Így kell használni valójában a jégkockatartót

Nem mondjuk, hogy feltalálták a spanyolviaszt, de egy praktikus trükkel fel lehet tölteni úgy a jégkockatartót, hogy ne folyjon mindenfele a víz.

Vannak olyan konyhai trükkök, melyek ugyan olyan egyszerűek, mint a faék, mégsem jut eszünkbe, hogy alkalmazzuk. A jégkockatartó feltöltése éppen ilyen feladat. A kis rekeszeket a legtöbben a tartó valamelyik szélén kezdik el feltölteni, a víz pedig pillanatok alatt szétfolyik a szélrózsa minden irányába, a végén pedig éppen, hogy a fakkokban nem marad víz, főleg akkor, ha nagyobb vízsugárral próbáljuk megtölteni a tartót.

Nos a titok nem abban rejlik, mennyi és milyen iramban folyó vízzel töltjük fel a tartót, hanem abban, hogy hol kezdjük folyatni a vizet. Íme a TikTok-trükk, amivel megúszhatod locspocsolás nélkül a jégkockakészítést:

@speedystuff "Lifehack" 🧊 #jääpala #icecube #lifehacks ♬ Coming In Hot - Andy Mineo & Lecrae

A trükk lényege mindössze annyi, hogy nem a szélén, hanem a tartó közepén kezdjük el folyatni a vizet, hogy a kis rekeszekbe egységesen ugyanannyi víz kerüljön. Sok jégkockatartó közepén éppen ezért található egy kis mélyedés is, hogy ezen keresztül jusson el mindenhova a víz.

Ugye, hogy így sokkal egyszerűbb?


Ezek a trükkök is remekül működnek a konyhában:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?