A klíma használata nem bonyolult, de fontos betartani néhány alapelvet, amelyek garantálják többek között azt, hogy a helyiség mesterséges hűtése ne érintse negatívan egészségünk.

Hogy használjuk rendeltetésszerűen a klímánk?
- Az általánosan ajánlott hőmérséklet különbség az aktuális külső és a helyiség hőmérséklete között nem lehet nagyobb 5 °C-nál. Nagyobb hőmérséklet-különbség esetén nagy hőmérsékleti sokknak lennénk kitéve, ami negatívan hatna a szervezetünkre.
- A klíma kiszárítja a levegőt, ezért előfordulhat, hogy mesterségesen kell párásítani, hogy folyamatosan ideális levegőt lélegezzünk be. Az ideális páratartalom nyáron és télen eltérő. Míg télen a páratartalom 45 és 60 % között mozog, addig nyáron 40 és 55 % között kell lennie.
- A hűtőközeg és a teljes légkondicionáló rendszer tisztaságára is fordítsunk figyelmet. Szívesen telepednek meg benne por vagy pollen formájában megjelenő szennyeződések, valamint penész, atkák és különféle baktériumok, mikrobák. Ezért a legegészségesebb hűtés érdekében oda kell figyelni a klímaberendezés tisztaságára, és rendszeresen gondoskodni kell róla.
- Használjuk az előhűtés módszerét, mielőtt a helyiség elviselhetetlenül meleg lenne. Így a klímaberendezésnek kevésbé kell megdolgoznia azért, hogy elérje a beállított hőmérsékletet. Ezzel időt és energiát takaríthatunk meg.
- Amennyiben lehetséges, használjuk a zónás beállításokat, hogy a hűvös levegőt oda irányítsuk, ahol a legnagyobb szükség van rá. Nem kell az egész lakást vagy irodát hűteni, és ezzel feleslegesen dolgoztatni a klímát, ha csak bizonyos helyiségeket használunk.
Megfázás, ízületi fájdalom? Így hat a szervezetedre a légkondi
A klíma, vagyis a légkondi igazi megváltás a nyári hőségben. Ennek ellenére van egy pár tényező, ami a légkondi használata ellen szólhat. Akár az otthonodban, akár a munkahelyeden megy gőzerővel a klíma, nem árt tisztában lenni a hatásaival.
Balogh LillaEzt a légkondit vedd meg, ha a legjobbat szeretnéd
Idén mivel tudunk hatékonyan hűteni? Vagy inkább fűteni? Most kiderül, hogy mely légkondicionálók a legjobbak erre.
NosaltyÍgy légkondizz okosan – Az orvos tippjei a nagy hőségre
Tombol a nyári meleg, aki pedig teheti, a nap legforróbb óráiban odanyúl a légkondi távirányítójáért, hogy egy kicsit elviselhetőbb legyen a nagy meleg. A klíma igazán jól jöhet a kánikulával terhelt napokon, de nem érdemes ész nélkül használni, mert azzal akár árthatunk is egészségünknek.
NosaltyHa pedig klímavásárlás előtt állunk: érdemes szakember segítségét kérni, hiszen a túlméretezett klíma felesleges energiapazarlással jár, míg az alulméretezett berendezés nem képes a kívánt hőmérsékletet elérni.
Olvass még a klímáról: