Ezért jó az egészségednek, ha rendszeresen MÉZET eszel

Édes, mint a méz, szokták mondani, de a kellemes íz mellett ez a folyékony arany nagyon egészséges is. Mutatjuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai vannak a méznek.

Az köztudott, hogy Popeye imádta a spenótot mivel ebből nyerte az erejét, de az már ritkábban kerül szóba, hogy Micimackó is alapos okkal rajongott a mézért, hiszen nemcsak nagyon finom, de egészséges is!

A méz az egyik legrégebbi és legtermészetesebb édesítőszer, ami nemcsak ízével kényezteti az emberiséget, hanem jótékony hatásaival is. A felső légúti megbetegedésektől az emésztőrendszer gördülékeny működéséig számos előnye van a mézfogyasztásnak, amelyeket tanulmányok is alátámasztanak. Ezek közül mutatunk be most ötöt!

Segíthet a felső légúti megbetegedések kezelésében

Az Oxfordi Egyetem kutatói 14 korábbi tanulmányt elemeztek, és ezek alapján arra jutottak, hogy a méz hatékonyan segít a felső légúti megbetegedések tüneteinek kezelésében. A hagyományos kezelésekkel összehasonlítva (patikában kapható készítmények, antibiotikumok), a méz enyhítette a köhögés gyakoriságát és intenzitását. Ezzel az antibiotikumok olcsó alternatívája is lehet, bár hozzátették a BMJ Evidence-Based Medicine lapban megjelent tanulmány szerzői, hogy további vizsgálatokra van szükség.

A méz azonban így is ígéretes lehetőségeket rejt magában, különösen, hogy az antibiotikum-rezisztencia az előrejelzések szerint egyre komolyabb problémát fog jelenteni.

Segíthet a metabolikus szindróma elleni küzdelemben

Először is tisztázzuk, mi az a metabolikus szindróma. Egy tünetegyüttesről van szó, amely növeli a szívbetegség, stroke és cukorbetegség kockázatát. A diagnosztizálásához az alábbi ötből legalább három tünetnek jelen kell lennie: vastag derék (nőknél 80,5 cm, férfiaknál 92 cm fölött), magas vérnyomás, magas triglicerid koncentráció a vérben, alacsony a jó koleszterin, azaz a HDL mennyisége, magas vércukorszint.

Egy 2018-as tanulmány, amit a Nutrients magazinban publikáltak, azt fedezte fel, hogy a méz segíthet ennek az állapotnak javításában. Először is, a méznek alacsony a glikémiás indexe, így nem növeli meg hirtelen a vércukor- és az inzulinszintet. Emellett a méz megakadályozta a kutatásban nagymértékű súlygyarapodást, illetve javítottam a lipid anyagcserét azáltal, hogy csökkentette a tirglicerid koncentrációt, és csökkentette a rossz LDL koleszterin szintjét, míg a HDL-ét növelte.A méz antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően csökkentette az oxidatív stresszt, ami az egyik fontos tényezője a metabolikus szindróma kialakulásának.

Megelőzheti az artériák megkeményedését

Egy friss tanulmány a méz artériák megkeményedésének megakadályozásában játszott szerepét vizsgálta. A Nutrients lapban megjelent kutatás szerzői azt találták, hogy a méz 180 különböző anyagból áll, köztük cukor, vitaminok, ásványi anyagok és fitokémiai anyagok vannak benne. Az antioxidánsok és a gyulladásgátló anyagok az oxidatív stresszel szembeni védik a szervezetet.

Korábbi tanulmányok azt találták, hogy a mézfogyasztás növeli a vérben lévő antioxidánsok mennyiségét, valamint a a finomított cukor mézre cserélése elősegítheti az antioxidánsok általi védekezést az egészséges felnőttekben.

Segíthet a belek egészségének megőrzésében

Az Integrative Medicine Insights lapban arról írtak nemrég, hogy a méznek prebiotikus tulajdonságai vannak. A prebiotikumok segítik a jó baktériumok szaporodását a belekben. Minél több a baktérium a belekben, a megfigyelések alapján annál erősebb az egyén immunválasza és a mentálisan is kiegyensúlyozottabb. Azt is kiemelték, hogy a méznek vírusellenes tulajdonságai is vannak.

Rengeteg tápanyag van benne

A természetes cukor és a már többször említett antioxidánsok mellett, a mézben tápanyagok is vannak. Például egy kis adagban 31 különböző ásványi anyagot találtak, köztük a legnagyobb bajnokokat, így foszfort, kalciumot, káliumot és magnéziumot. Emellett nagyjából 600 illékony vegyület található a mézben, amelyek a feltételezések szerint hozzájárulnak a méz orvosbiológiai hatásaihoz.

via GIPHY

Összességében a méz nem csak üres kalória, hanem az egészségedre is jó hatással van, így érdemes belefoglalni az étrendedbe. Arra azonban figyelj, hogy megbízható forrásból szerezd be a mézet, ha teheted, válaszd a magyar termelőket!

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Via

Címlapról ajánljuk

További cikkek