foglalja magában, hanem azt, hogy hány fokra állítjuk a készüléket, főleg hőségriadó idején.
A túlzott hűtés ugyanis egészségügyi problémákat okozhat, ezért nagy melegben se haladja meg a beltéri és kültéri hőmérséklet különbsége a 8-10 fokot. Hőségriadó idején a 27-28 fokos beltéri hőmérséklet is kellemes lehet.
A túl alacsonyra állított hőmérséklet nagy teher a szervezetet számára, főleg akkor, ha hűtött helyiségből a szabadba lépünk. A klimatizált helyiségek levegője sok esetben száraz, ami szem, torok és a bőr kiszáradását is eredményezheti.
Fontos!
A helyes klímahasználat feltételei
- Mivel a legtöbb split klíma nem biztosít friss levegőt, így a rendszeres szellőztetés nem maradhat el, így elkerüljük a szén-dioxid és egyéb anyagok felhalmozódását a levegőben.
- Mivel a szűrőkön, a hőcserélők felületén rengeteg por, pollen és mikroorganizmusok halmozódnak fel, ezért a gyártói előírás szerint tisztítani kell. Máskülönben a klíma fertőzéseket okozhat, illetve felerősítheti az asztma és az allergia tüneteit.