Így ehetsz környezetbarát módon, ha nem mondanál le a húsról

Úgy tűnhet, hogy a környezettudatos étrend alapja a minél kevesebb húsfogyasztás – akkor sem kell azonban lemondanod a bolygóbarát étkezésről, ha nem akarod radikálisan csökkenteni a húsevést.

Egyre több a vegán és vegetáriánus étrendet követők száma, már nemcsak egészségügyi és morális okokból, de a környezettudatosság miatt is egyre többen váltanak húsmentes életre. A kutatások azt mutatják, hogy jelenlegi élelmezési rendszerünk nagymértékben hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, ezért ha valaki tenne valamit a bolygóért, az étrendje megváltoztatásával is kezdheti. Más kutatások bizonyították már, hogy a húsban szegény étkezés például a bolygónak és az egészségnek is jót tesz. De mennyire kell valójában lemondani a húsról ahhoz, hogy környezettudatosan egyél?

Így ehetsz környezetbarát módon úgy is, ha nem akarsz lemondani a húsról

A Johns Hopkins Egyetem egy kutatása azt találta, hogy a fenntartható étkezéshez édeskevés a hús teljes elhagyása – valójában van egy kiegyensúlyozottabb megközelítés is, mint a vegetáriánus étrend. A tanulmány megállapította, hogy a „flexitáriánus” étrend valójában fenntarthatóbb étkezési megoldás, mint a teljes vegetáriánus táplálkozás.

Ez gyakorlatilag annyit tesz, hogy az ember – minden nap egy étkezéshez eszik húst, a másik kettőben pedig vegán módján étkezik, tehát nem eszik állati eredetű élelmiszereket. A tanulmány szerint ez főként azért van így, mert a tej- és tojástermelés is nagy hatással van a környezetre, és a vegetáriánussá váláshoz jellemzően mindkettő fogyasztásának növelése szükséges.

Szakértők szerint a fenntarthatóság szempontjából és a hosszú, egészséges élet szempontjából legjobb étrend egy és ugyanaz – ez nagyrészt, de nem kizárólag növényi alapú étkezést jelent.

A húsfogyasztásunk csökkentése mellett a szénhidrátokról van még értelme beszélni, ha a környezettudatos étrendre gondolunk. A szénhidrátokkal alapvetően nincs probléma, csak azokkal, amelyek a nyugati étrend alapjait képezik. Ezek a feldolgozott, egyszerű szénhidrátok se nem egészségesek, se nem tesznek jót a bolygónak: nagy részben miattuk több élelmiszert termelünk és fogyasztunk, mint valaha, de nagyon kevés tápanyagdús ételt eszünk, és kimerítjük természeti erőforrásainkat az étrendünk miatt.

A lényeg tehát az, hogy a bolygóbarát étrend érdekében nem kell kiiktatnunk teljesen a húst – csak vegyünk vissza belőle, figyeljünk a feldolgozott élelmiszerek arányaira, és kezdjünk növényi alapú étrenden gondolkodni.

Forrásunk volt.


Még több egészséggel kapcsolatos tartalom:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!