Egyszer főzöd, sokszor tálalod

Mikor olyan alapételt készítünk, amiből később többfélét főzhetünk, szóba jöhet a maradékfelhasználás, illetve az előretervezés. Mi megmutatjuk, hogyan csináljátok!

A maradékfelhasználás remek dolog - pénztárca- és időkímélő, de fejleszti a kreativitást is. Aki már biztos kézzel készít a maradék paprikás csirkéből hortobágyit, kis adag krumplipüréből pogácsát, leveshúsból pástétomot, az nyugodtan feljebb léphet egy szintet, és előre tervezhet. Abszolút a friss és saját készítésű étel híve vagyok, még konzervet is keveset tartok otthon, de más az, mikor a mélyhűtőt megtöltjük leértékelt hússal, és random főzünk belőle valamit, és megint más, mikor pár hétre előre tervezve a saját készítésű finomságot teszünk a fagyasztóba vagy a kamrapolcra. Hogy mi a különbség? Például az, hogy a mennyiséggel ellentétben a minőséget helyezzük előtérbe. A napi munka mellett ugyanis nincs időnk hétköznap piacozni, hétvégén viszont jó eséllyel szerezhetünk be házi baromfit, friss zöldségeket, fűszereket. Amit ugyan magában is fagyaszthatunk, de miért ne készítenénk egyből el, és spórolnánk időt a hétköznapokon? Nézzük azokat az ételeket, amelyek különösen alkalmasak az átalakításra!

Nyár a télben csirke recept

Ezerarcú pesto

Az egyik személyes kedvencem, amiből mindig tartok otthon. Nem boltit, hanem saját készítésűt - hiszen 10 perc alatt elkészül, és jól záródó üvegben két hétig is eltartható, ha a tetejére teszünk egy kis olívaolajat. Ha találunk igazán friss rukkolát, bazsalikomot, bébispenótot, vagy akármilyen zöld levelet, ne habozzunk! Ha egyszer elkészítettünk egy jó nagy adag pestót, az csak az első lépés, hogy a 10 perces tésztavacsoránk már garantált. De nyugtázhatjuk azt is, hogy a következő két hétben egy hétköznapi szendvicsből bármikor különlegeset varázsolhatunk, hogy feldobhatjuk a szimpla zöldsalátánkat, a serpenyőben sütött húshoz pedig pár perc alatt krémes szószt adhatunk kísérőül!

Az a híres pörkölt

Ami nélkül magyar ember nehezen létezik. Tényleg jó találmány - egy alap pörköltből készíthető vagy tíz féle étel: paprikás, rakottas, székelykáposzta, és így tovább. Természetesen akkor az igazi, ha frissen készítjük, és úgy ízesítjük, ahogy azt a recept megkívánja, de a munkával szépen eltelt hétköznapokon még mindig sokkal jobb egy házi pörköltből paprikást vagy székelykáposztát csinálni, mint a poralapot vagy konzervet elővenni. Pörköltöt ipari mennyiségben elkészíteni, majd bedobozolni és felcímkézni, később munka előtt kiszedni, kiengedni, majd este átalakítani persze csak akkor érdemes, ha valóban jó minőségű, igazi pörköltnek való marha vagy sertéshúst kapunk. Jártatok már úgy, hogy megakadt a szemetek egy recepten, de a hozzávalók listáját és az elkészítés időtartamát megpillantva csak legyintettetek: na, ezt sem ma fogom megcsinálni? Az előre elkészített pörkölt nemcsak a megszokott rakott zöldbabként vagy főzelékfeltétként végezheti, miért ne készíthetnél egy sosem próbált finomságot egy átlag szerda estén? Próbálkozz a pásztorpitével, vagy egyszerűen fűszerezed meg, tölts meg vele egy adag sós pitetésztát, és mehet is a sütőbe!

Légy pizzagyáros!

Na persze csak képletesen. De a pizza egy tökéletes példa arra, hogyan csinálj spórolj az időddel a rohanós hétköznapokon, vagy akár egy lusta hétvégén. Hiszen ha már egyszer nekiállsz pizzatésztát gyúrni, miért állnál meg egy adagnál? Én aztán imádok kézzel kelt tésztát gyúrni, de ebben az esetben nyugodtan beleteheted a karral felszerelt dagasztóba, és begyúrhatsz 3-4 adagot is. Nyújtás után sztaniollal vagy sütőpapírral elválasztva, jól becsomagolva irány a mélyhűtő! Legközelebb csak annyi dolgod lesz, hogy kiveszed, ráteszed a feltétet, és irány a sütő. Pontosan ugyanannyi időt vesz igénybe, mint a mirelit pizza elkészítése, csak éppen tudod, hogy mi van benne, plusz rápakolhatod a hűtőben maradékokat, amiket amúgy kidobnál, mondván, ez úgyse elég semmire. Arra azonban ügyelj, hogy a pizzatészta nem szereti, ha szobahőmérsékleten engeded ki - ne hagyd sokáig állni, tedd hamar a sütőbe!

Húslevest csak nagy mennyiségben!

A húsleves is egy olyan műfaj, ami nélkül a magyarok nehezen vannak meg huzamosabb ideig. Nekem speciel a rántott hús mellett ő hiányzik legkevésbé, alkalmanként mégis nekiállok, mégpedig nagy mennyiségben, mert a jó öreg alaplevet viszont napi rendszerességgel használom. Amit persze lehet kockával helyettesíteni, de aki egyszer is kóstolt rizottót vagy krémlevest igazi alapléből, az tudja, hogy nem érdemes. Aki viszont rendszeresen főzi, az tudja, hogy nem igényel felügyeletet, így nyugodtan készülhet belőle több adag is! A fölösleges zöldség mehet egy finom zöldségkrémbe - hoppá, kész a hétfői vacsora - , a maradék alaplé pedig kimérve, dobozban be a mélyhűtőbe. Bármihez felhasználhatjuk hétköznap este, és csak annyi dolgunk van, hogy munka előtt kivegyük a kívánt adagot - estére kiolvad.

Az örök kedvenc bolognai

Kicsit necces, hiszen a bolognai ragu korántsem egyenlő a paradicsomos darált hússal. Az igazi bolognai sokkal több komponensből áll, kerül bele csirkemáj, szárzeller, sárgarépa, paradicsom pedig alig. Mégis érdemes így elkészíteni, sőt, mindjárt több adagot készíteni, hiszen itt is működik a mélyhűtős megoldás. Az csak egy dolog, hogy az időigényes lasagne készítését bőven leredukálhatjuk, de ezt a gazdag, ízes alapragut rétegezhetjük zöldséggel, összesüthetjük tésztával, lencsével - ennek már csak a kreativitásunk szabhat határt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek