Törvényt hoztak az élelmiszer-pazarlás ellen: követendő példa vagy túlszigorítás?

Az országban kukába kerülő több tonna étel mennyiségét kívánják csökkenteni, így törvényt hoztak az élelmiszer-pazarlás ellen Spanyolországban.

Komoly lépésre határozta el magát a spanyol kormány: törvénnyel léptek fel az országot sújtó élelmiszer-pazarlás ellen, amelyet a parlamentben meg is szavaztak a képviselők. Az éves szinten hulladékká váló étel mennyisége eléri az 1,2 millió tonnát is, így nem csoda, hogy a törvényhozók felléptek az élelmiszer-pazarlás ellen.

Kidobott élelmiszer konténerben
Törvényt hoztak az élelmiszer-pazarlás ellen

A törvény az élelmiszerboltokat és a vendéglátóipari egységeket érinti: a boltoknak terveket kell kidolgozniuk a veszteség és a hulladék megelőzésére, a szabályok be nem tartása pedig komoly összegű (ezertől 100 ezer euróig terjedő) bírsággal jár majd.

A boltoknak és éttermeknek az alábbi módokon kell majd csökkenteniük a pazarlásukat:

  • Az éttermekben biztosítani kell a vendégek számára a megmaradt étel díjmentes, lehetőleg újrahasznosítható csomagolásban történő hazavitelét.
  • A boltokban értékesíteni kell az egészségügyi előírások szerint megfelelő, de hibás élelmiszereket, azok eladását.
  • A közeli lejáratú termékek eladását kedvezményekkel kell ösztönözni.
  • A mégis megmaradó élelmiszereket pedig szintén nem szabad kidobni: a fogyasztható állapotúak társadalmi szervezetekhez kerülnének, a már nem alkalmas ételből pedig állati takarmány vagy bioüzemanyag válna.

2030-ra a termelésben és forgalmazásban 20%-os, míg a kiskereskedelemben és a háztartásoknál 50%-os csökkenést szeretnének elérni a szemétbe dobott élelmiszerek terén.

Forrásunk volt.


Hírek, érdekességek, újdonságok:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kókuszos keksztekercs

Ki ne szeretné a meghatározó gyerekkori édességet, a vendégségek, születésnapi bulik és iskolai vásárok sztárját, a keksztekercset? Ez itt a mi verziónk, próbáljátok ki, vagy ...

Címlapról ajánljuk

Imádjuk a Káli-medencét – Ez az a 8 hely, ahova...

Tényleg van valami meghatóan szép a Káli-medencében, amit valahányszor meglátok, ugyanolyan hatást gyakorol rám, mint az első találkozásunkkor. A hegyek, a környék színei, a mezők, a háttérben itt-ott felvillanó Balaton, mind lenyűgöző látványt nyújtanak. Tökéletes hely pihenni, kirándulni, de akár szórakozni is, a környék tele van jobbnál jobb kulturális programokkal és hát remek vendéglátóhelyekkel. Ennél-innál egy hűs teraszon? Felfedeznéd a környék vendéglátóhelyeit? Mutatunk nyolc helyet, hogy legyen miből kiindulni!

Kormos Lili

További cikkek

Nosalty-kvíz: Felismeritek a retró konyhai eszközöket?

Gondoltad volna, hogy a nagyi konyhájában lévő eszközök is lehetnek igazi retró kincsek? Most kipróbálhatod, mennyire ismered fel a régi kézi diódarálót, habverőt, kuktát vagy a tarkedlisütőt! Teszteld a tudásod és nosztalgiázz a 70–80-as évek konyhai világában.

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...