Ezért törnek ripityára látszólag ok nélkül az üvegedényeid

Otthon Tippünkben felfedjük, miért is törnek el az üvegedényeid látszólag ok nélkül, és azt is eláruljuk, mit tehetsz azért, hogy megelőzd ezeket a baleseteket!

Veled is előfordult már, hogy látszólag ok nélkül millió apró üvegszilánkra tört egy masszív üvegedényed, amikor kivetted a sütőből? Talán láthatatlan kis manók űznek tréfát ilyenkor, akik örömüket lelik abban, hogy borsot törnek az otthoni szakácsok orra alá? Ne aggódj, valójában nagyon is kézzelfogható oka van, miért törnek el vagy repednek meg az üvegedények (és itt most nem arra gondolunk, hogy leejted őket).

Eláruljuk, mi ez az ok, és tippeket is adunk, miként előzheted meg a baleseteket!

Rakottas üvegedényben
Ezért törnek ripityára látszólag ok nélkül az üvegedényeid

Szóval miért tört össze az üvegtálad?

Az üveg, bár nagyon tartós, nem elpusztíthatatlan. Akár a pulton, akár a sütőben, az üvegből készült sütőedényeidnek van egy Achilles-sarka:

a termodinamikának köszönhetően a gyors hőmérséklet-változások instabillá és ezáltal törékennyé tehetik az üveget (nem ártott volna jobban figyelni gimiben a fizikai órán, igaz?), emiatt pedig megrepedhetnek és eltörhetnek.

Ezek miatt reped meg:

  • Az üveg sütőedényt kiveszed a sütőből, és közvetlenül a hűvös munkalapra helyezed. A hőmérséklet egyenetlen változása az üveg egy koncentrált részén - az alján - lehetőséget teremt arra, hogy az üveg széttörjön.
  • Az üvegtálak egymásra helyezése, miután forró vízzel elmostad őket, szintén hasonlóan szomorú eredményre vezethet. A vízzel felmelegített tál vagy edény, ha hidegebb üveghez ér, repedést és törést okozhat.
  • Közvetlenül a hűtőszekrényből a sütőbe teszed a tálat. Ez az első eset fordítottja, csak itt több hő jut az üvegtál aljára. Ez egyenetlen hőeloszlást eredményez, ami egyenes út a potenciális katasztrófához.
  • Forró ételt teszel hideg edénybe. A forróból hidegbe vagy a hidegből forróba való átmenet miatt az üveg molekulái bizonytalanná válnak, és ennyi elég is, hogy megtörténjen a baj.
  • Miután átraktad az ételt egy másik edénybe, kitetted a tányérra, a még forró üvegtálat rögtön a mosogatóba teszed. Ez különösen akkor veszélyes, ha rozsdamentes acélból készült a mosogatód, mivel az valószínűleg elég hűvös. Ugyanazok a termodinamikai szabályok lépnek mozgásba, mint a hideg munkalap esetében.

Hogyan előzheted meg a töréseket és repedéseket?

Az üvegből készült sütőedények ezt a gyengeségüket leszámítva nagyszerű választásnak számítanak sütéshez és tálaláshoz.

Könnyen tisztíthatók, mivel átlátszóak, étvágygerjesztően mutatnak bennük az ételek, és némi gondoskodással egy életen át kitartanak.

Íme néhány tipp, amivel meg tudod előzni, hogy megadják magukat:

  • Nagyon forró vagy hideg üvegtál alatt használj puha alátétet (például szilikont vagy textilt). Kerüld a fém alátétet, mivel ezek hőmérséklet-különbsége, valamint az üvegre gyakorolt koncentrált nyomáspontjaik repedést okozhatnak.
  • Ha az üres üvegtál az étel átrakása után még mindig forró, várj, amíg az edény lehűl, mielőtt a mosogatóba tennéd.
  • Igyekezz elkerülni a szélsőséges hőmérséklet-változásokat. Újramelegítés előtt rakd át a maradékot mikróban is használható tárolóba, kerüld a hideg felületeket, miután kivetted az edényt a sütőből, és próbáld meg nem egymásra pakolni a mosogatógépben vagy a mosogatóban a víztől felmelegedett edényeket.

Ha ezek után görcsbe rándul a gyomrod már a gondolatától is, hogy üvegedényt használj, mert fennáll a törés veszélye, akkor fontold meg, hogy kipróbáld a kerámia vagy agyag sütőedényeket. A kerámiának sok olyan előnye van, mint az üvegnek, de kevésbé hajlamos a törésre.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


További hasznos konyhai tippek:

Legújabb receptek

Ropogós sajtos hagymakarika

Tiktokon nagyon elterjedt ez a recept, ahol két hozzávalóból egy finom, egyszerű és még csak nem is egészségtelen nasit készítenek. Korábban erre a ropogós parmezánrétegre fektettek ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 élelmiszer, ami tele van adalékanyagokkal: inkább meg se vedd...

Manapság igen nagy körültekintéssel kell vásárolni, ha szeretnénk a legegészségesebben étkezni. Arra sincs mindig idő, hogy a címkét bogarásszuk, milyen adalékanyagok vannak az adott termékben. Íme, 4 olyan élelmiszer, aminél rá se kell nézni az összetevők listájára ahogy, hogy tudd, jobb, ha nem rakod a kosaradba.

Top Receptek