Így főzz sült krumpliból krémes levest – medvehagymapesztóval selymesítsd

Ha úgy érzed, nem adtál még meg mindent a medvehagymának, amit az idei szezonban megérdemelt volna, akkor ez a leves lesz a megoldás: ezúttal burgonyakrémleves tetejére került pesztó formájában, kis mustárral megtoldva, a dolog pikantériája pedig, hogy a krumplikat mindenek előtt megsütöttük!

A sültkrumpli-krémleves ízének titka, hogy főzés helyett héjában, a sütőben sütjük meg a burgonyát, aminek sült, forró húsa a levesünkben felhasználva még intenzívebb ízt ad. Elég mindössze a sült krumpli belsejét kikanalazni és a leveshez adni, az íze megszólalásig olyan lesz, mintha friss sült krumplit falatoznánk. A házi készítésű mustáros medvehagymapesztó pedig új szintre emeli a levesünket: a tavasz hírnökeként ismert fűszernövény és a mustár kombinációja úgy működik a leveshez adva, mint a legtökéletesebb fűszeres szósz a sült krumplinkhoz.

Sültkrumpli-krémleves mustáros medvehagymapesztóval (recept és fotó: Hering András)

Hozzávalók a sültkrumpli-krémleveshez:

50 dkg burgonya (héjában, sütőben megsütve), 1 nagy fej fehér hagyma (finomra aprítva), 2 gerezd fokhagyma, 200 ml habtejszín, 3 dkg vaj, 6 dl alaplé, 120 g juhsajt (lágy, kenhető (opcionális), 4 ek tejföl, szerecsendió, só, bors

A leves elkészítése:

A nagyobb darab burgonyákat elfelezzük, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, majd 200 fokos sütőben nagyjából 60 perc alatt héjastul puhára sütjük.

Süssük puhára és aranybarnára a burgonyát 200 fokra előmelegített sütőben (recept és fotó: Hering András)

Hozzávalók a mustáros medvehagymapesztóhoz:

30 g medvehagyma, 40 ml repceolaj (vagy olívaolaj), 30 g dió (vagy kesudió, napraforgómag, esetleg fenyőmag), 20 g parmezán sajt (vagy más keménysajt), 1 ek mustár, só

Amíg sülnek a burgonyák, készítsük el a mustáros medvehagymapesztót!

A diót (vagy a más, használni kívánt olajos magvainkat) olaj nélkül egy serpenyőben megpirítjuk. A medvehagymaleveleket hideg vízben alaposan megmossuk, megszárítjuk, majd felaprítjuk.

Minden hozzávalót (mustár, keménysajt, só, és a lepirított olajos magvak) egy késes aprítóba teszünk, és felöntünk repceolajjal. Krémesre turmixoljuk, végül tiszta, sterilizált üvegbe tesszük. Ha nem használjuk fel az egészet, tegyük hűtőbe, ahol 1-2 hétig eláll.

Sültkrumpli-krémleves mustáros medvehagymapesztóval (recept és fotó: Hering András)

Kezdjünk neki a sültkrumpli-krémlevesnek is!

Egy főzőedényben vajat melegítünk, majd megfuttatjuk rajta a felaprított fehérhagymát és fokhagymát, üvegesre dinszteljük.

Felöntjük a habtejszínnel és az alaplével, majd hozzáadjuk a héjából kikapart sült burgonyát is.

Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, reszelt szerecsendiót adunk hozzá, majd további 10 percig főzzük.

Egy botmixer segítségével a levest simára pürésítjük. Közben, ha sűrűnek tűnne, kevés vízzel, maradék alaplével vagy tejszínnel javíthatunk az állagán. Akkor lesz tökéletes, ha sima, krémes levest kapunk.

Legvégül hozzáadjuk a krémes juhsajtot vagy a tejfölt, ha krémesebbre szeretnénk, mehet hozzá még egy kis vaj is, tovább forraljuk 5-10 percig, hogy homogenizálódjon a levesünk.

Tálaláskor a krémlevest leveses tálakba szedjük. A tetejére csepegtetünk vagy kanalazunk a mustáros medvehagymapesztónkból, de illik hozzá a reszelt sajt, további tejföl vagy frissen aprított zöldfűszer is (például snidling vagy friss mikrozöldek).

Sültkrumpli-krémleves mustáros medvehagymapesztóval (recept és fotó: Hering András)

A sültkrumpli-krémleves mustáros medvehagymapesztóval teljes receptjét itt találod meg, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek