6 feladat, amit mindenképpen végezz el novemberben a ház körül

Egyre inkább érezzük, hogy közeleg a tél, a fagyos éjszakák beállta előtt pedig még most érdemes leellenőrizni néhány dolgot a ház körül.

Az igazán hideg idő még csak most, november közepén kezdett el megérkezni Magyarországra, összességében azt lehet mondani, hogy enyhe és napos volt az ősz nagy része. Már csak napok kérdése, mikor csökken fagypont alá a hőmérséklet, mikor jön meg az első hó. Mielőtt beköszöntene a tél, nézz körül a ház környékén! Mindenre felkészültél?

Fotó: Getty Images

1. Az ereszcsatorna

Az egyik legfontosabb feladat az eresz és a csatornák kitisztítása. Ősszel szedd ki a lehullott leveleket és törmelékeket, kapard le az eresz oldalára tapadt mohákat. A csatornát eldugító levelek miatt az ereszbe eső víz vagy hó olvadáskor nem tud elszivárogni, így befolyhat a tető alá, rosszabb esetben meg is rogyaszthatja a tetőszerkezetet, kárt tehet a vakolatban.

2. Vízmentesíts

A kerti csap elzárása szintén kardinális kérdés, a talajmenti fagyok kezdetével ugyanis óriási károk keletkezhetnek, ha nincs téliesítve a kinti csap és esetleg a hozzá tartozó slag (amit kifolyatva, összetekerve érdemes elrakni a pincébe). Vízmentesítés nélkül a hidegben belefagyhat a víz a csőbe, amitől az feszülni, repedni kezdhet, egy ilyen csapnál pedig már egy milliméteres repedés is óriási vízveszteséggel járhat.

A csapot legtöbb esetben a pincében kell elzárni, a fagycsapot az óra járásával megegyező irányban ütközési, egy negyed fordulatot csavarjunk. Ha ez megvan, a kertben található (locsoló) csapot kell megnyitni (ennek egész télen nyitva kell maradnia), így kifolyhat belőle az összes maradék víz, és egészen biztos, hogy télen nem fog belefagyni semmi sem a csövekbe.

3. Kültéri bútorok elpakolása

Forrás: Getty Images

Sajnos elérkezett az idő, hogy a kerti asztalokat, székeket, függő- vagy hintaágyakat elrakjuk télire, pakolás előtt érdemes azonban ezeket a bútorokat letisztítani, a huzatokat kimosni és úgy eltenni. Ilyenkor a szennyeződések még könnyebben kijönnek, nagyobb eséllyel elkerülhetjük, hogy a bútorok bepenészesedjenek.

4. Ellenőrizd a szénmonoxid-jelzőt!

Tápellátás szerint több fajta szénmonoxid-jelző is választható, a cserélhető elemes készülékek azonban 2-3 évenként elemcserére szorulnak. Mindenképpen ellenőrizd, működnek-e az érzékelők, egy szénmonoxid-jelző életeket menthet!

5. Nyílászárók ellenőrzése

Fotó: Getty Images

Járd körül kívül-belül a házat, és különösen az ablakok, ajtók környékén nézd meg, van-e olyan rés, amin kiszökhet a meleg. Az apró réseket, repedéseket öntapadós habszalaggal fedheted le, a kinti részen észrevett réseket, különösen a csővezetékek körüli réseket szilikon tömítőanyaggal tudod befedni, ezek a megoldások azonban csak ideiglenesek, tavasszal érdemes tartósabb megoldást keresni nekik!

6. Kerti növények, balkonládák teleltetése

Itt az idő beszedni az ablakokban, teraszon pihenő virágokat, visszametszeni a rózsabokrok tetejét és betakargatni az alját, nehogy a hidegben elfagyjanak a gyönyörű virágokat adó cserjék. A virágokkal teli balkonládáknak télen száraz, hűvös, de fényes helyiségre van szükségük, 5-10°C környékén havi egy-két locsolással kiválóan átvészelik a hideg időt.

Amennyiben csak a sötétebb pincében férnek el például a muskátlijaid, válaszd a száraz teleltetést. Ehhez a virágokat kislapát segítségével ásd ki óvatosan a földből, rázd le a szárakról a földet, majd a töveket egyenként csomagold újságpapírba, és rakd őket egymásba.

És ha már ablakok: még most van elég jó idő ahhoz, hogy idén utoljára letisztítsd őket, hiszen most még nem kell attól tartanod, hogy a mosószeres víz az ablakra fagy!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek