Tejmentesen étkeznél? 9 ünnepi desszerttipp növényi italokkal

Készülj az ünnepekre tejmentes desszertekkel - tippek a tejpótló növényi italok használatához. (X)

A speciális, pl. a tej- vagy laktózmentes, illetve a vegán étrendek elterjedésével egyre népszerűbbek a növényi tejpótló italok, mint pl. a rizs-, a kókusz-, a zab-, a szója- vagy a mandulatej. Növényi tejeknek azért nem nevezzük őket, mert bár bizonyos helyzetekben alkalmasak az állati eredetű tej pótlására, tápanyagtartalmuk attól jelentős mértékben eltér.

A növényi tejpótló italok energiatartalma valamivel alacsonyabb az állati eredetű tejénél, ami az alacsonyabb zsír-, és alacsonyabb - nem teljes értékű - fehérjetartalmuknak köszönhető. Ugyanakkor a gabonákból (pl. rizs, zab) készített italok szénhidráttartalma magasabb, mint a tehéntejé. Tápanyagtartalom szempontjából hátrányuk még az állati eredetű tejhez képest, hogy nem tartalmaznak kalciumot, amit a gyártók egyes termékeknél hozzáadott kalciummal pótolnak.

A növényi tejpótló italok előnye, hogy 100%-ban növényi alapanyagokból készülnek, nem tartalmaznak tejfehérjét illetve laktózt (azért a biztonság kedvéért mindig fussuk át az összetevőlistát!), ezért kiválóan beilleszthetőek a tejfehérje-allergia és a laktózérzékenység étrendjébe, de a vegánok is nyugodt szívvel fogyaszthatják őket.

A legismertebb növényi tejpótló italok készülhetnek gabonából (pl. rizs, zab), vagy gyümölcsmagból (pl. mandula), továbbá gyümölcshúsból (pl. kókusz), vagy hüvelyes növényből (pl. szója). Ma már a kisebb üzletekben is nagy a kínálat ezekből a termékekből.

A hazánkban kapható növényi tejpótló italok nagy része hozzáadott cukrot nem tartalmaz. Azonban annak érdekében, hogy biztosan a cukormentes változatot vásároljuk meg, mindig olvassuk el a csomagoláson az összetevőlistát. A hozzáadott cukor mellett egyes termékek - a megfelelő íz, állag eléréséhez - a rizsitalokon kívül is tartalmazhatnak rizst, illetve adalékanyagokat (pl. emulgeálószerek, stabilizátorok), valamint sót és a tápérték növelése érdekében hozzáadott vitaminokat, ásványi anyagokat. Egyes termékek a gyártás során diófélékkel, gluténnal, szójával keresztszennyeződhetnek - mindig olvassuk el alaposan a termékcímkét!

A növényi tejpótló italokat mindenhez használhatjuk, amihez az állati eredetű tejet: levesekhez, főzelékekhez, turmixokhoz, süteményekhez, desszertekhez, péksüteményekhez - szerencsére felhasználhatóságuk rendkívül széleskörű.

  1. 1.

    Tejmentes tejberizs csokival és áfonyával

  2. 2.

    Sütőtökös chia puding sült körtével

  3. 3.

    Vegán kókuszkocka tej- és tojásmentesen

  4. 4.

    Palacsinta glutén és tejmentesen

  5. 5.

    Vegán chai latte chia puding

  6. 6.

    Kókuszgolyó light Sütőtöktől

  7. 7.

    Erdeigyümölcs-zselés panna cotta házi mandulatejből

  8. 8.

    Reform mákos Kandi konyhájából

  9. 9.

    Mézeskalácsos gesztenyekenyér

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!