6 tipp a legjobb házi alapléhez

Alaplét készíteni nem nagy ördöngösség, ráadásul, ha ezt a 6 tippet betartod, olyan finom lesz, hogy többé rá sem fogsz nézni a leveskockára!

Házi alaplevet főzni egyszerűbb, mint gondolnád, és a tápláló, friss alapanyagokból készült folyadék íze garantáltan minden ételedet új dimenzióba emeli. Most hat tippet hoztunk, amivel igazán gazdag ízvilágú alaplevet készíthetsz!

6 tipp a legjobb házi alapléhez

Válassz jó csontokat

A minőségi csirkealapléhez nem kell más, mint egy bontott csirke, lábak, szárny, és annyi víz, hogy épp ellepje őket.

A különféle csontok kombinálásával karakteresebb lesz az alaplé. Bár ma már nem túl gyakori a használata, a csirkeláb nagyon jó extra az alapléhez – elég strapabíró ahhoz, hogy 24 órát vagy akár többet is rotyogjon a tűzhelyen, végül pedig egy tiszta, koncentrált ízű, zselatinos alaplevet kapsz belőle.

Marhaalaplé esetében a velőscsont, térd, láb és farok ajánlott. Ha először lepirítod a csontokat, ami ugyan kihagyható lépés, de intenzív ízprofillal rendelkező, karamellizált, sötét színű alaplevet kapsz.

Zöldségek és aromások

A zöldségeket, például a sárgarépát, a zellert és a hagymát, valamint az aromás anyagokat, például a babérlevelet, a szemes borsot és a fűszernövényeket a csontok mellé dobva ízesítheted az alaplevet. A megfelelő fűszerek és fűszernövények olyan komplexitást kölcsönöznek neki, amely erőteljes illatot és gazdagabb ízt ad.

Ennek ellenére egy egyszerű, kizárólag csontból és vízből készült alaplé is ideális lehet, ha üres alapként szeretnéd használni, és később ízesítenéd. Kerüld a sót, hogy később az ételek ízesítésébe ez ne kavarjon be.

Vega alaplé? Egyszerűen hagyd ki a csontokat!

Idő és türelem

Ha alapléről van szó, minél tovább főződ alacsony lángon, annál jobb lesz a végeredmény, ugyanis így tudnak igazán felszabadulni az ízek a csontokból és összesűrűsödni a folyadékban, ami már-már zselészerű állagot kap. Ne félj, akár egész nap hagyhatod a tűzhelyen főni a levet! Ráadásul a koncentráltabb állagnak köszönhetően a tárolása is könnyebb lesz a fagyasztóban, hiszen kevesebb helyet foglal majd.

Szedd le a habot, és szűrd le

Egy merőkanállal távolíts el minden habot a tetejéről, hogy szép, tiszta legyen. Ha kész, szűrd át egy finom szitán, hogy valódi alaplevet kapj, ami készen áll a lehűtésre: a hűtőszekrényben tárolva egy héten belül fel kell használni, a fagyasztóban pedig hosszabb ideig is eláll. Ne feledd, hogy az alaplé nem lesz olyan tiszta, ha előbb megpirítottad a csontokat, inkább borostyános aranyszínre számíts.  

Tartsd meg a zsírt

Minden zsírt, ami az alaplé tetején keletkezik azután, hogy a hűtőben lehűtötted, szedj le és tárolj külön. Hogy miért? Sauté zöldségekhez, krumplisütéshez, de akár süteményekhez is felhasználhatod. Ez a zsiradék enyhébb, mint a rendes zsír, de még mindig sós-csirkés íze van, amely mélységet és komplexitást ad az ételeknek.

Fagyaszd dobozokban

A fagyasztott alaplé hosszabb ideig eláll, mint a hűtőben tárolva, ezért praktikus, ha előre akarsz dolgozni akár több hónappal. Felolvasztani mindössze pár perc, úgyhogy, ha elkap az alapléfőzési kedv, nyugodtan készíts egy jó nagy adaggal!

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több gasztrotipp itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!