Vitaminmegőrzés felsőfokon

A legjobb megoldás a zöldségek nyers fogyasztása után a párolás. De fedővel vagy anélkül? Sót tegyünk a vízbe? Csak zöldségeket készíthetünk ily módon? Íme a válaszok!

Lékué szilikon párolóbetét

Végre elérkezett a pillanat, mikor a bőség zavarában alig tudunk választani a piaci standok harsogóan friss kínálatából. A kosárban hazavitt zsákmány egy részét elropogtathatjuk magában, de a maradék elfogyasztásakor sem kell beérni kevesebb vitaminnal, ezért párolva készítsük el őket. Mindent a párolásról-gőzölésről, itt és most!

Miért?

Mert bő vízben főzéskor a zöldségek vitamintartalmuk több mint felét elveszítik, míg pároláskor ez a veszteség jóval kisebb, úgy 10–15%-ra tehető.

Mert párolással intenzívebb ízeket kapunk.

Mert alakbarát megoldás, hisz zsiradék hozzáadása nélkül készül az étel.

Mert gyors, és a mai felpörgött világban ez sem elhanyagolandó szempont.

Párolt csirke bármihez

Ezt az elkészítést a szükség hozta így, vízhiány lépett a terveim útjába, ezért újratervezés lett. Mivel a leveshez már előkészítettem a zöldségeket, és nem akartam kidobásra ...

Párolt kukorica

Emlékszem a gyermekkori nyarakra, amikor a nagymamám óriási fazékban már reggel feltette főni a kukoricát, némi kukoricahéj kíséretében és pont ebédre készült el. Így is finom ...

Töltsd meg a karalábét! >>

Hogyan?

  • Pároláskor kevés vízben, lassan, alacsony lángon készítjük az ételt. Gőzöléskor vagy gőz feletti pároláskor az alapanyag nem érintkezik a folyadékkal, a gőzben puhul meg.
  • Sót nem szükséges tenni a vízbe, inkább zöldfűszereket használjunk az ízesítésre, aromája kellemesen átjárja az ételt párolás közben.
  • Az előkészített (mosott, pucolt) kisebb zöldségeket egészben is párolhatjuk, a nagyobbakat vágjuk néhány darabba.
  • Arra ügyeljünk, hogy a különböző zöldségeknek eltér a puhulási ideje. Célszerű egyszerre egyféle zöldséget párolni, így elkerülhető a túlfőzés. Vagy, ha mindenképpen ragaszkodunk többféle alapanyag egyidejű párolásához, kezdjük azzal, amelyet leghosszabban szükséges párolni, és szép sorban kerüljenek bele az egyre rövidebb párolást igénylő zöldségek.
  • Mindig lefedve pároljunk/gőzöljünk.
  • Ne készítsük túl a párolt ételeket, a zöldségek maradjanak frissek, roppanósak. Legyünk résen, egyes alapanyagok nagyon gyorsan elkészülnek, inkább többször ellenőrizzük villa beleszúrásával a puhulás mértékét.
  • Ha nem azonnal tálaljuk, a késznek nyilvánított zöldségeket tegyük rögtön jeges vizes fürdőbe, meggátolva ezzel a továbbfövést.

Nyers táplálkozás – jó ez nekünk? >>

Miben?

Ha (nagyon helyesen) a gőz feletti párolás mellett tesszük le a voksunkat, szükségünk lesz egy párolóbetétre vagy párolódobozra. Kevés vizet engedünk a lábas aljába, beleállítjuk a betétet, elrendezzük rajta a párolni kívánt dolgokat, és rátesszük az edény fedelét.

Még egyszerűbb a dolgunk, ha a Lékué kétszintes párolóbetétet használjuk, ebben egyszerre készíthetjük el a főételt (halat/húst és a köretet).

És a sütve párolásról hallottál már? Ha még nem, itt az ideje megismerkedni a Lékué párolódobozzal, melynek csak egy kis vizet kell önteni az aljára, beledobni a kívánt fűszereket, ráhelyezni a tálcát, arra a párolni kívánt finomságokat, behajtani a doboz tetejét, és irány a sütő!

Lékué párolódoboz

Még több Lékué párolóbetétért kattints a NoSalty Webshopra! >>

Mit?

A közhiedelemmel ellentétben nem csak zöldségeket készíthetünk ily módon. A húsok, halak hőkezelésének is egy sokkal kíméletesebb, egészségesebb módja a párolás, sőt nyársra is fűzhetjük a hús- vagy halfilékockákat a különféle zöldségekkel.

És mit ne pároljunk?

Szerencsére rövid azon zöldségek listája, amit nem javasolt párolással készíteni. Ilyen a bab és a lencse, melyek megpuhulásához nem elég a gőz vagy kevés víz, nem beszélve arról, hogy puffasztó hatásuk csökkenthető a fedő nélküli főzéssel.

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Karamellás-csokis fudge

Ínycsiklandozó falatok az ünnepi asztalra! Egy igazán ízletes desszert, amit könnyedén el lehet készíteni, és garantáltan elnyeri mindenki tetszését! A krémes tejkaramell tökéletes ...

Kolbászos sajtfánk

Egy kis gyors sós harapnivaló, esetleg vendégváró, ha nem akarunk hosszasan pogácsát keleszteni, dagasztani. Nagyon finom puha, még másnap is. Kolbász nélkül is elkészíthető, sonkával ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

A retró sajtos tallér titkai: így lesz a legropogósabb és...

A sajtos tallér a magyar konyha egyik kedvelt ropogtatnivalója, amely generációkon át örökített hagyományokon alapul. Ez az egyszerű, mégis rendkívül ízletes snack szinte minden alkalomra illik: legyen szó családi összejövetelről, baráti találkozóról vagy egy egyszerű esti filmezésről. De hogyan vált ez a finomság a magyar háztartások alapvető elemévé, és miért olyan népszerű ma is?

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...