Így válaszd ki a gyereked szobájának színét – ha neki is és magadnak is jót akarsz

Ugye tudjuk, hogy a kicsik hangulatát is befolyásolja, milyen színekkel vesszük körbe őket?

Ma már nem kérdés, hogy a színek tudják-e befolyásolni a hangulatunkat. A színek, különösképpen a lakóterek színei, de akár a ruházatunké is, nemcsak a kedvünkre, de még a fizikai állapotunkra is hatással vannak. Ez persze nem csak a felnőttekre igaz, hanem a gyerekekre is. Mivel a legkisebbek nem dönthetnek csak maguk arról, hogy milyen színű legyen a szobájuk fala vagy a szőnyeg, fontos, hogy odafigyeljünk az igényeikre, és a nekik megfelelő módon rendezzük be a birodalmukat. A különféle színek különbözőképpen hatnak a pszichére és a testre, ezeket a hatásokat a következőképpen lehet a gyerekek jólétének érdekében bevetni:

Hideg színek

A hideg színek alapvetően nyugtató hatásúak és nagyobb térérzetet keltenek, mint a meleg színek. Jó esetben a vizek színeit idézik fel, és elringatják a kicsiket. A sötét hideg színekkel azonban nem árt óvatosnak lenni: ha túl sokat látunk belőlük, üresség- és veszélyérzetet kelthetnek. Ezt úgy lehet kiküszöbölni, hogy meleg, de semleges színekkel kombináljuk őket.

Meleg színek

A meleg színek intimebbé teszik a teret, ez különösen akkor érvényesül, ha viszonylag nagy szobát szeretnénk barátságosabbá tenni. A rikító meleg színek viszont energiával töltik fel a kicsiket, így azokat a legjobb csupán mértékkel használni és hideg színekkel párosítani, különösen, ha hálószobában gondolkodunk, hiszen egy narancssárga vagy piros fal olyan mértékben ingerelheti a gyerekek agyát, hogy az már megnehezíti nekik az elalvást.

Piros

A piros szín megemeli a pulzust, a vérnyomást és a légzésszámot. Segít, ha például sporttevékenységet folytatnánk, viszont agressziót is kiválthat. Így, ha a gyerekünk kis méregzsák, akkor érdemes csínján bánni vele.

Rózsaszín

A hagyományosan kislányszobákban található árnyalat empátiát ébreszt és rövid távon nyugtató hatással bír. Ha azonban túl sok időt töltünk például egy rózsaszín falú szobában, akkor ez a hatás átfordulhat az ellenkezőjébe, és irritálttá válhatunk. A gyerekek ilyenkor idegesek lesznek, és elkezdenek szorongani, ezért a gyerekszoba falát ne fessük egységesen rózsaszínre, elég, ha az egyik falra használjuk a színt.

Sárga

A sárga a legvidámabb szín, motiváló hatással bír. Finomabb árnyalatai segítik a koncentrációt, a rikítóbb sárgák viszont túlingerelhetik a gyerekek idegrendszerét, különösen a babákét, akik hosszútávon nyűgösek lehetnek tőle, ha egész nap azt kell nézniük.

Kék

A kék a pirossal pont szemben áll a színkeréken, és a hatása is ellentétes: a kék alegmegnyugtatóbb szín, csökkenti a vérnyomást, a pulzust, és oldja a szorongást. Azoknak a gyerekeknek a szobáját, akik nem tudnak jól aludni, érdemes kékre festeni.

Zöld

A zöld a természetet szimbolizálja és nyugodt, békés légkört teremt. Ezt a színt az egészséggel és a jóléttel is kapcsolatba szokták hozni, így semmiképpen lőhetünk mellé, ha bátran használjuk a kicsik szobájában. Érdekes megfigyelés, hogy a zöld szín elősegíti az olvasás közbeni szövegértést, így kisiskolásoknak kifejezetten jót tesz.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

via

címlap: getty

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!