Így leszel sokkal fittebb a házimunkától

Sokszor a hátunk közepére sem kívánjuk a házimunkát, pedig akár az edzést is kiválthatjuk vele.

A házimunka olyasmi, amit senki nem szeret, de mégis muszáj megcsinálni. Bosszantóan sok időt tud elvenni a mosogatás, porszívózás, teregetés, hogy a portörlésről vagy felmosásról ne is beszéljünk. Új megvilágításba kerülhet azonban a házimunka, ha megértjük, hogyan hat az egészségünkre, ha rendesen elvégezzük az otthoni teendőket. 

Így leszel fittebb a házimunkától

A mindennapi tevékenységek, aktivitások élettani hatásait régóta vizsgálják a szakemberek. Egy új, minden korábbinál nagyobb kutatás során 25 ezer ember adatait követték nyomon a University of Sydney munkatársai.

A kutatás eredményei azt mutatják: a mindennapi, rövid ideig tartó aktivitások csökkentik a szívroham, az agyvérzés és a korai halálozás kockázatát - azonban nem mindegy, hogy milyen hosszú és intenzitású tevékenységet végzünk. 

„Az elmúlt évek megmutatták, hogy nemcsak a szervezett testmozgás, de a lépcsőn való fel-le sétálás és egy gyors felmosás is jót tesz az egészségünknek - arról viszont nagyon keveset tudunk, hogy hogyan is hatnak pontosan ezek a rövid, véletlenszerű aktivitások az egészségünkre” - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője Emmanuel Stamatakis.

A kutatásban résztvevő 25.241, 42 és 78 év közötti brit felnőtt adatait a UK Biobank csuklón viselt adatgyűjtő eszközeinek segítségével vették fel, egy hetes intervallumokban. A megszerzett adatokat összekapcsolták a résztvevők egészségügyi nyilvántartásával, majd nyolc éven keresztül követték nyomon őket, hogy megállapítsák, hogyan függ össze a fizikai aktivitási szakaszok hossza és intenzitása az egészségi állapottal.

Az eredmények azt mutatták, hogy azok az emberek, aki saját bevallásuk szerint nem sportolnak, nagyrészt tíz percnél rövidebb ideig végeznek véletlenszerűen valamilyen fizikai aktivitást, jellemzően házimunka végzése közben. Ezek a 10 percnél rövidebb, de intenzív mozgások nagy mértékben csökkentették a szívbetegségek és egyéb krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. 

Jó a szívnek (is)

„A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy potenciálisan csökkenthető a súlyos szívesemények kockázata, ha az ember legalább mérsékelt intenzitású, napi szintű tevékenységeket végez, amelyek során ideális esetben legalább egy-három percig folyamatosan mozog" - mondja a tanulmány szerzője, Dr. Matthew Ahmadi.

„Bármilyen típusú tevékenység jót tesz az egészségednek, de minél nagyobb erőfeszítést teszünk a napi feladatok elvégzése során, annál több egészségügyi előnyét élvezzük a házimunkának.”

Forrásunk volt. 


Még több otthoncikk itt vár rád:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili

További cikkek