Így szilvesztereztünk a piros aranyos Kádár-korszakban

Ha szilveszteri finomságokra gondolunk, akkor biztosan beugrik a reszelt trappista sajtos szendvics, a csilingelő pezsgős pohár, és a krémes franciasaláta. Te vajon emlékszel, hogy milyenek voltak a régi korok szilveszterei?

Anno a ketchup helyett Piros Aranyat használtunk, a Kossuth rádiókabaréja alatt elkészítettük a kocsonyát 1-jére, és a tévéműsort illetően nem vacilláltunk sokat: vagy az M1, vagy az M2 adón néztük jóformán ugyanazt.

A reszelt trappista sajttal gazdagon megszórt szendvicsek nélkül nem létezett szilveszter. A sajt alatt klasszikus májkrémes, turista szalámis és olajos halas kenyérszeletek várták, hogy magunkévá tegyük őket. Egy tisztességes szilveszteri szendvicsről a karikákra vágott savanyú uborka és a főtt tojás sem hiányozhatott, a kompozíciót pedig végül Piros Arannyal koronáztuk meg, ami a legjobban a tojás sárgájának a közepén mutatott.

A kaszinótojás olyan különleges élvezetet ígért, hogy még az is evett belőle, aki egyébként nem feltétlen rajongott a tojásos ételekért. Minden évben, újra és újra elkészítjük azóta is, és nem nagyon ismerünk olyan embert, aki ne szeretné.

A kaszinótojás legjobb barátja a franciasaláta. Amióta világ a világ, vagy legalábbis amióta a tervgazdálkodás, a TSZ és a KMK beépült a köztudatba, azóta a szilveszterhez is hozzátartozott, hozzátartozik a franciasaláta.

Még szilveszter napján elkészítettük a kocsonyát, miközben a háttérben a Kossuth Rádió szilveszteri rádiókabaréja szólt. A kocsonya estére megdermedt, megszórtuk piros paprikával, és akár már éjjel is kanalazhattuk az újévi finomságot.

Karácsonyi kocsonya, recept a képen

Ami valóban jó, arról évtizedek alatt sem szokunk le: így vagyunk a linzerkarikákkal, a kókuszgolyókkal és a sajtos pogácsával is. Szilveszterkor mindenki annyit készített, hogy egy-egy vájling biztos, hogy megtelt az apró harapnivalókkal.

25 dekás juhtúrós pogácsa, receptért kattints a fotóra
Maradékmentő kókuszgolyó, receptért katt a képre

Szilveszterkor a likőrök, konyakok sem maradhattak el. Anyáink nagy favoritja a tojáslikőr volt, utána jött a csokoládé likőr, de a konyaknak is ott volt a helye az ünnepi asztalon.

Hagyományos tojáslikőr, recept a képen

Régen is voltak hosszúkás pezsgős poharak, de a legtöbben mégis a mostani martinis poharakhoz hasonlító, alacsonyabb, szélesebb poharakból kortyoltuk a buborékos italt. Finom volt.

Retro talpas pezsgőspoharak, a szilveszteri bulik főszereplői / Forrás

Éjfél után következett a virsli. Akkoriban még nem voltak mikrohullámú sütők, sem előre csomagolt, zacskóban megfőzhető változatok. Feltettük a tűzhelyre egy vízzel teli lábast, és kivártuk, amíg megfő az újév első meleg étele, amit jóízű mustárba tunkolva, fehér kenyérrel lapátoltunk befelé.

Szerző: Petrás Gabriella

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a szilveszteri finomságokat is készítsd el otthon:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek