Most eláruljuk, hogyan tárold a mézet helyesen

Találtál egy üveg mézet a konyhaszekrény hátuljában, és nem tudod, hogy biztonságos-e még megenni? Elmondjuk, hogyan kell helyesen tárolni a mézet, és többé nem lesz ilyen gondod!

Először is szögezzük le, hogy a méz az az étel, ami sosem romlik meg, így biztonsággal elfogyaszthatod még akkor is, ha hosszú ideig állt a szekrényben. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy találtak már 3500 éves mézet egy egyiptomi sírhelyen, és még jó volt. Na de akkor mire érdemes figyelni a tárolásnál? Mutatjuk!

Zárt edényben, üvegben tárold sötét, száraz és hűvös helyen

Méz a hűtőben?

Soha ne tedd a folyékony mézet a hűtőbe, mert az kikristályosodik, és durva, szemcsés, félszilárd képződménnyé válik. Minden 100 százalékos tisztaságú, természetes, nyers méz idővel kikristályosodik (ez annak a jele, hogy 100 százalékos mézről van szó), de a legjobb, ha a folyékony mézet szoba-hőmérsékleten tárolod, hogy lelassítsd ezt a folyamatot.

Kémiáját tekintve a méz cukrok (fruktóz és glükóz) túltelített oldata, és idővel kikristályosodik, mert a glükózmolekulák kihúzódnak az oldatból, és egymáshoz kapcsolódnak – szól a magyarázat egy szakértőtől. Ha a méz kikristályosodik, attól még van lehetőséged visszafordítani a folyamatot azzal, hogy az üveget egy meleg, nem forrásban lévő vízzel teli tálba helyezed. Ha ezt az utat választod, hogy újra folyós legyen a méz, akkor a 40°C az ideális vízhőmérséklet.

Érdemes megjegyezni, hogy a kristályok bár vizuálisan nem annyira mutatósak, teljesen ártalmatlanok az egészségedre.

Mi a helyzet a krémmézzel?

A krémméz szintén 100 százalékos méz, amelyet a méz kristályosodásának szabályozásával állítottak elő, hogy egyenletesen krémes állagot és sima kenhető textúrát hozzanak létre. A fentiekkel ellentétben ezt a fajtát be lehet tenni a hűtőbe, hiszen már kikristályosodott, így az állaga már nem fog megváltozni.

Mi a legjobb módja a méz tárolásának?

Mindenképpen zárt edényben, üvegben tárold sötét, száraz és hűvös helyen, így védve lesz a nedvességtől és a szennyeződéstől az aranyló anyag.

Idővel a méz elveszítheti színét és ízét, de megfelelő tárolás mellett továbbra is biztonságosan fogyasztható.

Most akkor mégis megromolhat?

Azonban még a leggondosabban tárolt méz is szennyeződhet és megromolhat bizonyos esetekben – mutat rá a szakértő, ezért:

  • Ügyelj arra, hogy tiszta és száraz eszközökkel nyúlj csak a méz üvegébe (például ne nyald le a kanalat, amivel aztán újra a mézbe nyúlsz).
  • Ha a méznek erjedt szaga van (olyasmi, mint az alkoholnak), hab vagy rózsaszín folyadék van a tetején, akkor viszont dobd ki.

A zavarosnak tűnő méz csak azt jelenti, hogy kezd kikristályosodni az anyag, de abszolút biztonságos a fogyasztása.

Mézet fagyasztani? Lehetséges!

Bár a hűtő nem ajánlott a méz tárolására, fagyasztani lehet a mézet. Ha szeretnéd a legjobb állapotában megőrizni a mézet, és megelőzni, hogy sötétebb színű legyen, vagy idővel megváltozzon az íze, akkor érdemes lehet lefagyasztani.

Forrásunk volt.


Még több izgalom itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?