Kijevi, tonkatsu, cordon bleu, mert nem csak a magyar rántja a húst

Kár lenne elmagyarázni, hogy miért rajongunk a rántott húsért. Aki mindenevő, általában különleges érzelmi szálak fűzik a bundázott husihoz. Most viszont mesélünk egy kicsit a nagymama-féle hazai változaton kívül is létező univerzumról.

Alapvetés, hogy mi magyarok mindent kirántunk, még az asztalfiókot is, ahogy mondani szokás, mivel szeretjük a műfajt, a vasárnapi pihenést, az otthoni családi ebédeket, akár az ünnepeket vagy a vakációt hozza el a rántotthús-íze, eszménye. Viszont kisajátítani nem lehet és nem is fogjuk, a világ megannyi szegletében kultusza van a különböző húsokból, húsrészekből készített, kabátos fogásnak. Bundára fel, mutatjuk a világ különös tiszteletnek örvendő panírozott finomságait, rántott hús formában!

TONKATSU - Japán

Minden esetben sertésből készül, eleve a „ton” disznót jelent japánul, tehát aki úgy határoz, hogy csirkéből csinálja meg a tonkatsut, az egy átverés és nem az eredeti étel. A „katsu” maga a szelet megfelelője, vagyis az egzotikus hangzás egy egyszerű megfejtés: sertésszelet japán módra.

Minden esetben sertésből készül

Zömében karajból, tarjából vagy szűzből készítik, mindenképp kiváló minőségű hús szükségeltetik hozzá, a legfinomabb, ha egy kicsit márványos is és a zsíros részekkel találkozunk, a ropogós pankómorzsa alatt. Apropó, pankó: a durva és nagyszemű paníranyag eredetileg a portugálok érdeme, hiszen ők vitték Japánba a kenyeret.

A tonkatsu kis csésze miso levessel, vágott káposztával és rizzsel a legszuperebb.

CORDON BLEU - Franciaország

A sajttal-sonkával göngyölt csodálatosság, amit mi a vendéglőkből a legcifrább írásmódokon ismertünk meg: gordon blu, gondön blö, cordon blu, cordon blü… vagy egyszerűen csak sajttal-sonkával töltött rántott hús. Rengeteg legenda kering keletkezéséről, eleve sok a kérdőjel, hogy tényleg francia-e vagy esetleg Svájcból érkezett? Mi a legnépszerűbb sztorit szeretjük a legjobban, miszerint Madame DuBarry, XV. Lajos francia király szeretője egyszer ágyasát lakomára hívta.

Sajttal-sonkával göngyölt csoda

Az uralkodó nyíltan és sokat beszélt arról, hogy főzni igazán csak a férfiak tudnak, ám ezen alkalommal szeretője egy szakácsnővel főzette le a menüt. XV. Lajos szava is elállt, rögvest ki is tüntette a hölgyet, a híres kék szalaggal (ezt jelenti a cordon bleu), ami eredetileg a csaták hőseinek, illetve a Szentlélek Lovagrend tagjainak járt. Azt is mondják, hogy a töltött-göngyölt rántott hús gőzhajók megmérettetésekor került elő, mint a nyertesnek járó díj: ki szeli át a leggyorsabban az Atlanti-óceánt?

Akik a Titanic tragédiájának históriáiban élnek, még azt is állítják, a híres húsétel a tragikus sorsú hajón készült el először.

WIENER SCHNITZEL - Ausztria

Bécs élénk művészeti és kulturális életének fontos szereplői a lokális specialitások is. Valójában ismerünk híresebb osztrák ételt, mint a bécsi szelet? A fogás hithű rajongói és persze az osztrákok szerint ez a rántott húsok alfája és ómegája, eredetibb és finomabb nem létezhet a wiener schnitzelnél, ami valójában nem is olyan régi receptúra, mint elsőre gondolnánk. Hogy bizánci eredete van-e, esetleg az olaszoktól vették át az osztrákok, vagy egyszerűen a már 1719-ben is létező rántott csirkét maguk fejlesztették tovább és készítették el borjúhúsból, az balladai homályba vész, mindenesetre a „vínersniclinek” komoly standardjai, szabályai vannak.

A legfontosabb, hogy fiatal borjúból készüljön

A legfontosabb, hogy valóban fiatal borjúhúsból készüljön, mert a sertés és a pulyka csak „bécsi módra” néven futhat, ami a panírra és a kisütésre vonatkozik. Legjobb, ha gömbölyű felsál részből készül, amit borjú diónak is hívnak a szaknyelvben. A kellő klopfolás esszenciális, a vékonyság és az aranyló bunda is. Valamint a méret, ami be is teríthet egy egész tányért! Úgy, hogy a köretet már egy másik tálba tudják felszolgálni.

Legszuperebb, ha osztrák burgonyasalátával érkezik a snicli és egy fél citromot is kínálnak hozzá!

KIJEVI CSIRKE - Ukrajna

Most éppen annyira nem divatos fogás, pedig dicső a múltja. Természetesen sokan magukénak tudják, az ukránokon kívül a franciák és az oroszok is kiegyeznének vele, hiszen szuper kis fogás. Az egyik gasztrotörténeti história arról mesél, hogy a 18. században egy francia séf készítette el először a fűszeres vajjal töltött csirkemellet Erzsébet orosz cárnő részére. Viszont írásos említést először 1937-ben találtak róla és ez nem vezet a francia udvarokba, de Kijevbe sem.

A legfinomabb fűszervaj folyik belsejéből

Egy chicagói éttermet említ, aminek tulajdonosa a cári hadsereg tisztje volt és az étlapon szerepel a fűszervajas, omlós, bundázott kijevi. 1979 is fontos dátum a húsétel életében, ugyanis a brit Marks and Spencer üzletlánc azóta híres és imádott fagyasztott készételeinek sorában a kijevi volt az úttörő, az első! Nem csoda, mivel a ‘70-es ‘80-as években volt a legtrendibb ez a fogás.

Azért még ma is el lehet csípni egy-két vendéglőben és tudvalévő, hogy akkor a legjobb, ha már első vágásra kifolyik a tányérra a forrongó vaj, amibe aztán tunkolhatjuk a csirkefalatkákat.

Szerző: Pákozdi Nóri

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több nemzetközi recept vár rá, hogy megismerd:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 természetes talajtakaró a gazok ellen

Ha nem szeretnél vesződni a gaz irtásával, pláne nem vegyszerrel, akkor válaszd a természetes talajtakaró növények egyikét. Szemnek jóleső, zöld, praktikus és olcsó: íme, 4 talajtakaró növény, ami nem engedi felszínre törni a gazokat.