7 hűsítő citromos recept a kánikulára

Mi lehet frissítőbb a forró nyári délutánokon, mint egy citromfagyi, a bodzaszörp szódával vagy egy jeges limonádé?

A közös bennük a citrom, ami a kánikulában az egyik legvonzóbb gyümölcs, nem csak a levét, a héját is előszeretettel használjuk süteményekhez, egész évben.

De mi a helyzet a citrusfélék héján található növényvédő szerekkel?

A citromok, narancsok órási utat tesznek meg országokon át, kontinensen belül, mire ideérnek Magyarországra. Általában éretlenül szüretelik őket a termelő országokban, és amíg eljutnak hazánkba, addig nagy utat tesznek meg, “beérnek”, és annak érdekében, hogy az utaztatás során ne veszítsenek frissességükből, gombaölő szerekkel, viasszal kezelik a felületüket. Ezt a forgalmazónak minden esetben fel kell tüntetnie magyar nyelven a termék csomagolásán: a címkének tartalmaznia kell a növényvédő szer pontos megnevezését, azt, hogy bevonták-e a gyümölcs felületét viasszal, és a citrusféle pontos fajtamegjelölését.

Ezen túl azt is tudnia kell a fogyasztónak, hogy a citrusféle héja alkalmas-e emberi fogyasztásra.

A legtöbb esetben a kezelt citrusfélék sajnos már nem megfelelőek arra, hogy a kedvenc receptjeinkben felhasználjuk őket. Ezekre az esetekre érdemes előre csomagolt organikus citromhéjat venni, vagy a garantáltan kezeletlen bio gyümölcsöket választani. A bio minősítés garancia arra, hogy a termés nem találkozott növényvédő szerekkel, így bátran reszelheted a hétvégi túrós sütibe őket! Természetesen az organikus egyben drágább is, de a nagyobb áruházláncoknál gyakran akciósak, ilyenkor jó ötlet többet venni belőlük, hűtőben tárolva 1-2 hétig elállnak!

Te sima vagy kezeletlen (bio) citrusféle héját használod a süteményhez?

  1. 1.

    Citromos álom

  2. 2.

    Levendulás-mentás limonádé

  3. 3.

    Bodzaszörp tartósítószer nélkül

  4. 4.

    Citromos tejszínes babapiskóta

  5. 5.

    Görög citromos süti

  6. 6.

    Hűsítő citromleves

  7. 7.

    Sütés nélküli citromtorta

Címlapról ajánljuk

További cikkek