Új étrend a láthatáron: bolygódiéta, amivel nem csak magadat mentheted meg

A Föld intő jeleire egyre többen felfigyelünk, és érezzük, változtatnunk kell táplálkozási szokásainkon. Erre a legújabb módszer a bolygódiéta. Nézzük meg, mit tartalmaz!

Minden, ami az asztalunkra kerül, hatással van Földünk jövőjére. Ezt hangsúlyozza ki a legfrissebb kutatás alapján készült bolygódiéta is. Ugyan komoly tudomány áll a háttérben, az ajánlott étrend meglepően elérhető mindannyiunk számára. Egy kevés odafigyelés és tudatosság kell csupán, a hatást pedig mi magunk és a Föld is megérzi majd. A bolygódiéta lehet egyszerű is, lássuk hogyan!

Egy kis tudomány

A mezőgazdaság a Föld területének 40% foglalja el, ezért fontos, hogy amit itt megtermelünk, ne terhelje nagyon le a környezetet. Az állattenyésztés és növénytermesztés rengeteg vizet használ és gyakran az erdők rovására terjeszkedik. Nem arról van szó, hogy ezt teljesen le kell állítanunk. Inkább abban kell okosnak lennünk, hogy a már használatban lévő területet mire használjuk fel.

Gondoljunk csak bele: mivel járunk jobban? Ha a megtermelt növényeket mi magunk esszük meg, vagy azt az állatoknak adjuk? Rengeteg felesleges és káros folyamattól megszabadulhatunk, ha a hangsúlyt a növényi táplálkozásra helyezzük át.

A bolygódiéta egy javaslat, legegyszerűbb egy mérlegként elképzelni: legyen több étrendünkben a zöldség, gyümölcs, hüvelyes, gabona, illetve mag és kevesebb a hús, a tejtermék.

Egy ilyen étrend a tudósok szerint sokat javítana egészségünkön mindenhol a világban. Visszaszorítaná emellett a Föld egyik felén jelen lévő éhséget és másik felén terjedő elhízást. Fő célja persze a bolygó élettartamának megnövelése.

Csak semmi pánik

Természetesen szó sincs arról, hogy holnaptól mindenki csak zöldséget ehet. A legfontosabb azt megértenünk, hogy ez egy javaslat a tudósok részéről, aminek keretein belül lavírozva mindannyian találhatunk magunknak egy szimpatikus, de hatásos megoldást.

A legjobb az egészben, hogy minden országban az éppen elérhető alapanyagokkal tudunk gazdálkodni. Mivel az egész Föld számára készült a kutatás, az étrend egyszerűen alakítható a különböző országokban, figyelembe véve az adott nemzet kultúráját, konyháját és ízeit.

Mentsd meg a Földet a bolygódiétával

Ugyan a kutatás grammra pontosan megadja, hogy miből mennyit ehetünk minden nap, ne kezdjük el a reggelit, ebédet és vacsorát mérlegre helyezni. A lényegesebb és könnyebben betartható megkötés, hogy naponta nagyjából 2500 kalóriát vigyünk be. Összességében együnk tudatosabban: akkor, ha éhesek vagyunk, és csak annyit, amire épp szükségünk van.

Miből mennyit együnk?

A bolygódiéta alapvető lényege, hogy étkezéseink legalább fele legyen zöldség és gyümölcs. A maradék helyet főleg hüvelyesekkel és gabonafélékkel töltsük meg.

Csökkentsük a hús, a tejtermékek és a cukor bevitelét, hiszen ezek a környezetet és egészségünket is megterhelik.

Tényleg nem kell méricskélni vagy túl sokat számolni. A hét fő étkezéseit osszuk fel, ebből egy legyen húsos, a többi inkább növény- és gabonaalapú. Tejből naponta egy pohárral igyunk meg, és limitáljuk az egyéb tejtermékek (sajt, túró, tejföl) illetve tojás fogyasztását is heti 3-4 napra. Nekünk alig fog feltűnni a változás, a Föld azonban sokkal boldogabb lesz.

Tanácsok

Főzzünk változékonyan! Erre rengeteg lehetőségünk van a zöldségek és gyümölcsök világában. Ha tehetjük, válasszunk hazai, szezonális termékeket, így garantáltan frissek lesznek és biztosak lehetünk abban is, hogy nem a világ végéről szállították őket hazánkba.

Főzzünk tudatosan! Tervezzük meg előre, hogy mikor mit eszünk. Így kevesebb élelmiszer köt majd ki a kukában, mi pedig sokat spórolhatunk rajta.

Főzzünk otthon! Csökkentsük az éttermezések, ételrendelések számát. Kevesebb szemetet fogunk termelni, és teljesen irányításunk alatt tarthatjuk az egész család táplálását.

Sokszor elhangzik a környezettudatossággal kapcsolatban egy mondat, ami véleményem szerint itt is fontos lehet. Inkább nagyon sok keveset tevő, de tudatos és próbálkozó emberre van szükségünk, mint kevés éghajlathősre. Nem kell egyedül megváltanunk a világot, együtt könnyebb lesz!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ha még többet tennél a bolygóért, olvasd el ezeket is:

Forrásunk volt

Címlapról ajánljuk

További cikkek