Hűsítő zöldbableves rántás és habarás nélkül – jéghidegen és még krémesebben kanalazhatod

A hagyományos zöldbableves receptje valószínűleg mindenki recepttárában fellelhető, ami a szalonnától, fokhagymától és a tejföltől lesz ízig-vérig magyaros. Ha nyitottak vagyunk az újdonságokra (már pedig miért ne lennénk?!), akkor érdemes ennek az isteni levesnek a jéghideg verzióját is kipróbálnunk, amit rántás és habarás nélkül, saját magával sűrítve, tejföl helyett pedig mascarponével teszünk lágyan krémessé. Egy baj van vele: nehéz abbahagyni.

A zöldbableves klasszikus nyári fogás, imádjuk sok tejföllel, enyhén savanykásan. A forró verzió mellett (és az egyre forróbb nyarakat tekintve) érdemes hűsítően vagy akár jéghidegen is elkészíteni, jobban csúszik 30 fok felett.

Hűsítő zöldbableves kapros joghurttal (recept és fotó: Hering András)

Mivel őrült lettem volna kihagyni a zsenge zöldbab szezonját, ezért rohantam is a piacra az első kiló virítóan sárga és ropogós zöldbabért, hogy megmutassam nektek ezt krémes, friss és jéghideg verziót.

A receptemben zöldbabot (vagy vajbabot) elég blansírozni (más néven előfőzni vagy sokkolni), tehát forrásban lévő vízben rövid ideig hőkezelni, majd jeges vízben hirtelen lehűteni. Célja elsősorban az alapanyagok romlásának, íz- és színváltozásának megakadályozása, de ezzel a módszerrel marad élénksárga és roppanós a zöldbab is.

A dinszelt hagymás alaphoz adom a zöldbab negyed részét, majd puhára párolás után felöntöm zöldségalaplével, tejföl helyett pedig a lágy krémesség elérése érdekében mascarponét használok, így turmixolom krémleves állagúra, majd lehűtöm.

Ezzel össze is raktuk a selymes krémleves alapját, amit a klasszikus értelemben sem rántani, sem habarni nem kell.

Tálaláskor adom hozzá a kihűlt, blansírozott zöldbab nagyobb részét, majd kapros-fokhagymás görög joghurttal frissítem fel, de feldobhatjuk pár csepp fehérborecettel is.

Hűsítő zöldbableves kapros joghurttal (recept és fotó: Hering András)

Tetszett a spoiler? Akkor figyelj, hogy csináld!

Jöjjenek elsőként a hozzávalók:

A leveshez szükséged lesz 1 kg zöldbabra (vagy vajbabra), 1 közepes fej vöröshagymára, 3 gerezd fokhagymára, 3 evőkanál olívaolajra, 1.5 liter zöldségalaplére, 250 g mascarponéra, sóra és fekete borsra (ízlés szerint), 1 teáskanál fűszerpaprikára (de ez opcionális, én ki is hagytam), 3 csepp fehérborecetre (ami szintén opcionális, de még több izgalmat ad a levesnek), és sok-sok kaporra.

A kapros joghurthoz pedig szerezz be 250 g görög joghurtot, 1 gerezd fokhagymát és 1 csokor kaprot.

Jöhet a jeges varázslat!

  • A friss zöldbab/vajbab végeit levágjuk, alaposan megmossuk. Egy nagyobb főzőedényben enyhén sós vizet forralunk.
  • A 4-5 percre forró, lobogó vízbe tesszük a zöldbabot, majd kivesszük, és rövid időre jeges vízbe tesszük, visszahűtjük őket (blansírozzuk).
  • A vöröshagymát apróra vágjuk, a fokhagymát egy mozsárban finomra zúzzuk, majd három evőkanál olívaolajon megdinszteljük. Ha ragaszkodunk a fűszerpaprikához, akkor ezen a ponton szórjuk meg egy kevéssel (én kihagytam).
  • Ezután adjuk hozzá a zöldbabunk negyed részét, a hagymás alapba forgatva pároljuk puhára.
  • Öntsük fel 1,5 liter zöldségalaplével, kanalazzuk hozzá a mascarponét. Keverjük össze, majd egy kézi botmixerrel turmixoljuk krémesre. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
  • A friss kaprot vágjuk finomra, egy gerezd fokhagymát szintén mozsárban törjünk össze, majd a kaporral és egy csipet sóval együtt keverjük hozzá a görög joghurthoz.
  • A levest langyosan vagy jéghidegen tálaljuk a kihűlt, blansírozott zöldbabbal és a kapros joghurttal. Pár csepp fehérborecettel ízesíthetjük.
Hűsítő zöldbableves kapros joghurttal (recept és fotó: Hering András)

A kapros-joghurtos, hűsítő zöldbableves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept főszerkesztőnktől, Hering Andrástól:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?