Csak ennyi kell a klasszikus meggyes piskóta tökéletesítéséhez

Sok receptnél olvashatjuk az „X dolog, amitől tökéletes lesz” mondatot. A meggyes piskóta esetében azonban nem kell egy egész seregnyi dologra figyelnünk, elég, ha egyetlen apróságot szem előtt tartunk. Aki tovább olvas, megtudhatja, mi is ez.

Amikor az ember receptekről illetve azok elkészítéséről ír, hajlamos mindent vagy elkerülendő hibaként vagy a tökéletesség kulcsaként bemutatni. Ez persze alapvetően nem baj, ugyanis egy efféle listázás felhívja a figyelmet egy adott recept gyenge pontjaira. Mindeközben persze az is előfordulhat, hogy a kedves újságíró minden apró lépést és mozzanatot atomjaira bont, ami pedig egyes receptek túlbonyolításához vezet. Nem akartuk, hogy ez történjen a klasszikus meggyes piskóta receptjével, ami önmagában cseppet sem bonyolult, mégis gyakran kifog a házi szakácsokon. Nézzük, miért!

A klasszikus meggyes piskóta receptjéért kattints a képre!

Az egyetlen kulcs

A cikk bevezetője ígért egy, azaz egy darab trükköt, megoldást, furfangot, ami tökéletesíti a meggyes piskótát. Ez nem lett elfelejtve, következzen is hát most.

Tényleg pofonegyszerű (szinte idegesítően), de a tökéletes meggyes piskótához egyedül türelem kell.

Nem egy extra hozzávaló vagy különleges konyhai eszköz, esetleg speciális technika, nem, mindössze a saját türelmünkre lesz szükségünk. És miért? Nos, azért, mert a félresikerült piskóták szinte mindegyike azért jut erre a szomorú sorsra, mert túl gyorsan, túl hirtelen akarjuk elkészíteni őket.

A klasszikus meggyes piskóta receptjéért kattints a képre!

Néhány konkrét tanács

  • Egy csipet só segít stabilizálni a fehérjét, szóval ezt ne hagyjuk ki a receptből. A felverés elején adjuk hozzá, a cukorral szemben, ami félúton csatlakozhat a habhoz (türelem!).
  • Tényleg adjunk elég időt (türelem!) a sárgájának, hogy kihabosodjon a cukorral. Nem gondolnánk, de a fehérjén kívül ez a komponens is képes légiesebbé tenni a piskótát.
  • A sárgáját keverjük el a fehérjével, és csak a végén adjuk hozzá a lisztet, természetesen szitálva (türelem!). Így kevésbé lesz csomós a massza, mintha a lisztet kevernénk a sárgájához.
  • Addig forgassuk óvatosan (türelem!) a piskóta masszáját, amíg minden száraz lisztcsík el nem tűnt benne. Itt azonban álljunk meg, különben kikeverjük a levegőt a tésztából.

Egyszerű, nem?

Süssünk klasszikus meggyes piskótát!

Hozzávalók:

5 db tojás, 5 ek finomliszt, 5 ek cukor, 1 csipet só, 1 csomag vaníliás cukor, 1 kávéskanál sütőpor, 300 g meggy, 2 púpozott ek porcukor

Ha friss meggyet használunk, előszór magozzuk ki, de lehetőleg ne hófehér felsőben… Ha befőttet használunk, csepegtessük le, és papírtörővel szárítgassuk meg, a fagyasztottat pedig olvasszuk ki. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.

Ezt követően a tojásokat válasszuk szét. A sárgájákat keverjük fehéredésig és habosra a cukor 2/3-ával és a vaníliás cukorral. A fehérjéket egy csipet sóval kezdjük habbá verni, majd a maradék cukor hozzáadásával verjük teljesen keményre.

A klasszikus meggyes piskóta receptjéért kattints a képre!

A tojássárgájás keveréket óvatos mozdulatokkal forgassuk a fehérjéhez, majd szitáljuk rá a sütőporral elkevert lisztet. Óvatosan forgassuk össze, majd halmozzuk egy sütőpapírral kibélelt sütőformába/tepsibe, és szórjuk rá egyenletesen a kimagozott, lecsepegtetett meggyet.

Sütőben 25-30 percig süssük 180 fokon, tűpróbával ellenőrizzük. Sülés után hagyjuk hűlni, majd szórjuk meg gazdagon porcukorral, és kockákra vágva tálaljuk.

A klasszikus meggyes piskóta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók, videó és recept: Gerzsenyi Flóra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több zamatos, nyári recept itt vár:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

7 recept, amiben használhatsz vaj helyett olajat

A főzéshez és sütéshez használt zsiradékok közül a vaj és az olaj a leggyakrabban bevetett: előbbi karakteresebb ízt ad, azonban borsos ára miatt mégsem tudunk belőle akkora mennyiségeket használni. Ezért gyakran olajra cseréljük, persze ez nem mindig lehetséges.