Ez lehet az oka, ha nem tudsz elaludni nassolás nélkül

Vacsora és lefekvés közötti rendszeres étkezés, az evés, mint a visszaalvás kötelező eleme: ezek jellemzik az éjszakai evés szindrómát.

Az éjszakai evés szindróma egy kevesek által ismert és felismert, még kevésbé kutatott táplálkozási zavar. Jellemzője, hogy a napi energiabevitelünk több mint negyede vacsora után történik - vacsora és lefekvés között vagy éjszakai ébredések során.

Plusz vacsora lefekvés előtt, pár falat a visszaalváshoz

Az éjszakai evés szindróma tünetei

Az éjszakai evés szindróma tünetei között megtaláljuk az alábbiakat:

  • A napi energiabevitel min. 25%-a az esti étkezés elfogyasztása után történik, és/vagy legalább hetente kétszer előfordul az éjszakai (lefekvést követően éjszakai felébredés során történő) étkezés.
  • Ezekre az éjszakai ébredésekre, étkezésekre a kliens emlékszik, cselekvésének tudatában van a cselekvés során és azt követően is.
  • Reggeli/délelőtti étvágytalanság: a kliens - minimum heti négy nap - a nap délelőtti szakaszában nem étkezik (cirkadián ritmusa eltolódott, felborult).
  • Sürgető evési kényszer a vacsora elfogyasztása és a lefekvés között és/vagy az éjszaka során.
  • Minimum heti négy éjszaka elalvási vagy alvási zavar.
  • Meggyőződés arról, hogy az evés segíthet csak az elalvásban/visszaalvásban.
  • Általánosan fennálló vagy estére jellemző, estére fokozódó rosszkedv.
  • Ez a zavart táplálkozási minta minimum 3 hónapja fennáll (egy bemutatott esetben egy édesanyánál 18 évig (!!!) álltak fenn, mielőtt segítséget kért volna).
  • Ez a viselkedés nem szerhasználat, vagy függőség, valamilyen betegség, gyógyszermellékhatás vagy pszichiátriai betegség következménye.
  • Ez a zavart táplálkozási rendszer hatással van a kliens mindennapjaira, szorongást okoz és nehezíti a hétköznapi működést.

A tünetegyüttes okai

Az éjszakai evés szindrómával kapcsolatban még sok kutatásra van szükség, de az eddigiek eredményei alapján úgy tűnik, hogy a depresszióval élők gyakrabban érintettek, illetve a dohányzás, más, már fennálló alvászavarok is kockázati tényezők. Gyakori, hogy az éjszakai evés szindrómával élőknél más táplálkozási zavar is fennáll.

Az éjszakai evés szindróma kezelése

Az éjszakai evés szindróma kezelésének kialakítása még gyerekcipőben jár. Látványos eredményeket sikerült eddig elérni gyógyszeres kezeléssel, illetve folynak viselkedésterápiás kezelések is, valamint ezek kombinációja.

Fontos, hogy ha a fenti tüneteket érzékeljük magunkon, akkor ne bagatellizáljuk el a helyzetet, ne higgyük azt, hogy csak egy múló rossz szokásról van szó.

A gyökerek sokkal mélyebben lehetnek, érdemes ezeket feltérképezni, és a témában járatos pszichológus szakember segítségét kérni.


Olvasd el dietetikusunk más cikkeit is:

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?