Gyomorgörcsök gyötörnek? Ezek a lehetséges okok és kezelések

Fájdalmas élmény, amikor a gyomor görcsbe rándul. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy mi okozza a gyomorpanaszokat?

Biztosan te is tapasztaltad már, mennyire kellemetlen a gyomorgörcs. Ugyan a gyomor a majdnem két literes kapacitásával meglehetősen robusztusnak tűnik, mégis nagyon érzékeny szerv. A stressz hatása minden nap lecsap rá, de a helytelen étrend, a túl sok kávé vagy alkohol is rossz hatással van rá. Persze az is előfordul, hogy akut kórokozók vagy krónikus betegségek állnak a tüneteket hátterében.

Minden elfogyasztott ételnek át kell mennie a gyomron, mielőtt az a belekbe kerülne. Az emésztési folyamat a gyomorban kezdődik: míg a szénhidrátok és zsírok szinte akadálytalanul jutnak át a gyomron, addig a fehérjéket az enzim emészthető darabokra bontja. A könnyű ételek, mint például a gyümölcs és a zöldség, 1-2 óra múlva vándorolnak a belekbe, míg a zsíros ételek körülbelül öt-nyolc órán át maradnak ott. Ezért van az néha, hogy kissé nehéznek érezzük a gyomrunkat.

Mi segít a gyomorgörcsök ellen?

Ha a teltségérzet és a puffadás gyakori hívatlan vendégek, érdemes orvoshoz fordulni. A zsíros és nehezen emészthető ételek elfogyasztása után azonnal jelentkező akut tünetek, amelyek az emésztési folyamat előre haladtával javulnak, általában közvetlenül kapcsolódnak az étkezéshez. Ilyenkor a meleg vizes palackok és a  gyógyteák jó szolgálatot tehetnek. Ha az orvos megállapítja, hogy a tünetek "csak" a rossz étrend miatt alakultak ki, egyszerű eszközökkel tehetünk a gyomrunk egészségéért. A kiegyensúlyozott étrend ugyanis rendkívül fontos az emésztés szempontjából.

Ha jót akarsz a gyomrodnak, a tányérodon gyakran legyenek zöldségek, gyümölcsök és saláták, ezek vitaminokban és ásványi anyagokban mind gazdagok. Egyél rostban gazdag teljes kiőrlésű terméket, például teljes kiőrlésű kenyeret és más kiváló minőségű gabonaféléket. Válaszd a jó zsírokat, például az omega-3 zsírsavakat és az olívaolajat. Szükséged van állati eredetű termékekből származó fehérjére, például halra, tojásra, baromfira vagy olyan növényi fehérjékre, mint a tofu vagy a lencse. Az emésztőrendszerednek jót tesznek az erjesztett tejtermékek, például joghurt vagy kefir is.

Mértékkel fogyaszd a telített zsírsavakat és a transzzsírokat, kerüld a túl sok sót, a cukrot, a fehérlisztből készült termékeket, a túl sok alkoholt és a késztermékeket.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek