Ennyi BORRAVALÓT adnak az amerikaiak vagy a franciák - hol mennyi az annyi?

Körbenéztünk a világban, mennyire elterjedt a borravaló... tudtad, hogy van olyan ország, ahol egyáltalán nem jattolnak a vendégek? 

Sokáig azt hittem, hogy borravalót adni így vagy úgy, de mindig, mindenhol illik adni. Ha másik országba utaztam, akkor is hagytam valamennyit a végösszegen felül - tény, hogy volt olyan, ahol nem vették el a fennmaradó összeget fizetéskor. Olyat viszont csak itthon tapasztaltam, hogy a kedvenc vietnami éttermemben kifejezetten visszautasították a jattot, ez pedig elgondolkodtatott, hogy utánanézzek, a világ és a kontinens többi részén hogyan állnak a szervízdíj kérdéséhez.

Nálunk átlagosan a (minimum) 10 százalékos borravaló az elfogadott, azt mondják, ennyit érdemes otthagyni fogyasztás után az étteremben, ha meg voltunk elégedve a szolgáltatással (kivéve persze, ha nem). Lássunk most pár népszerű turisztikai célállomást, hol, milyen összeget illik hagyni!

Ezt olvastad már?

A 7 legjobb török étel egy kalap alatt

USA

Amerikában, nem meglepő módon, a borravaló tarifái is magasak, így 20 százalék körüli összeggel érdemes kalkulálni: ha kiemelkedő volt a szolgáltatás, akkor nagyon jó néven veszik az ennél magasabb arányt is. Naná. Mivel a pincérek fix órabére igencsak a minimumon mozog, ezért az alkalmazottak arra apellálnak, hogy a jattolás során ki tudják egészíteni azt, ennek a hagyománya pedig jó húsz éve nem változott. Ha a kiszolgálás osztályon felüli, mehetsz 30 százalékig, de ez a fogyasztás nagyságától is függ - egy pohár sörnél nem kell szórni a dollárokat.

Mexikó

Mexikói kalandra vágsz? Az itteni jattolási szokások nagyban megegyeznek az amerikaiakkal, 10-15 százaléknál ne add alább, de ha különösen elégedett vagy, a 20% fölötti borravalóra sem fogja senki húzni a száját!

Argentína

A dél-amerikai országban is van hagyománya a borravalónak, amit illik 10-15 százalék körül tartani, és odafigyelni, hogy Argentínában szeretik a helyi valutában kapni.

Egyesült Királyság

Itt nem kell aggódnod, ugyanis az Egyesült Királyságban az a szokás, hogy a számla végén feltüntetik a szervízdíjat, amit egyúttal bele is foglalnak a végösszegbe, így nem kell agyalnod a végén, hogy mennyi az annyi. Ha mégsem számolják fel automatikusan a kiszolgálás díját, akkor a 15 százalékkal itt is kalkulálhatsz.

Franciaország

A sajtok fellegvárába utazva nem árt megtanulni egy kifejezést: ha a “service compris” szavakat olvasod a számla végén, akkor nem kell extrán jattolni, mert a végösszeg már tartalmazza a szervízdíjat. Ha különösen kedvesek voltak veled, beleszerettél a francia vörösbe, és ezt mégis honorálnád pluszban, akkor néhány euróval felkerekítheted a számla végösszegét. A borravaló “pourboire” gyűjtőnéven fut franciául, és vélhetően egyetlen pincér sem fog megsértődni, ha kiegészíted az órabérét.

Olaszország

A tészták hazájában a “pane e coperto” kifejezéssel találkozik minden vendég, amikor megkapja a fogyasztásról szóló összesítést: szerencsére ma már egyre kevesebb helyen vetik be, lényegében semmi mást nem jelent, mint terítéket és kenyeret, amit automatikusan a fogyasztás végösszegéhez számolnak. Máshol szervízdíjként említik a számlán, ezen felül nem szükséges már borravalót adni.

Izrael

Izraelben járva sem kell aggódnod a borravaló kérdéskör miatt, mert a kézhez kapott számla a végén tartalmazza a kiszolgálás ellenértékét. Pár shekelnyi borravalót azért szívesen fogadnak, és ha már így tesztek, a társaság minden tagja tegyen így.

Kína

Korábban Kínában a borravaló intézményét egyáltalán nem ismerték, az egyre sokasodó trendi éttermekkel ez változóban van, és szívesen fogadják az extra elismerést pénzben, ha a vendég elégedett a szolgáltatással.

Thaiföld

Itt sem szokás a borravaló, viszont a számla végösszegének felkerekítése ellen senkinek sem lesz kifogása.

Ezeket olvastad már?

via Insider

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek