Fehér foltok a körmön – nem azt jelentik, mint amit eddig gondoltál!

Mindenkinek jelentek már meg fehér foltok a körmén, aminek sokan sokféle jelentést tulajdonítanak. Most eláruljuk, mi is okozza ezeket valójában, és mit tehetsz a megelőzésükért!

Ha fehér folt a körmön, akkor kalciumhiány! Vagy mégsem? A helyzet bonyolultabb annál, hogy ha épp lemerültek a szervezet kalciumraktárai, akkor fehér foltokat produkál a körmökön. Ezért bármilyen egészséges is kilóra enni a fodros kelt a kalcium utánpótlására, sajnos nem lesz elég a fehér foltok eltüntetésére: legtöbbször ezeket a körömágy sérülése okozza, és nem feltétlenül jeleznek hiányt.

A köröm fehér elszíneződésének orvosi megnevezése leukonychia - a leuko fehéret jelent, az onyx pedig körmöt vagy karmot más esetben görögül -, és többféle típusa létezik:

  • keresztirányú leukonychia: amikor vízszintes fehér vonalak jelennek meg a körmön.
  • hosszanti leukonychia: amikor egy fehér csík vezet végig a köröm aljáig.
  • pontszerű leukonychia: amikor apró fehér foltok láthatóak a körmön.

Mi okozza ezeket a fehér foltokat?

Közvélekedés, hogy a foltokat vitaminhiány okozza, ám ez nem minden esetben van így. A körömágy sérülésekor keletkeznek ezek a foltok valamilyen trauma hatására, lehet ez valamilyen megterhelő munka vagy gyakori manikűr. Azoknál, akik sokat rágják a körmüket, szintén jelen vannak ezek a foltok.

Emellett állhat ásványianyag-hiány a háttérben. Legtöbbször a cinket vagy a kalciumot emlegetik ilyenkor, pedig ezek a ritkább esetek. Kis százalékban valamilyen szívbetegség, veseelégtelenség, pikkelysömör vagy ekcéma okozza.

getty

A foltok megjelenéséből lehet arra következtetni, hogy mi okozta őket. Például egy sérülés okozhat nagy fehér foltot a köröm közepén. Az allergiás reakció miatt ezzel szemben sok apró kis pötty jelenik meg. Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy mérgezés vagy valamilyen gyógyszer okozza a foltokat. Alapvetően ártalmatlanok ezek a foltok, de ha nem múlnak el vagy rosszabbak lesznek, akkor érdemes orvoshoz fordulni velük.

Miként lehet megelőzni őket?

A körömrágáson túl, amiről tudatosan le lehet szokni, a foltokat észrevétlen (fizikai) traumák okozzák, mint például ha beverjük a körmünket az ajtófélfába, amit nem lehet kikerülni A foltok azonban nagyobb eséllyel jelennek meg, ha a köröm vékony, és kevésbé védi a körömágyat. Különböző krémekkel, olajokkal lehetséges hidratálni és megerősíteni a kutikulát és a körömágyat.

getty

Mi a helyzet a kalciummal?

A legtöbbször a kalciumhiány merül fel a fehér foltok esetén, de nem ennyire direkt a kapcsolat. A foltot magát a trauma okozza, de ha gyenge a köröm, például a kalciumhiány miatt, akkor nagyobb eséllyel jönnek elő és látványosabbak ezek. Amúgy sem árt elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetbe juttatni az ételekkel, de így a bosszantó foltok is megelőzhetőek. A protein, egész pontosan a keratin szintén fontos a megfelelő körömnövekedés szempontjából. A cink is nagyon jót tesz a körömnek, az utánpótlására nagyon jó a tökmag, spenót és répa, a keratint pedig halból, hüvelyesekből és olajos magvakból lehet remekül bevinni a szervezetbe.

A körmök állapota utalhat betegségre?

Igen, a körmökön végbemenő változás utalhat valamilyen betegségre is. A töredezett körmök például a kemikáliák jelenlétére utalhatnak (például azokra, amik a tisztítószerekben vannak), vagy pikkelysömör, esetleg a pajzsmirigy problémák állhatnak a hátterében, ugyanakkor a visszatérő trauma, így körömrágás is okozhatja. A sárga színű körmök gombás fertőzésre utalhatnak. Összességében elmondható, hogy ha valamilyen drasztikus változás megy végbe a körmökön, ajánlott tenni egy látogatást az orvosnál.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Szerző: Szász Nóra

Címlapról ajánljuk

Tejfölös csirkereceptek

Csirkemell vagy csirkecomb egy-egy finom egytálételben, ráadásul tejföllel gazdagon elegyítve? Ugye hogy máris vágytok egy isteni, tejfölös csirkereceptre?

Nosalty

További cikkek