Itt az igazság arról, tényleg egészségtelenek-e az energiaitalok

Az MDOSZ (Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége) Tudományos Bizottságának tagja végre tiszta vizet öntött a pohárba, és elárulta, hogy valóban károsak-e az energiaitalok.

Te tudod, hogy miből állnak az energiaitalok? Általában víz, cukrok és egyéb stimuláns anyagok alkotják, például koffein, guarana vagy ginzeng. Sőt, egyes italokat gyakran dúsítanak például vitaminokkal és aminosavakkal is. De mégis mennyire károsak az egészségre nézve? Dr. Bodor Zsanett dietetikus, az MDOSZ (Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége) Tudományos Bizottságának tagja azonban most egyszer s mindenkorra felfedte az igazságot az energiaitalokról.

Itt az igazság arról, tényleg egészségtelenek-e az energiaitalok

A túlfogyasztás komoly problémákat okozhat

Az elmúlt években több kutatás is bebizonyította, hogy az energiaitalok gyakori túlfogyasztása valóban negatív következményekkel járhat.

A problémához továbbá hozzátartozik, hogy ezeket az italokat főleg 10-18 év közötti fiatalok fogyasztják, pedig számukra egyáltalán nem ajánlottak a magas koffeintartalmú italok. Miért?

Mert az italokban található koffein és más serkentő összetevők okozhatnak: heves szívverést, szapora pulzust, fejfájást, szorongást, idegességet, „túlpörgést”, alvászavart, hányást és hasmenést is.

A felsorolt mellékhatások elsősorban azoknál jelentkezhetnek, akik rendszeresen vagy túl sokat fogyasztanak energiaitalt, illetve főként a krónikus betegséggel élők és a serdülők vannak veszélyben, írja a Házipatika cikke.

A rendszeres fogyasztás következményei közé tartoznak továbbá a szív- és érrendszeri problémák (megnövekedett vérnyomás és pulzusszám, szívritmuszavarok, koszorúérgörcs, aortadisszekció, szívinfarktus, kardiomiopátia), az anyagcserezavar, a vércukor- és testsúlynövekedés és a máj- és vesekárosodás. De a szívritmuszavar, a fejfájás, a magas vérnyomás és a szorongás is gyakori panasznak minősül.

Egy energiaital még senkinek sem árt

Tehát a fent említett egészségügyi problémák csak azoknál alakulhatnak ki nagyobb eséllyel, akik rendszeresen és nagy mértékben fogyasztanak energiaitalt.

Vagyis egy energiaital megivása önmagában még nem jelent egészségügyi kockázatot.

Viszont érdemes fejben tartani, hogy a túlfogyasztás következményei esetenként csak évek múlva jönnek elő, a fent említett betegségek formájában. Fő a mértékletesség!

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Zöldborsóleves

Ha itt a nyár, akkor elmaradhatatlan látogatója a konyhánknak ez a gyors és könnyed borsóleves, amit akár minden héten tudnánk kanalazni. Ráadásul friss és fagyasztott borsóból is ...

Mititei, vagyis mics

A mititei, vagy mics, esetleg mici, román eredetű fogás: kis bél nélküli marha kolbászkák, a balkán konyha egyik legkedveltebb grill étele. Hagyományosan faszénen sütik, friss kenyérrel ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.