5 hiba, amit ne kövess el, amikor tojást készítesz

Elképzelhető, hogy neked is azért gyűlt meg eddig a bajod a tojással, mert elkövettél pár alapvető hibát. Ezekkel a trükkökkel biztosan jól sikerülnek majd a fogások!

Egy finom tojásos reggeli, és töltött tojás a hétvégi menühöz vagy egy ínycsiklandó rakott krumpli...ezért az alapanyagért rengetegen rajonganak, nem véletlenül. Te hogyan bánsz a tojással? Nekem sosem sikerül otthon a tökéletes rántotta, vagy száraz lett vagy ízetlen , máskor pedig túlgondoltam és katasztrófa lett az egyszerűbb ételek végeredménye is.

via GIPHY

Nos, úgy tűnik nem vagyok egyedül, a profi séfek szerint is a legnagyobb problémát a megfelelő textúra és a kirobbanó ízek hiánya jelenti. A jó hír, van megoldás, ha betartod ezeket az apróságokat!

5 tipp, mire figyelj, amikor tojást készítesz:

1. Fűszerezz időben!

Úgy tűnik a tojásnak a só a lelke. Ha lágy és krémes rántottára vágysz, jobb, ha már a kezdetekkor, a feltörése után fűszerezed a felvert tojást. Minél előbb, annál jobb, ugyanis a só abban is segít, hogy fellazítsa az alapanyagban lévő fehérjéket. E nélkül könnyedén száraz és főleg kemény végeredményre eszmélhetünk. A sztárséf, Ariane Resnick szerint a "sónak drasztikus hatása lehet arra, ahogyan a tojást készíted."

2. Használd okosan a tojáshéjat!

Általános probléma, és legalább egyszer mindenki találkozott már azzal a bosszantó jelenséggel, amikor feltörik a tojást és fehérje-sárgája szétválasztása során tojáshéj kerül bele, mi pedig minden erőnkkel próbáljuk kiskanállal, a villa szélével, vagy az ujjunkkal kihalászni az oda nem illő részeket, káoszt és törölgetni valót eredményezve a konyhában. Az ügyes trükk, amivel ez kiküszöbölhető, hogy éppen egy nagyobb tojáshéj darabbal halásszuk ki az elkallódó társait. Pofonegyszerű, mégis sokan nem ismerik!

3. Ne gondold túl a folyadékokat!

via GIPHY

Reggeli rántotta készül, és te rögtön nyúlsz a tejszínért vagy egy kis tejért, hogy krémesebb állagot kapj? Állítólag sok otthoni szakács hiszi azt, ez a megfejtése a lágy reggeli ételnek, pedig a szakember szerint ez egyáltalán nincs így. Persze ízlés dolga, ártani nem ártunk vele, ugyanakkor korántsem szükségszerű. Mindössze egy kis időt kell és jó kézügyesség, hogy a lehető leghabosabbra dolgozzuk össze a tojást és jól verjük fel kézi habverő vagy pedig egyszerűen egy villa segítségével. A szépen eldolgozott tojások mehetnek is a serpenyőbe, kevés vajon vagy olíván közepes lángon hamar elkészülnek. Szóval kitartás a kavaráshoz!

4. Ne főzd túl!

via GIPHY

A másik mumus. A főtt tojás, azóta kísért, hogy először megpróbáltam, 5 perc, 6 perc, 3? Mindenki másra esküszik és nyilván az is befolyásolja a főzési időt, mi, hogyan szeretjük, folyós sárgájával, vagy keményen. A túlfőzés nem csak a rántotta problémája. A keményen főzött változat esetében katasztrofális lehet, ha a tojásokat túl sokáig hagyod az edényben. Nick Korbee séf a túlfőzést konkrétan "Halálcsillag-effektusnak" hívja. A sárgája krétaszerűvé válhat, a textúra pedig száraz lesz. A megoldás, hogy jeges vízbe tesszük a főzés előtt, aztán pedig 9 percig készítjük, és mindenképpen használjunk stoppert. Ami pedig a legfontosabb, egyenletesen merüljenek a tojások a víz alá.

5. Nem sikerül a tükörtojás?

A legfinomabb tükörtojás sem olyan egyszerű, pedig milyen jó lenne a sorozatokban vagy a filmekben látott szépséges változatokat reprodukálni? Aranyló tojássárgája, körülötte szép fehér rész. Könnyűnek tűnik ugye? Pedig általában a közepe már túlkészült mikor égni kezd a széle vagy éppen fordítva, furcsa módon mindkettőt rém egyszerű produkálni. A séf megoldása a következő. Vegyünk egy teflonedényt, melegítsünk egy kevés olívaolajat közepes lángon nagyjából 30 másodpercig majd tegyük előmelegített sütőbe az ételt és további 4 percig süssük.

Mindegyik tipphez hozzávehetjük, hogy ne siessünk, csak szép lassan, hagyjuk sülni a tojásokat, a hirtelen sütés ezeknél az egyszerű ételeknél nem a várt eredményt hozza majd.

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek