Kiszámoltuk, olcsóbb-e a házi bejgli a boltinál (és meglepődtünk)

Az egyre jobban elszálló árak mellett már nem könnyű fejben tartani, hogy akkor most mi számít olcsónak. Nagyon sok minden, ami régen filléres volt, ma már nem az, és szinte úgy kell vadászni a pénztárcabarát megoldásokat. Az otthoni alkotással sokat lehet spórolni, persze nem minden ötlet jó ötlet. Most (nagyjából) konkrét számokon keresztül válik láthatóvá, hogy mivel éri meg otthon vesződni, mert mi itt, a Nosaltynál bizony kiszámoltuk.

Sokaknak szentségtörés egyáltalán belegondolni is, hogy a házi bejglit felválthatja egy boltban vett vagy rendelt verzió. Pedig abszolút nem elvetemült az ötlet: ha kevés az időnk, nem érünk rá macerázni a tekercsekkel, akkor jó megoldás lehet. És akkor is, amikor az alapanyagok ára annyira elszállt, hogy meggondolandó a házi süteménysütés. De vajon anyagilag tényleg megéri a házi bejglit boltira cserélni? Nos, az alábbi számítások szerintem magukért beszélnek.

Kiszámoltuk, olcsóbb-e a házi bejgli a boltinál (és meglepődtünk)

Házi diós bejgli: az otthoni mindig finomabb

Alapvetően két dolog van, ami a házi bejglit drágává teszi: a vaj és a dió. Azonban még ezek mellett is kifizetődő a házi sütemény készítése. És ha ez nem lenne elég, akkor ott van a minőség is, ami meggyőzhet minket.

Hiszen bármilyen jó minőségű is, a legtöbb bolti bejgli valahogy mégis hagy némi kívánnivalót maga után.

Termék Átlagár  A recepthez (2 rúd, 800 g) 
Diós bejgli (1 kg)         3 497,88 Ft 
Tej (1 l)            495,00 Ft                                123,75 Ft
Élesztő (1 kg)         1 543,50 Ft                                  11,58 Ft
Tojás (1 db)              98,40 Ft                                  98,40 Ft
Porcukor (1 kg)            624,67 Ft                                  82,77 Ft
Finomliszt (1 kg)            213,00 Ft                                  69,23 Ft
Vaj (1 kg)         7 410,00 Ft                            1 111,50 Ft
Dió (1 kg)         5 940,00 Ft                                891,00 Ft
Barackelkvár (1 kg)         2 130,12 Ft                                  42,60 Ft
Házi diós bejgli (1 kg)         3 125,00 Ft                            2 500,00 Ft
Forrás: KSH, saját kutatás

Ezért, ha van egy bevált receptünk, amit már évek óta használunk, akkor inkább szorítsuk össze a fogunkat, és süssük meg otthon a bejglit. Minimálisan olcsóbb is lesz, de ami fontosabb, hogy boldogan haraphatunk majd bele.

Házi mákos bejgli: még olcsóbb

Ezen a ponton már kevés kérdés maradhat bennünk: ugyanis, ha a diós bejgli házi készítése olcsóbb, akkor valószínűleg a mákosé is az lesz, hiszen a darált mák kevésbé drága, mint a dió.

Termék Átlagár  A recepthez (2 rúd, 800 g) 
Mákos bejgli (1 kg)         3 497,88 Ft 
Tej (1 l)            495,00 Ft                                  99,00 Ft
Élesztő (1 kg)         1 543,50 Ft                                  11,58 Ft
Tojás (1 db)              98,40 Ft                                  98,40 Ft
Porcukor (1 kg)            624,67 Ft                                114,00 Ft
Finomliszt (1 kg)            213,00 Ft                                  69,23 Ft
Vaj (1 kg)         7 410,00 Ft                            1 111,50 Ft
Mák (1 kg)         3 595,00 Ft                                539,25 Ft
Házi mákos bejgli (1 kg)         2 750,00 Ft                            2 200,00 Ft
Forrás: KSH, saját kutatás

És igen, így is van: ha otthon sütjük, a mákos is jobban megéri. Amennyiben szeretnénk belevágni a házi sütögetésbe, itt egy csodás és alapos receptvideó, ami megmutatja, mit, hogyan kell csinálni:

A bolti termékek átlagárai egy hozzávetőleges számítás eredményei, amelyet az interneten megtalálható adatok alapján végeztünk. Ez minden esetben a legolcsóbb (éppen nem leárazott) termék árát veszi alapul. A valós átlagárhoz képest (mivel ez nem egy nyilvános adat) eltérések előfordulhatnak. Az alapanyagok átlagárára vonatkozó adatok a KSH statisztikáiból, illetve az Árukereső weboldal egyes adataiból származnak. Ez utóbbiak is hozzávetőleges számok, csupán a szemléltetést segítik. A valós költségek eltérőek lehetnek. A házi termékek árai kerekítve vannak, mivel hozzávetőlegesen tartalmaznak valamennyi energiaköltséget is.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

8 krumplis ragu, ami nyáron sem terheli a gyomrot

A burgonya elsősorban úgy él a fejünkben, mint egy szénhidrátdús, elnehezítve laktató alapanyag, pedig belőle is főzhetünk olyan ragukat, egytálételeket, amelyek könnyedebbek. Például az alábbi krumplis ragukat.