5 tipp, amitől jóval könnyebb lesz a nokedliszaggatás

Megannyi kedves ételünk köreteként szolgál az apró szemű nokedli – így magát a tészta készítésének folyamatát is feltehetően gyakran űzzük. Ha ez igaz, mindenképpen fogadjuk meg az alábbi tanácsokat, könnyebb lesz tőlük az élet.

Paprikás szaftban úszó kedves tésztagombócok, a legklasszikusabb magyaros étkeket kísérő köretszemek: igen, a nokedliről fogunk értekezni, pontosabban annak szaggatásáról. De mit kell erről annyit beszélni? – merülhet fel néhány olvasóban. Hisz’, ha van otthon tojás, van otthon liszt és egy valamirevaló szaggató, akkor már nem nagyon lehet mit elrontani a dolgon. Mindezek mellett mégis érdemes lehet kicsit kivesézni a nokedli szaggatásának folyamatát, már csak azért is, mert nagyban megkönnyíthetjük a saját munkánkat, ha odafigyelünk az alábbi apróságokra.

5 tipp, amitől jóval könnyebb lesz a nokedliszaggatás

Válassz elég nagy lábast

Sok esetben a nokedlikészítés során előre kell gondolkoznunk – legalábbis érdemes így tenni, ha el akarjuk kerülni a konyhai galibákat. Például a lábas mérete is ilyen: mindig számoljunk azzal, hogy nemcsak víz kerül majd az edénybe, hanem egy nagyobb adag nyers tészta is, ami ráadásul megnő a főzés során.

Ha nem akarjuk, hogy kifusson a fazékból a víz (és vele együtt a nokedli), vagy hogy túl közel kerüljön a felszínhez a szaggató alja, válasszunk inkább nagyobb térfogatú lábast, mint amit elégnek ítélnénk.

Ne töltsd csurig az edényt

Szintén a vulkanikus kifutás elkerülése végett kell észben tartanunk a víz mennyiségét is: nem szabad annyira megtöltenünk a lábast, mint ha egyszerű tésztát főznénk. A nokedli ugyanis – ahogy korábban már szó esett róla – sokkal drasztikusabban változtatja a méretét és alakját, a főzővízben majdnem kétszeresére is nőhet.

Elég, ha kicsit több, mint félig töltjük meg vízzel az edényt, majd kisebb adagokban szaggatjuk ki a tésztát: így nem kell tartanunk sem a kifutástól sem az apró szemek összeragadásától.

Vizezd be a szaggatót

Ősrégi nagymamatrükk, amit biztos sokan ismernek is, azonban akik még nem hallottak róla, azokat megmentheti az első nokedliszaggatás kudarcának szomorúságától. Tehát: a szaggató alkalmatosságot merítsük meg a már forró vízben, majd így kezdjünk neki a nokedlikészítésnek – csodával határos módon kevésbé ragad majd a massza a konyhai eszközre.

Legyen kéznél konyharuha

Kifejezetten bosszantó, amikor a főzés során (amikor már amúgy is rengeteg mindenre figyelnünk kell), megégetjük a kezünket az átforrósodott szaggatóval. Előzzük meg a balesetet, készítsünk egy konyharuhát a tűzhely mellé és vessük is be, ha le kell emelni a szaggatót, vagy csak simán a helyén kell tartani.

Készíts elő egy tálat

Amikor elkészül egy adag nokedli, rögvest ki kell őket halásznunk a vízből, egyrészt, nehogy túlfőjenek, másrészt, hogy helyet kapjon a következő adag tészta is. A szűrőkanállal kimert forró gombócok könnyen összeragadnak, ezért előre készítsünk egy mély tálat vagy jénait a mosogató és a fazék közé, hogy a lecsöpögtetés után bele tudjuk önteni a kész nokedlit.

Plusz tipp: enyhén olajozzuk be az edényt, hogy a benne landoló gombócok ne álljanak össze egy nagy tömbbé.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippeket leshetsz el innen:

Címlapról ajánljuk

Tavaszi quiche-receptek

A quiche sokak receptrepertoárjában nem szerepel, ami nagy kár, ugyanis a francia pite kény és kedv szerint alakítható, igazítható mind a szezonhoz, mind a különböző igényekhez is. Jöjjön most pár tavaszi csoda!

Nosalty

További cikkek